Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέθοδος καταστολής τσουνάμι


ΚΙΣΑΝΑΚΗΣ

Recommended Posts

Τα τσουνάμι είναι κύματα με ασύλληπτες τιμές πιέσεων:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Tsunami#Warnings_and_predictions

 

Επειδή δεν είναι δυνατόν να κτίσεις παράκτια τείχη ύψους 5-10 μέτρα, κατά τη γνώμη μου, η μόνη λογική μέθοδος προστασίας είναι η έγκαιρη προειδοποίηση και σχέδια απομάκρυνσης πληθυσμών από τις ακτές (αν είναι δυνατόν κιόλας).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα τσουνάμι είναι κύματα με ασύλληπτες τιμές πιέσεων:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Tsunami#Warnings_and_predictions

 

Επειδή δεν είναι δυνατόν να κτίσεις παράκτια τείχη ύψους 5-10 μέτρα, κατά τη γνώμη μου, η μόνη λογική μέθοδος προστασίας είναι η έγκαιρη προειδοποίηση και σχέδια απομάκρυνσης πληθυσμών από τις ακτές (αν είναι δυνατόν κιόλας).

Μέχρι σήμερα τουλάχιστον έχουμε δει ότι μόνο με σωστές υποδομές & πολλή πρόληψη υπάρχουν αποτελέσματα....

Οι υψηλές πιέσεις μπορούν να ελεγχθούν? το πλήθος σε καμία περίπτωση!!!!!..

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Το πλήθος σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ελέγχεται σίγουρα. Για τις πιέσεις όμως δεν είμαι και σίγουρος. Με ταχύτητες 400 έως και 800km/h ενός ασυμπίεστου μέσου όπως το νερό, το οποίο έρχεται και κατά κύμματα μεγάλου ύψους (οκ, ας αφήσουμε της Σουμάτρα που ήταν 30m) δεν ξέρω κατά πόσο τα μανιτάρια θα ανακόψουν αποτελεσματικά την πορεία ή την ταχύτητα.

Σίγουρα θα διαστασιολογηθούν για να μπορέσουν να λειτουργήσουν. Μήπως τότε θα προκύψουν γομάρια καλώδια ή άγκυρώσεις που ουσιαστικά θα λειτουργούν ως ένα επιπλέον φράγμα, το οποίο θα καλείται να συγκρατήσει και τον ίδιο του τον εαυτό;

Link to comment
Share on other sites

KIΣΑΝΑΚΗΣ σε ποια μελετη βασιζεις οτι αυτη η διάταξη με τα μανιταρια με την ανακλαση θα αποτελεσει και μηχανισμο απορρόφησης της ενέργειας απλων κυματισμών αν οχι τσουναμι;

 

Οι απλοι κυματοθραυστες προσφερουν ολικη ανακλαση με κατακορυφο μετωπο και ειναι καταλληλοι μονο για ανεμογενεις κυματισμους.Μ' αυτη τη διαταξη (αν δουλεψει κιολας) η επιφάνεια ανακλασης θα ειναι καποιοι δακτυλιοι αν καταλαβα καλα.Ουτε για ανεμογενεις κυματισμους δεν φτανει.

 

Συνήθως κατι τετοιο αντιμετωπιζεις στα τσουναμι:

 

 

Δεν νομιζω να εχει τυχη η διαταξη που δινεις.Βλέπεις οτι η παλίρροια τον υπερκαλύπτει τον κυματοθραύστη.

Link to comment
Share on other sites

KIΣΑΝΑΚΗΣ σε ποια μελέτη βασίζεις ότι αυτή η διάταξη με τα μανιτάρια με την ανάκλαση θα αποτελέσει και μηχανισμό απορρόφησης της ενέργειας απλών κυματισμών αν όχι τσουνάμι;

Οι απλοί κυματοθραύστες προσφέρουν ολική ανάκλαση με κατακόρυφο μέτωπο και είναι κατάλληλοι μόνο για ανεμογενείς κυματισμούς. Μ' αυτή τη διάταξη (αν δουλέψει κιόλας) η επιφάνεια ανάκλασης θα είναι κάποιοι δακτύλιοι αν κατάλαβα καλά. Ούτε για ανεμογενείς κυματισμούς δεν φτάνει.

 

Καμία μελέτη δεν έχει γίνει, ούτε είναι δυνατόν να την κάνω εγώ με το απολυτήριο του "δημοτικού" που διαθέτω!!!!

Είναι καθαρά θέμα προσωπικής μου αντίληψης σε σχέση των δυνάμεων τις δράσης & τις αντίδρασης του υπό υψηλής ταχύτητας αλλά ασυμπίεστο νερό ώστε το εισερχόμενο νερό που θα προσκρούσει στην υπό φθίνουσα μορφή της βάσης της κεφαλής του μανιταριού- εκτροπής σχέδιο Νο(1) να εκτραπεί το νερό αυτό & να δημιουργήσει ένα υδάτινο τοίχο αναχαίτισης από το ίδιο το υπό εκτροπή νερό στο υπό υψηλής πίεσης διερχόμενο νερό παραπλεύρως των μανιταριών – εκτροπής σχέδιο Νο(1), επιφέροντας σταδιακή μείωση της ταχύτητας όλο & σε μεγαλύτερο όγκο νερού αρκετά μέτρα πριν την ακτή..

Σε καμία περίπτωση δεν επιδιώκω την κατάργηση των απλών κυματοθραυστών.

Ούτε για ανεμογενείς κυματισμούς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος καθώς τα μανιτάρια - εκτροπής θα ευρίσκονται σε σχέση ύψους - βάθους, αρκετά κάτω από την επιφάνεια. Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα προσωπικής μου αντίληψης σε σχέση των δυνάμεων τις δράσης & τις αντίδρασης του υπό υψηλής ταχύτητας αλλά ασυμπίεστο νερό ώστε το εισερχόμενο νερό που θα προσκρούσει στην υπό φθίνουσα μορφή της βάσης της κεφαλής του μανιταριού- εκτροπής σχέδιο Νο(1) να εκτραπεί το νερό αυτό & να δημιουργήσει ένα υδάτινο τοίχο αναχαίτισης από το ίδιο το υπό εκτροπή νερό στο υπό υψηλής πίεσης διερχόμενο νερό παραπλεύρως των μανιταριών – εκτροπής σχέδιο Νο(1), επιφέροντας σταδιακή μείωση της ταχύτητας όλο & σε μεγαλύτερο όγκο νερού αρκετά μέτρα πριν την ακτή..

 

Kαι εχεις καλή αντίληψη γιατι η ίδια η θραύση των κυματων(υδροδυναμική αστάθεια)αποτελεί η ίδια μεσο αποσβεσης της ενεργειας τους.Μονο που όταν μιλάμε για παλιρροϊκά κύματα η τσουνάμι είναι τεράστια η ενέργεια και όπως θα έχεις παρατηρήσει πολύ πριν φτασουν στην ακτη ειναι ήδη υπο θραύση.Η ενέργεια τους εκτονωνεται πολλα μετρα μεσα απο την φυσιολογικη ακτογραμμή.Κυρίως πλημμύρα δημιουργούν.Αυτη κάνει τη μεγαλύτερη καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Το πλήθος σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ελέγχεται σίγουρα. Για τις πιέσεις όμως δεν είμαι και σίγουρος. Με ταχύτητες 400 έως και 800km/h ενός ασυμπίεστου μέσου όπως το νερό, το οποίο έρχεται και κατά κύμματα μεγάλου ύψους (οκ, ας αφήσουμε της Σουμάτρα που ήταν 30m) δεν ξέρω κατά πόσο τα μανιτάρια θα ανακόψουν αποτελεσματικά την πορεία ή την ταχύτητα.

Σίγουρα θα διαστασιολογηθούν για να μπορέσουν να λειτουργήσουν. Μήπως τότε θα προκύψουν γομάρια καλώδια ή άγκυρώσεις που ουσιαστικά θα λειτουργούν ως ένα επιπλέον φράγμα, το οποίο θα καλείται να συγκρατήσει και τον ίδιο του τον εαυτό;

 

(οκ, ας αφήσουμε της Σουμάτρα που ήταν 30m)

Το ύψος των κυμάτων δεν είναι αυτό κατά την γένεση του τσουνάμι, αυτό δημιουργείτε κατά την ανωφέρεια του εδάφους στις ακτές από το υπό πίεσης επερχόμενο νερό & λόγω τις έλλειψης ανακλαστικών στοιχείων, καθώς & κατά την ταπεινή μου άποψη την έλλειψη περιδίνησης αυτού..

Τα μανιτάρια εκτροπής δεν καλούνται να συγκρατήσουν τον υδάτινο όγκο του τσουνάμι αλλά να δημιουργήσουν ανακλαστήρες για την περιδίνηση μέρους από το ασυμπίεστο αλλά με υπό υψηλής ταχύτητας νερό, θέτοντας σε λειτουργία τον απλό μηχανισμό {δράση & αντίδραση}.

Μήπως τότε δεν προκύψουν γομάρια καλώδια ή άγκυρώσεις????...

Link to comment
Share on other sites

(οκ, ας αφήσουμε της Σουμάτρα που ήταν 30m)

Το ύψος των κυμάτων δεν είναι αυτό κατά την γένεση του τσουνάμι, αυτό δημιουργείτε κατά την ανωφέρεια του εδάφους στις ακτές από το υπό πίεσης επερχόμενο νερό & λόγω τις έλλειψης ανακλαστικών στοιχείων, καθώς & κατά την ταπεινή μου άποψη την έλλειψη περιδίνησης αυτού..

Τα μανιτάρια εκτροπής δεν καλούνται να συγκρατήσουν τον υδάτινο όγκο του τσουνάμι αλλά να δημιουργήσουν ανακλαστήρες για την περιδίνηση μέρους από το ασυμπίεστο αλλά με υπό υψηλής ταχύτητας νερό, θέτοντας σε λειτουργία τον απλό μηχανισμό {δράση & αντίδραση}....

 

Έτσι είναι. Το ύψος αυξάνεται όσο μειώνεται το βάθος. Εννοείς να σπάσει το κύμα στη βάση του; Αυτή είναι η λογική;

 

Έχω την εντύπωση ότι το θέμα δεν είναι ο υδραυλικός ελκυστήρας!!!

μάλλον είναι μία απλή πασσαλόμπηξη ανά μερικές δεκάδες μέτρα??...

Πλάκα κάνει ο Μανιταρόνεφος...

Ανά μερικές δεκάδες μέτρα το βλέπω λίγο δύσκολο μερικά ανά δέκα μέτρα ποιο κοντά στην πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

...

Τα μανιτάρια εκτροπής δεν καλούνται να συγκρατήσουν τον υδάτινο όγκο του τσουνάμι αλλά να δημιουργήσουν ανακλαστήρες για την περιδίνηση μέρους από το ασυμπίεστο αλλά με υπό υψηλής ταχύτητας νερό, θέτοντας σε λειτουργία τον απλό μηχανισμό {δράση & αντίδραση}.

...

 

Δώσε ένα παράδειγμα αυτής της αρχής λειτουργίας των ανακλαστήρων και περιδίνησης. Πώς το εννοείς;

Ακόμη και αν τοποθετηθούν αυτά τα μανιτάρια το ένα δίπλα στο άλλο (ποσοστό κάλυψης του μήκους της παραλίας κάτα 100%), γιατί το νερό δεν θα τα "υπερπηδήσει" ή μάλλον δεν θα τα "αγνοήσει";

Κάνε μία δοκιμή σε μιά μπανιέρα. Μπορείς να περιγράψεις κάτι ισοδύναμο ή παραπλήσιο στην κλίμακα μιας μπανιέρας, που να μοιάζει με την ιδέα σου;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μέσω πειραματισμού σε κλίμακα θα καταφέρεις να βγάλεις σωστά συμπεράσματα. Δεν πιστεύω ότι μόνο θεωρητικά μπορείς να αποδείξεις την αποτελεσματικότητα της ιδέας σου. Η δημιουργία ενός μοντέλου (σε σωστή κλίμακα) θα σου δώσει καλύτερες απαντήσεις για το μέγεθος και την αποτελεσματικότητα του συστήματος σου.

 

ΥΣΤ: Αν αναφέρεσαι σε κόλπους ανοίγματος 5χλμ (όπως είναι συχνά στην Ελλάδα), τότε πρέπει να πάρεις επίσης υπόψη σου ότι ανάλογα με την κατεύθυνση του τσουνάμι, η μορφολογία τους μπορεί να λειτουργήσει είτε σαν μηχανισμός απόσβεσης ή σαν ενισχυτής της ορμής του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.