Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέθοδος καταστολής τσουνάμι


ΚΙΣΑΝΑΚΗΣ

Recommended Posts

Τι θέλαμε και το μελετούσαμε... Είδατε τι έγινε στα νησιά Σαμόα;

 

"Όπως δήλωσε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης της χώρας, οι κάτοικοι και οι ξένοι τουρίστες δεν είχαν αρκετό χρόνο για να αντιδράσουν στα παλιρροϊκά κύματα."

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1058683&lngDtrID=245

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δε σημαίνει κάτι;

Την ίδια δύναμη δέχεται ένα πχ στηθαίο αν πέσει πάνω ένα αμάξι με 5km/h και την ίδια με 500km/h?

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ταχύτητα μετάδοσης του κύματος, και άλλο ταχύτητα κίνησης του νερού.

Στο κύμα (και το τσουνάμι είναι κύμα) το νερό ανεβοκατεβαίνει π.χ. κατά ένα μέτρο. Η ταχύτητα με την οποία μεταδίδεται αυτό το ανεβοκατέβασμα είναι της τάξης των 500 km/h. Το νερό ΔΕΝ κινείται με 500 km/h

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε σημαίνει κάτι;

Την ίδια δύναμη δέχεται ένα πχ στηθαίο αν πέσει πάνω ένα αμάξι με 5km/h και την ίδια με 500km/h?

Θέλω να πιστεύω παρά την έλλειψη μαθηματικών γνώσεων που έχω ότι σε κάθε περίπτωση δεν είναι πρώτο το ζητούμενο του εν δυνάμει πρόσκρουσης υλικού αλλά το "τέχνασμα" που θα επιτρέψει την δυνατόν μεγαλύτερη απόσβεση τις υφιστάμενης δύναμης..

Έχω σχεδιάσει το μανιτάρι συρρικνωμένο σε θέση αναμονής για την πρώτη κρούση & με την τρύπα διαφυγής στην κορυφή του μετά την απελευθέρωση του σε θέση λειτουργίας του, { πρακτικά το θεωρώ αλεξίπτωτο νερού} με 2 αποσβεστήρες αντίδρασης νομίζω κατά την ταπεινή μου άποψη ότι θα περιοριστούν οι αναπτυσσόμενες δυνάμεις π.χ. σε μια αγκύρωση.

Επίσης θέλω να αναφέρω ότι 1 καλώδιο με 90 σύρματα {πλεξούδα} μπορεί να αντέξει 23.000 τόνους σε εφελκυσμό, για τα μανιτάρια τη καλώδιο θα χρειαστεί???? Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Στα τσουνάμι, όλη η θάλασσα "φουσκώνει" και πλημμυρίζει μέσα σε μερικά λεπτά μία ακτογραμμή πολλών εκατοντάδων χιλιομέτρων. Πώς μπορούν να βοηθήσουν 1000 ή 10.000 μανιτάρια; Δεν είναι ζήτημα αντοχής. Είναι ζήτημα κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Ο υποθαλάσσιος σεισμός που ξεπερνάει τα 6,5 R με βάθος μικρότερο των 50χλμ.,δημιουργεί μικρά κυμματάκια που κινούνται κυκλικά και μετά μεγαλώνουν και ε3απλώνονται πολλές φορές με ταχύτητα πάνω από 800χλμ/ωρα.

Το μήκος του φτάνει τα 100 με 200χλμ. ενώ το ύψος του αρχίζει από μισό μέτρο και κοντά στις ακτές φτάνει και τα 40 μέτρα.

Τα τσουνάμι μπορούν να θεωρηθούν κύματα ρηχών νερών. Γιατί ο λόγος τού βάθους του νερού προς το μήκος κύματος είναι πολύ μικρό (3/2.000.000 και 6/1.000.000). Σε κάθε διαδοχική κυματική ταλάντωση, η πραγματική κίνηση του νερού στην επιφάνεια ακολουθεί κατακόρυφη τροχιά με διάμετρο ίση με το ύψος του κύματος, διαγράφοντας πλήρη κύκλο κατά τη διάρκεια μιας περιόδου του κύματος.

http://www.earthquakenet.gr/palirroikakymmata.htm

 

Από τη στιγμή που οι Ιάπωνες και οι Αμερικάνοι σαν μέσο πρόληψης χρησιμοποιούν την όσο το δυνατόν γρηγορότερη προειδοποίηση κατοίκων και εκκένωση ακτών δε νομίζω οποιαδήποτε πατέντα - κατασκευή να μπορεί να ανταποκριθεί σε ένα τσουνάμι.

Link to comment
Share on other sites

Στα τσουνάμι, όλη η θάλασσα "φουσκώνει" και πλημμυρίζει μέσα σε μερικά λεπτά μία ακτογραμμή πολλών εκατοντάδων χιλιομέτρων. Πώς μπορούν να βοηθήσουν 1000 ή 10.000 μανιτάρια; Δεν είναι ζήτημα αντοχής. Είναι ζήτημα κλίμακας.

 

Είμαι σίγουρος ότι δεν παίζει ρόλο το συνολικό μήκος τις ακτογραμμής αλλά τα σημεία όπου υπάρχουν οι κεντρικές δραστηριότητες & υποδομές, άρα η κλίμακα μικραίνει!! παράλληλα θεωρώ ως πρώτη ανάγκη το μέτρο τις πρόληψης από το μέτρο του δεν υπάρχει λύση!!! & τελείωσε..

Κάθε προηγούμενη έστω & "αποτυχημένη" προσπάθεια δίνει την σκυτάλη για την επόμενη προσπάθεια για καλύτερα αποτελέσματα...

 

Ο υποθαλάσσιος σεισμός που ξεπερνάει τα 6,5 R με βάθος μικρότερο των 50χλμ.,δημιουργεί μικρά κυμματάκια που κινούνται κυκλικά και μετά μεγαλώνουν και ε3απλώνονται πολλές φορές με ταχύτητα πάνω από 800χλμ/ωρα.

Το μήκος του φτάνει τα 100 με 200χλμ. ενώ το ύψος του αρχίζει από μισό μέτρο και κοντά στις ακτές φτάνει και τα 40 μέτρα.

Τα τσουνάμι μπορούν να θεωρηθούν κύματα ρηχών νερών. Γιατί ο λόγος τού βάθους του νερού προς το μήκος κύματος είναι πολύ μικρό (3/2.000.000 και 6/1.000.000). Σε κάθε διαδοχική κυματική ταλάντωση, η πραγματική κίνηση του νερού στην επιφάνεια ακολουθεί κατακόρυφη τροχιά με διάμετρο ίση με το ύψος του κύματος, διαγράφοντας πλήρη κύκλο κατά τη διάρκεια μιας περιόδου του κύματος.

http://www.earthquakenet.gr/palirroikakymmata.htm

 

Από τη στιγμή που οι Ιάπωνες και οι Αμερικάνοι σαν μέσο πρόληψης χρησιμοποιούν την όσο το δυνατόν γρηγορότερη προειδοποίηση κατοίκων και εκκένωση ακτών δε νομίζω οποιαδήποτε πατέντα - κατασκευή να μπορεί να ανταποκριθεί σε ένα τσουνάμι.

 

Παράλληλα προσπαθούν σε εργαστήρια να κατανοήσουν την μέση λύση του προβλήματος & να κατασκευάσουν καλύτερους αποσβεστήρες από τους κοινούς κυματοθραύστες.. { το έχω δει σε ντοκιμαντέρ}.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μαζί σου. :smile:

Για την προστασία π.χ. μιας ακτογραμμής 10 km πόσα μανιτάρια (χονδρικά) θα πρέπει να τοποθετηθούν : 10, 100, 1000 ή 10.000;

Link to comment
Share on other sites

Τόσα όσα θα προκύψουν από τα πειράματα & τις μελέτες από "εσάς" τους ειδικούς, πέρα από την συνεισφορά τους {ενδεχομένως} στο τσουνάμι, δεν θα είναι επιβάρυνση στο περιβάλλον ούτε αντιαισθητικά αλλά θα βοηθήσουν & τις τοπικές κοινωνίες σε θέματα όπως η «αλιεία» πλησίον των ακτών????????

 

 

Μην παραθέτετε το αμέσως προηγούμενο μήνυμα, για λόγους οικοινομίας. Επίσης για την αποφυγή συνεχόμενων μηνυμάτων μπορείτε να χρησιμοποιείτε το κουμπί EDIT στο κάτω δεξιό μέρος κάθε μηνύματός σας. Δοκιμάστε το!

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Τα πειράματα και οι μελέτες θα γίνουν για να υπολογίσουν αν χρειάζονται π.χ 8740 (όπως θα ισχυρίζεται ο ένας μελετητής) ή (όπως θα ισχύριζεται ο άλλος, πιο συντηρητικός μελετητής) αν θα χρειάζονται 12524 μανιτάρια.

 

Εσύ έχεις την ιδέα. Πες μας πώς το σκέφτεσαι; Οχι ακριβές νούμερο. 10, 100, 1000 ή 10.000.

 

Η δική μου γνώμη είναι 5.000 μανιτάρια με διάμετρο 2m, σε μια ακτογραμμή 10 km (δηλαδή το ένα δίπλα στο άλλο), δεν θα έχουν το παραμικρό μετρήσιμο αποτέλεσμα σε ένα τσουνάμι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.