Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή συντεταγμένων ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μετατρέψει συντεταγμένες ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87 με το Coord αλλα θέλω μια επαλήθευση να κάνω εαν μπορεί καποιος να βοήθησει περιοχή Αλιβέρι..

 

οι συντεταγμένες σε hatt είναι

 

1) 17160,14218

2) 17834,13080

3) 17888,12730

Link to comment
Share on other sites

@GeorgeKara, όταν θέλεις να σιγουρευτείς, ένας χρήσιμος κανόνας είναι να κάνεις επανεισαγωγή των αποτελεσμάτων σαν δεδομένα και να δείς αν σου βγάζει σαν εξαγόμενα τα αρχικά δεδομένα. Χρησιμοποίησε γι αυτό τα εικονίδια copy/paste που έχει πάνω από τα πλαίσια δεδομένων και αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

αφού χρησιμοποιείται όλοι τα πολυώνυμα του OKXE προφανώς τα αποτελέσματα θα είναι ίδια

ποιά είναι η ακρίβεια των πολυωνύμων στο συγκεκριμένο ΚΦΧ?

συνάδελφε GEORGE KARA

η δουλειά που πρόκειται να κάνεις τι ακρίβεια απαιτεί? δώσε κάποια στοιχεία και αν χρειασθεί τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται ο GEORGE μας τις δίνει στο μέτρο .

Άρα μια χαρά είναι και με τα ΟΚΧΕ .

 

ΕΓΣΑ '87 χωρίς δεκαδικό μέρος έχει πάρει το μάτι μου ...

Hatt στρογγυλά δεν ξαναείδα .

 

Μπας και είχανε συλλάβει κάποια αρχαία τεχνολογία των Ίνκας, διαβάζοντας τον ήλιο ή τα αστέρια, οι τότε συνάδελφοι ιδιώτες τοπογράφοι με ακρίβειες στα 4-5μ προκειμένου να γλιτώνουν τις εξαρτήσεις από τριγωνομετρικά για τα τοπογραφικά τους ; ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Eαν καταλαβά την ερωτηση σου εννοείς το σφαλμά? +- 0.20μ βασικά επειδη είναι η πρώτη φορά που κανω μετατροπή συντεταγμένων απο hatt σε εγσα και ήθελα να είμαι 100% σιγουρός οτι δεν κάνω κάποιο σοβαρό λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεοχάρης μιλάει για επιστημονικές μεθοδολογίες που δίνουν ακριβέστερες μετατροπές .

 

Με μετρημένα κοινά σημεία στα δυο συστήματα και πολυωνυμικό μετασχηματισμό , για τον τόπο που μετράς και όχι για όλο το φύλλο .

 

Από που προέρχονται τα x,y σου και δεν έχουν δεκαδικό μέρος ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει γίνει μέτρηση και στα δύο συστήματα σε κάποιο γνωστό Α σημείο Α, Υπάρχουν σε ΦΕΚ που οριοθετούν συγκεκριμένη περιοχή NATURA 2000. Όταν λες δεν έχουν ακρίβεια από ΗΑΤΤ τί εννοείς??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.