Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια αλλαγής διαρρύθμισης


Recommended Posts

ο.κ. . Είναι κάτι που θα έπρεπε να είχα προνοήσει εγώ ο ίδιος γιατι μέχρι τώρα δεν αναφέρεται κάπου και δεν μου το έχουν ζητήσει από τη πολεοδομία το θέμα της επίβλεψης! Επίσης στις καταθέσεις αμοιβών του προγράμματος του ΤΕΕ δεν θα επρεπε να δηλωθεί από την αρχή το όνομα του μηχανικού που θα κάνει την επίβλεψη;

 

 

edit: βρήκα το λάθος μου, έπρεπε να είχα επιλέξει από την αρχή στο πρόγραμμα του ΤΕΕ την επίβλεψη, λάθος μου, τελικά η αμοιβή της επίβλεψης την ώρα της ρευματοδότησης. όπως και νά 'χει ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε όλους. Μια ερωτηση θέλω να κάνω.

Σε περίπτωση που ο πελάτης ζητάει την αντικατάσταση των εξωτερικών κουφωμάτων του διαμερίσματος του σε οικοδομή αλλά με διαφοροποίηση στα υπάρχοντα ανοίγματα της όψης, τη άδεια πρέπει να εκπονηθεί και πόσο πιθανό είναι να εγκριθεί απο τη πολεοδομία??

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται τακτοποίηση φακέλου και εκτός των άλλων (που θα τα μάθεις από την Πολεοδομία), απαιτείται και η (με υπεύθυνη δήλωση) συναίνεση όλων των υπολοίπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας.

Σε ορισμένες περιπτώσεις (πολύ σπάνια) η ανωτέρω δήλωση μπορεί να αντικατασταθεί με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που θέλει να κάνει την αλλαγή, ότι έχει τη συναίνεση και των υπολοίπων ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε περίπτωση απλής εσωτερικής διαρρύθμισης (ένας μόνο τοίχος που χωρί-ζει ένα μαγαζί σε δύο) έχουμε και έναν ημιυπαίθριο κλειστό σ΄ενα εκ΄των δύο δημιουργηθέντων καταστημάτων, θα μπορούσαμε με απλές διαδικασίες να βγάλουμε άδεια μικρής κλίμακας για την διαίρεση και έπειτα να προχωρήσουμε στην τακτοποίηση του ημιπαιθρίου με τον σχετικό νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά χωρίζεις μία ενιαία ιδιοκτησία σε δύο?

Και η αρχική ιδιοκτησία έχει κλειστό η/χ.

Η τακτοποίηση γίνεται στην κάθε οριζόντια ιδιοκτησία.

Άρα στην αρχική ενιαία αν κατάλαβα καλά. Άδεια μικρής κλίμακας μπορείς να βγάλεις για τις εργασίες που θα εκτελεστούν, άλλα αυτό που χρειάζεται διερεύνηση είναι το γεγονός ότι χωρίζεις την αρχική ιδιοκτησία σε δύο νέες, κάτι που θέλει ενημέρωση φακέλου αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει στην πρώτη σελίδα η petra mantw και γράφεται και στην δομική ενημέρωση, "Ως εργασίες δόμησης Μικρής Κλίμακας, πέραν των αναφερομένων στο Αρθ-22 παρ.1 του ΓΟΚ/85, καθορίζονται οι εξής περιπτώσεις δομικών εργασιών:

....... ε. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτιρίων χωρίς επέμβαση στα φέροντα στοιχεία (στοιχεία από μπετόν, φέροντες τοίχους, κλπ), και εφόσον δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης χώρου, κατά το Αρθ-5 του ΓΟΚ/85." Μιλάει δηλ. για διαρρυθμίσεις κτιρίων και όχι ιδιοκτησιών. Άρα μπορεί να γίνει η διαίρεση με άδεια μικρής κλίμακας νομίζω. Ο ιδιοκτήτης δεν αλλάζει, ο ίδιος είναι και στα δύο καταστήματα αλλά κάπου στα θέματα των αυθαιρέτων διάβασα για τροποποίηση οροφοκτησίας, που υποθέτω είναι θέμα συμβολαιογράφου και όχι πολεοδομικό.

Τώρα αν γίνει πρώτα η διαίρεση με την άδεια μικρής κλίμακας, δεν θα είναι ευκολότερη έπειτα η τακτοποίηση του Η/Χ για ένα ανεξάρτητο, μικρότερου εμβαδού και συγκεκριμένης ιδιοκτησίας κατάστημα, αφού ο ημιυπαίθριος βρίσκεται στην πλευρά του ενός μόνο καταστήματος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενδιαφέρει για το ύψος του προστίμου, πόση είναι η συνολική επιφάνεια, νόμιμου και προς τακτοποίηση, αλλά η προς τακτοποίηση επιφάνεια.

Είτε το κάνεις τώρα είτε μετά την άδεια μικρής κλίμακας ή αναθεώρησης ή οτιδήποτε άλλο, το ύψος του προστίμου θα είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα σε όλους.

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού της ορεινής Ηλείας υπάρχει διώροφη λιθόκτιστη κατοικία προϋπάρχουσα του 1955, η οποία έχει νομιμοποιηθεί το 1998, όταν και αντικαταστάθηκε η στέγη με την έκδοση άδειας νομιμοποίησης και αντικατάστασης στέγης. Σήμερα θέλουμε να εκδώσουμε άδεια επισκευής και εσωτερικής διαρρύθμισης, προκειμένου να γίνουν εκτεταμένες εργασίες επισκευής που δεν καλύπτονται από άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (αντικατάσταση ξύλινου μεσοπατώματος, εσωτερικά και εξωτερικά αρμολογήματα με χρήση ικριωμάτων, αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση της κατοικίας, αλλαγές κουφωμάτων στα ίδια ανοίγματα, πρόβλεψη λουτρού κοκ).

 

Έχω τις εξής σχετικές απορίες, δεδομένου ότι δεν έχω εμπειρία από άδειες επισκευής:

 

α) Στην αρχιτεκτονική μελέτη που θα υποβάλλω εκτός της νέας διαρρύθμισης θα πρέπει να υπάρχουν και σχέδια της υφιστάμενης κατάστασης ή αρκούν φωτογραφίες για αυτό;

 

β) Πρέπει να υποβληθεί διάγραμμα κάλυψης, δεδομένου ότι δεν αλλάζει το παραμικρό στα στοιχεία της δόμησης και εκμετάλλευσης της υφιστάμενης κατοικίας;

 

γ) Απαιτείται στατική μελέτη ή έλεγχος στατικής επάρκειας για το υφιστάμενο κτίριο, δεδομένου ότι δε γίνεται καμία επέμβαση στα φέροντα δομικά στοιχεία του;

 

δ) Εφόσον έχει νομιμοποιηθεί απαιτείται πάλι βεβαίωση του Δήμου ότι προϋφίσταται του 1955;

 

ε) Εκτός της αρχιτεκτονικής μελέτης, της μελέτης παθητικής πυροπροστασίας και των στοιχείων νομιμότητας του υφιστάμενου κτιρίου απαιτείται κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Τελικά βρήκες απαντήσεις στα ερωτηματα σου? Επεσα και γω πανω σε μαι παρομοια περιπτωση και δε ξερω τι μελετες να βαλω και αν πρεπει να βαλω και αποτύπωση αρχιτεκτονικων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.