Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη καθ’ ύψος & απόσταση Δ σε υφιστάμενο με προηγούμενο ΓΟΚ


Michanikofrenia

Recommended Posts

Το υπάρχον κτήριο τριώροφο είναι απολύτως νόμιμο έχει Δ=4,10. Θέλω να κάνω προσθήκη Δ΄ ορόφου  και απαιτείται Δ =4,37 μπορώ να κάνω υποχώρηση στον Δ’ όροφο η όχι. Κάνεις δεν μου έχει δώσει μια σαφή απάντηση ακόμα και στην πολεοδομία.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Το υπάρχον κτήριο τριώροφο είναι απολύτως νόμιμο έχει Δ=4,10. Θέλω να κάνω προσθήκη Δ΄ ορόφου  και απαιτείται Δ =4,37 μπορώ να κάνω υποχώρηση στον Δ’ όροφο η όχι. Κάνεις δεν μου έχει δώσει μια σαφή απάντηση ακόμα και στην πολεοδομία.

Το λογικό θα ήταν, να μπορούσες με υποχώρηση -που θα έπρεπε να ορίζονταν από το ΓΟΚ ή ΝΟΚ

Αλλά δυστυχώς νομίζω, ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

@adamdoul μπορείς να ακυρώσεις την μετατόπιση της ρυμοτομικής εντός του νομίμου περιγράμματος, αλλά θα πάρει καιρό, λόγω των αργόσχολων άχρηστων του ΥΠΕΚΑ. Επίσης πιστεύω πώς αν 30 χρόνια μετά δεν έγινε καμία κίνηση αποζημίωσης του ιδιοκτήτη, ο μηχανικός καλά έκανε και έκανε γαργάρα την πρασιά εντός του κτιρίου. 

 

Για νέα κτίρια αναφέρει στις οδηγίες ότι μπορείς να πάρεις το Η με ενδεικτικό διάγραμμα εξάντλησης του ΣΔ ή του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους, το οποίο κάνει υπέυθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης ότι συναινεί να ορισθεί το συγκεκριμένο Η και Δ, το οποίο είναι και οριστικό για μελλοντικές προσθήκες. Στον παλιό ΓΟΚ η πολεοδομία της περιοχής μου χρησιμοποιούσε το Ηmax, οπότε δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ενοούσα για "λάθος" Δ.

Εφόσον δεν εξαντλούνταν ο Σ.Δ. αλλά ούτε και το ύψος,

ο συνάδελφος θα έπρεπε ίσως να το έχει προβλέψει κατά τον υπολογισμό του Δ.

Αλλιώς ελοχεύει ο κίνδυνος που είπαμε να φτιάχνουμε κάθε μήνα και από έναν όροφο με υποχώρηση μερικά εκατοστά.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με νορμάλ διαδικασίες.

Επανέρχομαι στο ερώτημα: με εξαίρεση από κατεδάφιση; (πρώην ΣΧΟΠ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.