Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές Συντελεστή Συμπεριφοράς q για χαλύβδινους στύλους


 

Recommended Posts

θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας για την παρακάτω περίπτωση.

1) Για στύλο τύπου Η τι τιμή συντελέστη συμπεριφοράς q, σύμφωνα με τον πίνακα 2,6 του ΕΑΚ2000 θα πρέπει να λάβω υπόψην (Ο στύλος έχει ύψος 8μ ειναι πακτωμένος στην έδραση και εγκαθίσταται σε αυτόν ένας πρόβολος-αλουμινένιος- μήκους 3μ σε ύψος 6,5)

 

2) Σε αντίθεση με τον στύλο τύπου Η τι τιμή ισχύει για στύλο τύπου 2 UPN τα οποία είναι συγκολλημένα διαγώνια με πλάκες.

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως, ανεξάρτητα τι λέει ο ΕΑΚ, πρέπει να πάρεις q=1, καθότι όπως το περιγράφεις, δεν υπάρχει υπερστατικότητα στο φορέα...

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας για την παρακάτω περίπτωση.

1) Για στύλο τύπου Η τι τιμή συντελέστη συμπεριφοράς q, σύμφωνα με τον πίνακα 2,6 του ΕΑΚ2000 θα πρέπει να λάβω υπόψην (Ο στύλος έχει ύψος 8μ ειναι πακτωμένος στην έδραση και εγκαθίσταται σε αυτόν ένας πρόβολος-αλουμινένιος- μήκους 3μ σε ύψος 6,5)

 

2) Σε αντίθεση με τον στύλο τύπου Η τι τιμή ισχύει για στύλο τύπου 2 UPN τα οποία είναι συγκολλημένα διαγώνια με πλάκες.

 

 

Ευχαριστώ

 

 

Βάλε κυκλικό σωλήνα, αντί να παιδεύεσαι με σύνθετες διατομές (2 UPN). Επιπλέον σε σχέση με τα διπλά ταυ έχει την ίδια ροπή αδρανείας και στις δύο διευθύνσεις και είναι πολύ εύκολη η μόρφωση της έδρασης με αγκύρια σε κυκλική διάταξη και νεύρα μεταξύ τους.

 

Σχετικά με το q αυτό που λέει ο συνάδελφος νομίζω έχει δίκιο. Αν προσέξεις να έχει επαρκή πλαστιμότητα ο σωλήνας (κατηγορία 1) ίσως να μπορείς να βάλεις και q=1.50. Δοκίμασε και τα δύο (q=1.50 και q=1.00) . Με q=1.00 θα σου βγει και μεγαλύτερο θεμέλιο οπότε θα είναι καλύτερα για τον πρόβολο σου.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνεις κατηγοριοιποίηση της διατομής, πως θα πάρεις q?

και τι σχέση έχει το q με το αν ειναι H ή Ι?

 

Στην ουσία το q είναι Mpl/Mel (για καμπτική αστοχία) οπότε παίζει ρόλο και η διατομή.

 

Σίγουρα πρεπει να βρει κατηγορία διατομής πριν το q.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συντροφε το ξέρω αλλά δεν ειναι αυτό που λέω εγώ στο post.

 

αυτός λέει έχω Η, πείτε μου q

 

Αν θες του λες την γνώμη σου, συνάδελφοι είμαστε όλοι.Αν γνώριζε δεν θα ρώταγε.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνεις κατηγοριοιποίηση της διατομής, πως θα πάρεις q?

και τι σχέση έχει το q με το αν ειναι H ή Ι?

κατηγοριοποιηση με βάση τον πίνακα 1 - παράρτημα Γ του ΕΑΚ2000?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.