Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα για μελέτες οδοποιίας


Recommended Posts

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για κάποιο πρόγραμμα για να κόβω διατομές και να μου δίνει πινάκες χωματισμών. Έχει κανείς κάτι να προτείνει; Κάτι σε freeware θα ήταν σαφώς πιο ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ χρησιμοποιώ το ggcad αρκετά εύκολο αν ασχοληθείς λιγάκι και οικονομικό.

Για freeware δεν γνωρίζω, πάντως από εάν είσαι τοπογράφος θα πρέπει να κάνεις κάποιες επενδύσεις σε προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φίλε topomitsos

 

Δοκίμασε το Civil3D της Autodesk. Κάποτε είχα πάρει ένα Demo απο μια έκθεση και το είχα δεί πως δουλέυει... Ήταν απλά καταπληκτικό. Όσο για αυτά που γράφεις οτι θέλεις τα έβγαζε σε δευτερόλεπτα (Φυσικά έχοντας εισάγει τα απαραίτητα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κ γω γνωριζω καποιο freeware.

Παντως το Civil 3D που αναφερει κ ο τακης ειναι πολυ καλο. Λιγο υπομονη θελει.

Επισης καλο φαινεται κ το ODOS αλλα δε το δουλεψα για να το τεκμηριωσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για κάποιο πρόγραμμα για να κόβω διατομές και να μου δίνει πινάκες χωματισμών. Έχει κανείς κάτι να προτείνει; Κάτι σε freeware θα ήταν σαφώς πιο ευπρόσδεκτο.

Συνάδελφε/φοι, στα downloads έχω αναρτήσει freeware λογισμικό διατομών οδοποιίας. Δίνοντας τα στοιχεία διατομής (ΧΘ, x/y) σου υπολογίζει τους χωματισμούς αλλά σου σχεδιάζει και τις διατομές/μηκοτομή.

Είναι πολύ απλό και σε/σας καλύπτει σε κάθε εργασία με διατομές

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά είναι έτη φωτός μπροστά σε παραγωγικότητα και αυτοματισμούς. Το civil 3d απευθύνεται σε εταιρίες με πολυάριθμο προσωπικό. Τα Ελληνικά είναι κομμένα και ραμμένα για τον μοναχικό Έλληνα ελεύθερο σκοπευτή

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωρίζει κάποιος ποιο λογισμικό είναι καλύτερο για μελέτη δασικής οδοποιίας?Από μια μικρή έρευνα που έκανα δεν έβγαλα άκρη γιατί σε όλα με μιλούσα με το τμήμα πωλήσεων και δεν ήξεραν τέτοιες λεπτομέρειες. Μονο στο GeoCalc μου είπαν ότι είναι το μόνο πρόγραμμα που διαθέτει τέτοιες επιλογές αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το πιστέψω. Το diolkos το έχει δουλέψει κανένας σε τέτοιου τύπου μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

η δασική Οδοποιία είμαι αντικείμενο Δασολόγων

χρησιμοποιούνται το Geocalc, το diolkos και το Δασική Οδός

κάνε μιά έρευνα και δες ποιό ικανοποιεί τις ανάγκες σου και σε συμφέρει οικονομικά

Link to comment
Share on other sites

η δασική Οδοποιία είμαι αντικείμενο Δασολόγων

 

Εννοείς ότι μόνο αυτοί έχουν δικαίωμα να υπογράψουν ή ότι είναι ειδικευμένοι σε αυτό και άρα αυτοί πρέπει να τις εκπονούν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.