Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικέλυφες φωτοβολταϊκές όψεις


Recommended Posts

Ασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα στα πλαίσια της σπουδαστικής μου εργασίας και εν συνεχεία της διπλωματικής μου διατριβής στο τμήμα των Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (με έδρα την Κοζάνη).

 

Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να συλλέξω ελάχιστες πληροφορίες και θα παρακαλούσα θερμά αν κάποιος γνωρίζει οτιδήποτε σχετικό π.χ.κάποιο σύγγραμμα σε ελληνική ή ξένη βιβλιογραφία,σχετικά links,ακόμη και στοιχειώδεις πληροφορίες επί του θέματος να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που απαντησατε.Ναι εννοω ακριβώς αυτο.Ειναι δυνατον να γινετε λιγο πιο συγκεκριμμενος;Μπορειται δηλαδη να μου πειτε αν γνωριζετε που να αναζητησω αυτα τα στοιχεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

biface panels ρωσικά έφερνε μια εταιρεία νομίζω η energotec. Μάλιστα σε συζήτηση με τον ιδιοκτήτη της μου είπε οτι πρέπει για να δουλέυει το 2ο face να τοποθετηθούν πάνω σε πλάκα beton επιχρισμένη με ειδικό γυαλισμένο χρώμα.

Πάντως σαν αρχή λειτουργίας δεν μου κάνει & πολύ εντύπωση γιατί πρέπει τα ΦΒ πάνελ να έχουν γυαλί μπρος πίσω. Κάτι τέτοιο τα κάνει βαριά και φυσικά πανάκριβα. Πάρε στο χέρι ένα πάνελ 300W διπλού γυαλιού και θα δεις. Πάντως ο τύπος της Energotec μου είε πει επίσης οτι προορίζονται για Space Applications.

Link to comment
Share on other sites

Τα Bifacial εχουν πολλα πλεονεκτηματα. (edited )

Πλεονεκτηματα

1, Δεχονται φως και απο τις 2 πλευρες και ως εκ τουτου παραγουν περισσοτερο ρευμα κατα περιπου 5% απο τα απλα.

2, Επειδη εχουν γυαλι μπος πισω οι υπερυθρες διαπερνουν το πανελ με συνεπεια η θερμοκρασια του πανελ να ειναι 10C χαμηλοτερη. Αυτο σημαινει 5% περιπου παραπανω ιενεργεια λογω μειωσης απωλειων.

3, Λογω της χαμηλοτερης θερμοκρασιας μπορουν να χρησημοποιηθουν σε συστηματα συγκετρωτων χωρις κυνδινο να κατασταφει to eva film.

4, Η τιμη ειναι περιπου ιδια με τα απλα πανελσ.

 

συνολο παραπανω ενεργειας 10-12% σε σχεση με τα συμβατικα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε (συναδέφισσα). Είναι προφανές οτι τα bifacial είναι πιο αποδοτικά. Κανένας δε θα τα έστελνε με πύραυλο στο διάστημα αν δεν ήταν (μερικές χιλ $/kg). Φόρεσε όμως το καπέλο του οικονομολόγου για λίγο. Πια η διαφορά κόστους; Είναι μόνο 10-12% πιο ακριβά; Πολύ αμφιβάλλω γιατί παλαιότερα είχα δει πάνελ με γυαλί μπρός-πίσω και ήταν +20% ακριβότερα. Η παραγωγή ρεύματος απο ΦΒ είναι αυτό που λένε οι οικονομολόγοι μια τέλεια αγορά. Για την Kwh παίρονουν όλοι το ίδιο. Για αυτό δεν μας ενδιαφέρει η απόδοση αλλά μας ενδιαφέρει η αποδοτικότητα (€/kWe). Επίσης ποτέ μην υποτιμάς το βάρος του Panel. Ξέρεις πόσα extra εργατικ΄έχουν τα βαρύτερα πάνελ. Άσε οτι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να πέσουν κάτω και να σπάσουν. Αν πραγματικά πάντως βρήκες ευκαιρία (φθηνότερα απο τα απλά), τότε ενδιαφέρομαι & εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε (συναδέφισσα). Είναι προφανές οτι τα bifacial είναι πιο αποδοτικά. Κανένας δε θα τα έστελνε με πύραυλο στο διάστημα αν δεν ήταν (μερικές χιλ $/kg). Φόρεσε όμως το καπέλο του οικονομολόγου για λίγο. Πια η διαφορά κόστους; Είναι μόνο 10-12% πιο ακριβά; Πολύ αμφιβάλλω γιατί παλαιότερα είχα δει πάνελ με γυαλί μπρός-πίσω και ήταν +20% ακριβότερα. Η παραγωγή ρεύματος απο ΦΒ είναι αυτό που λένε οι οικονομολόγοι μια τέλεια αγορά. Για την Kwh παίρονουν όλοι το ίδιο. Για αυτό δεν μας ενδιαφέρει η απόδοση αλλά μας ενδιαφέρει η αποδοτικότητα (€/kWe). Επίσης ποτέ μην υποτιμάς το βάρος του Panel. Ξέρεις πόσα extra εργατικ΄έχουν τα βαρύτερα πάνελ. Άσε οτι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να πέσουν κάτω και να σπάσουν. Αν πραγματικά πάντως βρήκες ευκαιρία (φθηνότερα απο τα απλά), τότε ενδιαφέρομαι & εγώ.

 

Καλα τα λες αλλα φορωντας το καπελο του οικονομολογου κατεληξα οτι συμφερουν περισσοτερο απο τα απλα. Εννοειται βεβαια οτι εξαρταται απο τον τροπο εφαρμογης. Η κεντρικη ιδεα ειναι η χρηση καθρεφτων για συγκεντρωση περισσοτερου φωτος πανω στα πανελ. Λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας λειτουργιας ειναι δυνατη μια συγκεντρωση 1,7 . Αυτο σημαινει οτι με 1,7 suns η θερμοκρασια τους ειναι ιδια με τα συμβατικα πανελς.

Η συγκεντρωση στα συμβατικα πανελς αυξανει την θερμοκρασια πολυ. Δες το πειραμα στο πανεπηστιμιο Κρητης το 2000. Δυστυχως δεν εχω πια το link για να δεις τα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.