Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εφορείας Νεοτέρων Μνημείων


Gizmo

Recommended Posts

Εχω μια άδεια και θελει έγκριση απο την υπηρεσια νεωτέρων μνημειων καθως και απο την εφορεία προίστορικων και κλασικών αρχαιοτήτων για τις εκσκαφες.Γνωρίζει καποιος τι χρειαζετε ο φακελος που θα καταθεσω στις υπηρεσιες για να εχει πληροτητα?

Link to comment
Share on other sites

Στην Εφορία Νεοτέρων Μνημείων (οδός Λυσίου & Κλεψύδρας 1), μου ζήτησαν την τελευταία φορά 3 πλήρεις σειρές σχεδίων (τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά) και τεχνική έκθεση (x3 και αυτή).

 

Πάρε όμως κανένα τηλέφωνο γιατί δεν ξέρω την περίπτωσή σου μήπως έχει καμία ιδιαιτερότητα.

 

Για τι άδεια πρόκειται;

 

Δες κι εδώ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3754

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τοπογραφικό πάνω στο οποίο είναι σημειωμένες οι θέσεις λήψεις φωτογραφιών, καθώς και οι φωτογραφίες με ημερομηνία και τοποθεσία σφραγίδα-υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Η υποθεση μου ειναι στην υπηρεσια νεωτερων μνημειων στην πατρα.Πηρα τηλ και μου ειπαν αυτα που μου και ειπατε εσεις πανω κατω.Αλλα δεν διευκρινησα αν θελουν συμβολαιο φορολογικα στατικα.Ξερετε εσεις μηπως?Θελει και κανενα παράβολο?

Link to comment
Share on other sites

κανένα παράβολο.

 

Καμία αμοιβή.

 

ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.

 

διόρθωση: τοπογραφικά Χ4 ....νομίζω

Link to comment
Share on other sites

α, και υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη με γνήσιο υπογραφής για το έτος κατασκευής του κτιρίου. (Αθήνα το ζητάνε)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εφορεία Νεωτέρων Μνημείων Αττικής δικαιολογητικά για κατεδάφιση κτηρίων νεώτερων των 100 ετών.(Πολύ πρόσφατα- ολόφρεσκα!)

 

Προσοχή στο 2, "να δηλώνεται ο τυχών άλλος χαρακτηρισμός....." σημαίνει υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι το κτήριο δεν έχει χαρακτηρισθεί από άλλη αρχή και δεν υπάρχουν στην περιοχή (όμορα?) άλλα αξιόλογα κτήρια.

Προσοχή και στο τοπογραφικό να αναγράφονται στο πινακάκι τα πλήρη στοιχεία του οικοπέδου (επί της οδού τάδε, αριθμός τάδε. ιδιοκτησίας τάδε) στο οποίο βρίσκεται το κτίσμα και το όνομα του ιδιοκτήτη στο σχέδιο επί του οικόπεδου.

post-7164-131887255265_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει !!!

για την ακρίβεια ξεφέυγουν από εξάμηνο σε εξάμηνο

 

αναρωτιέμαι ποιος διάολος δίνει τέτοια υπερεξουσια στο ΥΠΠΟ

τη στιγμή που οι ίδιοι αφήνουν τα μνημεία να καταστρέφονται

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνάδελφοι σας φαίνεται παράξενο;

 

1. Τα ίδια ζητάει και η πολεοδομία. Είναι λογικό η υπηρεσία να θέλει τεκμήρια ότι ο αιτών έχει έννομο συμφέρον.

 

2. Φωτογραφική τεκμηρίωση και τεχνική έκθεση... είναι αυτονόητο το ότι απαιτούνται. Το ότι στην έκθεση θα πρέπει να αναγράφεται το αν είναι κηρυγμένο, δεν είναι παράξενο... είναι το πρώτο πράγμα που θα ψάξει ο μηχανικός και γίνεται με δύο τρία τηλέφωνα. Αν είναι κηρυγμένο, εννοείται ότι ο μηχανικός θα έχει και το ΦΕΚ.

 

3. Αυτό συνοδεύει την φωτογραφική τεκμηρίωση πάντα (άλλες φορές μπορεί να δείχνει και θέσεις εσωτερικών λήψεων)

 

4. Αυτό είναι το τοπογραφικό που χρειάζεται για έκδοση Ο/Α. Τίποτα παράξενο.

 

5. Και λίγα λέει. Στην πολεοδομία, εκτός από υπεύθυνες δηλώσεις, θα ήθελε και απόφαση Δημάρχου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον Αμαζόνιο λυπάμαι που καταστρέφεται για να καταθέτουμε χαρτιά εις διπλούν και εις τετραπλούν.

Κάποτε όλα αυτά θα γίνονται ηλεκτρονικά (σαν προφητεία ακούγεται και νομίζω άκουσα και μια αστραπή στο μπακραουντ!). Ο Αμαζόνιος δεν ξέρω αν θα υπάρχει.

Και ένα άλλο που με τρελαίνει είναι το τρελό πήγαινε και έλα για να πας στη μια υπηρεσία έναν φάκελο ΝΑ (μετα συγχωρήσεως) να πάρεις ένα χαρτάκι, να πας στην άλλη υπηρεσία με αυτό το χαρτάκι και έναν φάκελο πάλι ΝΑ (ξανά μετα συγχωρήσεως) για να πάρεις ένα άλλο χαρτί που θα το βάλεις σε έναν φάκελο ΝΑ (τρις μετα συγχωρήσεως) για να πάρεις την άδεια να χτίσεις ένα κεραμίδι που θα το χρωστάς στην τράπεζα και θα τρέμεις ανά πάσα στιγμή μην στο πάρει. Να μην ξεχάσω και την άλλη υπηρεσία που πρέπει να πας με ένα φάκελο ΝΑ (είμαι ασυγχώρητη πια το ξέρω) για να πάρεις ένα χαρτάκι να το βάλεις σε έναν από τους προαναφερθέντες φακέλους και σε όλα αυτά να μεσολαβεί κανα δεκαπενθήμερο ΑΝ τα έχεις όλα στην τρίχα και δεν σου έχει ξεφύγει καμιά τελεία.... οπότε και θα χρειαστεί μήνας και αυτό να γίνεται κάθε φορά που κάποιος έρχεται και σου λέει "γεια σας θέλω να γκρεμίσω το καλύβι του παππού μου και να χτίσω".

Τέσπα παρασύρθηκα και πολυλογώ, παρακαλώ διαγράψτε το μόλις ξεσπαθώσετε κι εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.