Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αλλαγής διαρρύθμισης


Recommended Posts

46 λεπτά πριν, dimitris GM said:

γιατι να μην ανηκεις στο 30 παρ. β?

διασκευή=διαρύθμιση? (έχω τις αμφιβολίες μου ως προς αυτό).

και ναι σε ποιο βαθμό.

 

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Η αλλαγή διαρρύθμισης τελικά θέλει μικρής κλίμακας ή ενημέρωση φακέλου  ?
Ο Ν.4495 στο  αρθρο 29 λέει μικρής κλίμακας , στα 42 και 100 λέει ενημέρωση φακέλου..

Άρθρο 29 Ν. 4495
Στις εγκρίσεις μικρής κλίμακας αναφέρει :
"ιζ) εσωτερικές διαρρυθμίσεις, καθώς και εργασίες αλλαγής χρήσης για τις οποίες σύμφωνα με το άρθρο 5 του ν.4067/2012, όπως ισχύει, δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου και δεν μεταβάλλονται προς το δυσμενέστερο τα φορτία και η κατηγορία σεισμικής σπουδαιότητας σύμφωνα με τον ΕΑΚ."

Αρθρο 42 Ν. 4495
"10. Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας, ανεξάρτητα από τον χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, πραγματοποιείται στις εξής περιπτώσεις :
β) τροποποιήσεις των μελετών, εφόσον δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης, όγκου, ύψους, οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις και ο υπολογισμός των αναγκών σε χώρους στάθμευσης (άρθρο 39 παρ.3β του ν.4495/2017) του διαγράμματος κάλυψη".

Αρθρο 100 Ν.4495
"14. Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υφίσταται απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, αλλά ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου."

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση ΕΕΔΜΚ είναι για αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης, η οποία πρόκειται (σχεδιάζεται) να γίνει. Η ενημέρωση, είναι για αυτή που ήδη έχει γίνει.  Το άρθρο 100 έκανε μια προσθήκη σε σχέση  με τους προγενέστερους αυθαιρετονόμους και απάλλαξε την υποχρέωση υπαγωγής της διαφορετικής διαρρύθμισης πλην όμως, όρισε σαφώς την υποχρέωση του ιδιοκτήτη να προβεί σε ενημέρωση της Ο.Α προ σύνταξης ΗΤΚ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ωραίος και σαφής @Pavlos33

να κάνω μια "περίεργη" ερώτηση: σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, μπορεί αυτός που έχει ποσοστό 60% να προβεί σε έκδοση ΕΕΜΚ για αλλαγή διαρρύθμισης χωρίς να έχει την συναίνεση του υπόλοιπου 40%; Οι λεπτομέρειες του ιδιοκτησιακού καθεστώτος δεν είναι ακριβώς επί του παρόντος, απλώς αναρρωτιέμαι από την στιγμή που δεν γίνονται έλεγχοι από την ΥΔΟΜ στις ΕΕΜΚ ποιός έχει την ευθύνη για αυτά τα θέματα; ο μηχανικός; κι αν ναι, τι επιπτώσεις μπορεί να έχει το να εκδοθεί ΕΕΜΚ από τον έναν (έστω και με το μεγαλύτερο ποσοστό) συνιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Με άδεια μικρής κλίμακας θέλω ένα διαμέρισμα να το "σπάσω" σε δυο μικρά διαμερίσματα. Μέσα στο περίγραμμα του διαμερίσματος μπορώ να δημιουργήσω νέους κοινόχρηστους χώρους και να τους ενώσω με το υπάρχον κλιμακοστάσιο; Mε καλύπτει η ΕΕΔΜΚ ή πρέπει να βγάλω ΟΑ;

Link to comment
Share on other sites

   Κατ' αρχας, ειναι θεμα που  πιθανον να απαγορευεται απο τον κανονισμο, αφου οδηγει σε τροποποιηση της συστασης. Το ερευνας και το συζητας και με τον συμβ/φο.

  Κατα τα λοιπα, υποθετω πως εννοεις οτι

- Θα διατηρησεις  την υπαρχουσα εισοδο, θα κανεις μεσα ενα "χωλ"  και δυο εισοδους, μια για καθε χωρο.

Αυτο το χωλ δεν θα ειναι κοινοχρηστο της οικοδομης, αλλα  προς χρηση απο τα δυο -νεα- διαμερισματα.

 Δεν θα ξεπερνας τις 25.000

Και εχεις λυσει τα θεματα των συνδεσεων -ειδικα των αποχετευσεων- αλλα και με τα δικτυα ΔΕΗ/ΟΥΘ.

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"ΕΕΔΜΚ διαχωρισμου οριζοντιας"&page=0

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα που θα κάνω αλλαγή χρήσης έχει συμβολαιογραφικά ένα συγκεκριμένο εμβαδό. Και γω τώρα παω και κάνω δύο διαμερίσματα + ένα κοινόχρηστο χώρο. Αρα οι ΚΧ των διαμερισμάτων που θα πάρουν χιλιοστά θα είναι μικρότεροι από τα χιλιοστά που είχε πριν το κατάστημα. Ακριβώς με τον συμβολαιογράφο δεν θέλω να έχω θέμα οτι μικραίνουν οι κύριοι χώροι. Δεν ξέρω αν έχει βάση το ερώτημα μου...

Αριστερά το κατάστημα όπως είναι τώρα και δεξιά όπως θέλω να γίνει. Mε κόκκινο-> ο νέος κοινόχρηστος χώρος, ο όποιος από οτι μου λες Δημήτρη θα ανήκει στα διαμερίσματα; Και τι χιλιοστά θα πάρει;

image.thumb.png.7cdb1793c5240092a91130992cbb62c6.png

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς-αποτελεί κοιν/στο για τα 2 νέα διαμερίσματα

Ποσοστά αναλογικά με τα τ.μ εκάστου  διαμερίσματος

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.