Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέθοδος καταστολής τσουνάμι


ΚΙΣΑΝΑΚΗΣ

Recommended Posts

Παρακαλώ πολύ, θέλω να σας ρωτήσω, πώς μπορεί να γίνει η έρευνα με τα απαραίτητα πειράματα για την Επιστημονική τεκμηρίωση καταλληλότητας η μή; για την μέθοδο που περιγράφω στο συνημμένο του μηνύματος.

Είναι πολύ σημαντικό για μένα, αν μπορώ να έχω τις δικές σας πληροφορίες! Και τη δική σας γνώμη για αυτή τη μέθοδο ...

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΙΣΑΝΑΚΗΣ

(Κοιτάζω για συνεργάτες, Ανθρώπους που να μπορούν να εφαρμόσουν την μέθοδο μου).

Δεν διαθέτω τις κατάλληλες διασυνδέσεις με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την προωθήσω!!.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

{ΕΙΔΙΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΙ}

ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΙΣΑΝΑΚΗΣ

ΜΑΒΙΛΗ 1 ΚΑΜΑΤΕΡΟ Δ.Ο.Υ: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ

Α.Φ.Μ:.********** -- Τ.Κ:.134-51

ΤΗΛ.ΓΡΑΦΕΙΟΥ = ********

FAX ΓΡΑΦΕΙΟΥ= ********

ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ = ************

E-MAIL = *******

αυτό μήπως αποτελεί διαφήμιση?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ,

προφανώς έχεις περάσει αρκετές ώρες προσπαθώντας να τελειοποιήσεις την ιδέα σου, και έχει ξοδέψει (μάλλον) αρκετά λεφτά σε δικηγόρους για την σύνταξη του κειμένου.

 

Χωρίς να είμαι ειδικός στα τσουνάμι και με μόνο προσον την μικρή μου ικανότητα να αντιλαμβάνομαι τις τάξεις των μεγεθών διαφόρων φαινομένων, τολμώ να πώ ότι φαίνεται να βουτάς κατευθείαν "στα βαθιά".

 

Προς the_mushroom_cloud : Μόνο αν σκέφτεσαι να δώσεις παραγγελία... Ο άνθρωπος δίνει όλα τα στοιχεία του προς ένδειξη σοβαρότητας και ντομπροσύνης, έτσι το καταλαβαίνω τουλάχιστον.... Ωστόσο για την δική του προστασία καλό είναι να διαγραφούν τουλάχιστον το AFM και το email

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη τσουνάμι, όπως είπα, δεν είναι η ειδικότητά μου.

 

Η πρώτη μου γνώμη (που μπορεί να είναι λάθος βέβαια) είναι ότι τα τσουνάμι:

1. δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν με μικρής κλίμακας κατασκευές όπως η προτεινόμενη, και ότι

2. αντιμετωπίζονται μόνο με μεγάλης κλίμακας ανθρώπινες κατασκευές. Αλλά στην περίτπωση αυτή, οι μεγάλης κλίμακας κατασκευές, θα προξενήσουν μεγαλύτερο κακό από τα ίδια τα τσουνάμι.

 

Εάν δεν σας πείθουν τα παραπάνω και έχετε την δυνατότητα να ξοδέψετε κάποιο σεβαστό πόσό για να επαληθεύσετε ή να διαψεύσετε τα παραπάνω, τότε αυτό που θα πρότεινα είναι η κατασκευή ενός μοντέλου σε μια πισίνα κατάλληλων διαστάσεων.

Η τοποθέτηση αντίστοιχων μοντέλων-μανιταριών, θα μπορεί να σας δώσει μία εικόνα της συμπεριφοράς ενός τσουνάμι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι για την πλήρη αναχαίτιση του τσουνάμι, αλλά για τον μεγαλύτερο δυνατόν περιορισμό αυτού, οι Κοραλλιογενείς ύφαλοι με την μορφολογία τους περιορίζουν την δύναμη του τσουνάμι απο ότι έχω διαβάσει..

Link to comment
Share on other sites

Εάν οι κοραλιογενείς ύφαλοι περιορίζουν μόνο την δύναμη ενός τσουνάμι, τι μπορούν να κάνουν οι προτεινόμενες κατασκευές;

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος των κυμμάτων, η ταχύτητα, ο όγκος του νερού που κινείται και εν τέλει η ορμή των κυμμάτων πιστεύω ότι δεν μπορούν να αναχαιτισθούν από μικρές κατασκευές. Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον CostasV. Αν ολόκληροι ύφαλοι (οι οποίοι είναι σταθεροί) απλά περιορίζουν το τσουνάμι, τι να κάνουν τα μανιτάρια; Θα ξεριζωθούν, θα παρασυρθούν ή θα κοπούν τα συρματόσχοινα...

Το πιο εύκολο είναι να υπολογισθούν και να κατασκευαστούν υπό κλίμακα μοντέλα που θα δοκιμασθούν σε δεξαμενές.

Σαν σκεπτικό δεν είναι άσχημο, δεν ξέρω πόσο ευκολο είναι να εφοαρμοσθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα μανιτάρια & τα συρματόσχοινα θα δεχτούν το "μέγιστο" επιτρεπόμενο φορτίο από τους υπολογισμούς που θα γίνουν & δεν κινδυνεύουν να παρασυρθούν η να κοπούν από το νερό.

Την δουλειά θα την κάνει το υπό εκτροπή νερό στο επερχόμενο νερό...

Το τσουνάμι είναι κύμα μικρού πλάτους αλλά μεγάλου μήκους & γιγαντώνεται σε ύψος καθώς ανέρχεται στην ακτή χωρίς την όποια αντίσταση...

 

Ευχαριστώ πολύ ειλικρινά για το ενδιαφέρον σας...

 

Οι κοραλλιογενείς ύφαλοι δεν υπάρχουν παντού & ειδικά εκεί όπου ο Άνθρωπος αναπτύσσει τις δραστηριότητές του.......

Link to comment
Share on other sites

τα εργαστήρια λιμενικών και υδραυλικών έργων έχουν δεξαμενές που μπορούν να γίνουν πειράματα, αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να εξομοιώσουν πραγματικά τα κύματα που δημιουργεί ένα tsunami.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.