Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσθήκη καθ’ ύψος & απόσταση Δ σε υφιστάμενο με προηγούμενο ΓΟΚ


Michanikofrenia

Recommended Posts

εγώ απ' όσες άδειες προ του 55  έχω δει σε οικισμούς προ του 1923

διαπίστωσα ότι οι οικοδομές "έμπαιναν" όπου νά 'ναι!

 

Κατερίνα ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση

 

Παύλο δεν τον έχεις καλά ενημερωμένο τον ΝΟΚ

και απορώ πως έγινε αυτό! 

 

(την ενημέρωση της Κατερίνας εγώ την είχα στο ΝΟΚ

αλλά με την ελλιπή σου ανάρτηση σου ..χα-χα-χα με εξαπάτησες!)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δες στην αρχική δημοσίευση #51 παραθέτω το τροποποιημένο (συμπεριλαμβάνοντας τις περιπτώσεις του ν. 4178)  απαντώντας στον ΚΟΚΑΡΑΝΤΙ. Στη συνέχεια μου κάνεις παράθεση (δημοσίευση #53) χωρίς την τροποποίηση και έτσι μπερδευτήκαμε. Ο δαίμων του copy-paste :smile:

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπήρχε σωστά και στην αρχική απάντηση του Παύλου. Απλά είχατε τονισμένο το προ του 55 και το υπόλοιπο πέρασε και δεν ακούμπησε. Γι αυτό και το τόνισα.  :smile:

 

Όσον αφορά τα προ του 55, κι εγώ όσες (ελάχιστες) άδειες έχω δει φυσικά δεν αναφέρουν τίποτα για πλάγια όρια και τοποθετούν τις οικοδομές όπου να ναι. Δεν γνωρίζω αν αυτό είναι αρκετό για να θεωρήσουμε ότι μπορεί να γίνει προσθήκη καθ' υψος ή θα πρεπε να αναφέρεται ρητά σε κάποια διάταξη.

 

Καλησπέρα σας

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι απο τα παραπανω (αν) καταλαβα  οτι 

σε προσθηκη καθ υψος σε κτιριο προ 55 ,` σε οικισμο ...δεν υπαρχει θεμα με τις αποστασεις 

(Εκτος και  ΑΝ υπαρχει καποια  ακομη καλοκρυμμενη διαταξη(παλαια-προ55)  που να υποδεικνυει  αποστασεις )

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,να ρωτήσω κι εγώ εφόσον δεν υπάρχει θέμα με τις αποστάσεις μπορεί να υπάρχουν και ανοίγματα στην προσθήκη επί του νομίμου περιγράμματος που όμως δεν έχει σήμερα την απόσταση των 2,50;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε οικοπεδο σε οριοθ οικισμο <200κατ υπαρχει ισογειο πετρινο σπιτι προ55 το οποιο απεχει 2 μ απο το οριο

Σε προσθηκη καθ υψος τηρειται αποσταση υποχρεωτικα 2.50μ η μπορουμε να αξιοποιησουμε ολη την επιφανεια της κατοψης?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα, μελετάω προσθήκη καθ ύψος σε υφιστάμενο με άδεια του 90 κτίσμα. Και θέλω να ελεγχθεί το νέο κτίριο που θα προκύψει στο σύνολό του με ΝΟΚ με σκοπό να δημιουργήσω κλιμακοστάσια που θα αφαιρεθούν από τη δόμηση και στις 2 στάθμες, ισογείου και ορόφου. Στο Α.23 αναφέρει πως "οι συντελεστές κάλυψης, δόμησης, όγκου και ύψη υπολογίζονται σύμφωνα με τον κανονισμό και τις πολεοδομικές διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής τους". Είναι υποχρεωτικό αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι για να διαλέξω συνολικό έλεγχο με ΝΟΚ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 3/4/2017 at 10:17 ΠΜ, danaikaterina said:

 

Εχουν συμπεριληφθεί με την τροποποίηση του άρθρου 23 από τον 4258

 

"δ)αν προϋφίσταται του βασιλικού διατάγματος της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του Ν-1337/83 ή εξαιρέθηκε οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν-4178/13"

 

οι κατηγορίες 1, 2 και 3 εξαιρούνται οριστικά επομένως ανήκουν στα νομίμως υφιστάμενα.

 

Προφανώς αυτό ισχύει και για τα κτίρια που ρυθμίστηκαν με τον Ν. 4495 κατ.1 .

Σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Σε κτήριο που έχει άδεια του 63 προσπαθώ να δω τι υπόλοιπο δόμησης έχει. Πως μπορώ να βρω αν κλιμακοστάσια και ερκερ μέτραγαν στη δόμηση>?

Ευχαριστώ.

Edited by kostasaig
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.