Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη καθ’ ύψος & απόσταση Δ σε υφιστάμενο με προηγούμενο ΓΟΚ


Michanikofrenia

Recommended Posts

καλησπέρα,έχω αναλάβει μια προσθήκη κατ΄επέκταση του β΄ορόφου. θέλουν ένα επιπλέον υπνοδωμάτιο.τα ερωτήματά μου είναι:

1) για να υπολογίσω δόμηση που υπολείπεται θα πάω με νέο ΓΟΚ?Δηλαδή σε περίπτωση που θέλω να υπολογίσω πόσο μου επιτρέπεται ακόμα να κτίσω θα δεχτώ τη δόμηση και κάλυψη της άδειας του ΄78 ή θα μετρήσω εκ νέου σύμφωνα με τα νέα δεδομένα;

2) υπάρχει απόσταση Δ=2.10 από το όμορο κτίσμα θα μετρήσει δόμηση -κάλυψη και όγκο;

3) επίσης υπάρχει μια εσοχή τύπου Φ/Γ 1χ2 κ αυτή θα μετρήσει;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Προσθήκες με τον νέο ΓΟΚ

2) Η απόσταση αυτή (Δ=2,10) παίζεται αν είναι νόμιμη ή όχι (κοίταξε το ΔΚ της αδείας)

3) Οι φωταγωγοί μετρούσαν στον ΣΔ με τον ΓΟΚ/73

Συνημμένα : Άρθρο 23/ΓΟΚ/85 για προσθήκες και ΓΟΚ/73 για αποστάσεις

 

gokprosthikes001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

gokprosthikes002.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

gok73001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

gok73002.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Καλησπέρα.

 

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθώς δεν μου έχει ξανατύχει κάτι ανάλογο.

Σε οικόπεδο εμβαδού 80 τ.μ. χτίστηκε με άδεια του '63 ισόγειο εμβαδού 61 τ.μ. Το '97 εκδόθηκε άδεια για προσθήκη καθ'ύψος Α ορόφου και δώματος, η οποία δεν υλοποιήθηκε ποτέ. Τώρα θέλουν να ξαναβγάλουν άδεια προσθήκης, αλλά έχει αλλάξει ο Σ.Δ. Πλέον η επιτρεπόμενη δόμηση είναι στα 48 τ.μ. Μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης του υπάρχοντος ισογείου και να δείξω Η/Χ ώστε να ανεβάσω τα τετραγωνικά στον όροφο? Και αν ναι θα πάω με τα 48 τ.μ. για εξάντληση? Με το όριο Δ τί γίνεται? Πρέπει να το εφαρμόσω ή ακολουθώ το νομίμως υφιστάμενο προυπάρχον ισόγειο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

ΓΟΚ Αρθρο 23 παρ2:

Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα σύμφωνα με την παρ. 1, επιτρέπεται η προσθήκη καθ΄ύψος αν δεν απαγορεύεται από ειδικές διατάξεις η οποία μπορεί να εκτείνεται έως το περίγραμμα του κτιρίου, έστω και αν το τελευταίο υπερβαίναι τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου που καθορίζονται από τον παρόντα νόμο ή από τις ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή.

 

Aυτό ισχύει και με το ΝΟΚ ?

 

συγκεκριμένα υφιστάμενο κτίριο σε οικισμο<2000, το οποίο θα νομιμοποιηθεί με τον ΓΟΚ 55 βρίσκεται σε απόσταση 1,40μ από το όριο του δρόμου. Αυτό το 1,40μ είναι το πεζοδρόμιο.

Με τη νομιμοποίηση θα έχει νόμιμο περίγραμμα.

 

Μπορεί μετά να γίνει προσθήκη στέγης σε όλο το κτίριο κι ας βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των 2,50μ από το όριο του δρόμου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα!

Σε οικισμο προϋφισταμενο του '23 με πληθυσμο <2000 κατοικους υφισταται διωροφο κτιριο προ του 1955 χωρις οικοδομικη αδεια και ο ιδιοκτητης θελει να κατασκευασει σοφιτα.Το οικοπεδο εχει εμβαδον 54,14 τ.μ και το κτιριο εχει καλυψη 50,39 τ.μ.Το κτιριο συνορευει με αλλο κτιριο απ΄την μια πλευρα.Η προσθηκη καθ'υψος και οι αποστασεις απο ομορα κτιρια θα γινουν συμφωνα με τον παροντα νομο?

Edited by elli cv
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Σε άδεια του '77 υπάρχει πλαϊνή απόσταση από τα όρια 2.85. Σε πρόσθήκη καθ' ύθψος μπορούμε να διατηρήσουμε το περίγραμμα του υπάρχοντος ή χρειαζόμαστε Δ από τα πλαϊνα? Επί ΓΟΚ κρατούσαμε το περίγραμμα του κτιρίου, ενώ τώρα θέλουμε οπωσδήποτε Δ ή δ σύμφωνα με το άρθρο 23?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

συγνώμη που επανέρχομαι αλλά δεν κατάλαβα:

Αν το ισόγειο είναι εντός "δ" κατά ΝΟΚ (όμορο σε απόσταση > Δ) και είναι ρυθμισμένο με 4014,

μπορεί να γίνει προσθήκη καθ' ύψος σε όλη την έκταση του περιγράμματος του ισογείου ή πρέπει να τηρείται το "δ";

Το ερώτημα δεν είναι θεωρητικό. Έχω τώρα μια τέτοια περίπτωση, και βέβαια η πολεοδομία δεν το απαντάει.

 

(τα ρυθμισμένα με 4014 δεν θεωρούνται πραγματικά "νομίμως υφιστάμενα",

γι' αυτό και διέπονται από ειδικές διατάξεις για πάρα πολλά θέματα, όπως ξεκαθαρίζει η εγκύκλιος για έκδοση πράξεων σε ακίνητα με ρύθμιση.

Ειδικά οι νέοι συνάδελφοι δεν θα πρέπει να μπερδεύονται και να θεωρούν "νομιμοποιημένα" τα ρυθμισμένα.

Ούτε και "νόμιμο περίγραμμα" αυτό που προκύπτει από ρύθμιση 4014.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.