Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αλλαγής διαρρύθμισης


Recommended Posts

Demoiselle σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και για τις πληροφορίες.

Δεν μου φαίνεται υπερβολικό, μιας και μιλάμε για σεισμό και για την στατικότητα ενός ακινήτου στο οποίο θα επενδύσω αρκετά λεφτά.

Είχα και ανάλογες "χρωματικές" εμπειρίες με το πατρικό μου μετά από τον σεισμό της Αθήνας, οπότε έχω τις "ευαισθησίες" μου....

 

Επειδή το ακίνητο που με ενδειαφέρει χρήζει ανακαίνισης, με αυτά που έχω διαβάσει στο forum για την στατικότητα, έχω λίγο "ψιλλιαστεί". Δηλαδή σκεφτόμουν να ρίξω τον τοίχο που ενώνει την κουζίνα με το σαλόνι αλλά και αυτόν που ενώνει το χωλ με το σαλόνι. Όμως κάπου είδα ότι στις παλιές οικοδομές η τοιχοποιία συμβάλλει στην στατικότητα, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν φρόνιμο (!) να το κάνω ....

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους για το υψηλού επιπέδου forum.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα διαμέρισμα στην Θεσσαλονίκη όπου υπάρχει η εξής κατάσταση:

- στον πρώτο όροφο υπάρχουν δύο διαμερίσματα, ας πούμε το Α=60τμ και το Β=66τμ

- ο ιδιοκτήτης (είναι ο ίδιος και στα δύο) έχει αλλάξει την διαρρύθμιση

("μεταφέροντας" ένα δωμάτιο - απλά έκλεισε/άνοιξε μια πόρτα) μετατρέποντας το Α=80 και το Β=46.

 

Το διαμέρισμα που με ενδιαφέρει είναι το Β, στο οποίο "λείπει" ένα δωμάτιο σύμφωνα με το συμβόλαιο του !

Με βάση αυτά που διάβασα στο forum αλλά και στον ΓΟΚ (ότι μπόρεσα να καταλάβω βέβαια !) δεν πρέπει να χρειάζεται κάποια άδεια.

Επειδή όμως θα πάρω δάνειο από Τράπεζα θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος φίλος ή φίλη

ποια είναι η "πιο" νόμιμη διαδικασία ώστε να μην υπάρξει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα με τις αυτοψίες και τα νομικά από την Τράπεζα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

πάνο,

όπως πολυ σωστά λέει και ο Demoiselle....

"Ο σημερινός ιδιοκτήτης πρέπει να ζητήσει έκδοση οικοδομικής άδειας εσωτερικών διαρρυθμίσεων (όχι μικρής κλίμακας) πριν την αγοραπωλησία, όπου θα φαίνεται αυτή η μεταφορά του ενός δωματίου από το ένα διαμέρισμα στο άλλο.

Να προχωρήσει σε συμβολαιογραφική πράξη που να δηλώνει αυτή την αλλαγή (σύμφωνα με την οικ. άδεια που έχει εκδοθεί.)"

...αλλά και να διορθωθούν τα χιλιοστά του διαμερίσματος επί του οικοπέδου. Eιναι κατι πολύ σημαντικό που πρέπει που πρέπει να αναφερθεί και στον κανονισμό της πολυκατοικιας.

Kατι αλλο που σκεφτομαι οτι μπορεί να προκυψει είναι οτι η μεσοτοιχια του νέου αυτό δωματίου θα είναι απλά ενας τοιχος μονός δρομικός δηλ δεν θα εχεις την σωστή θερμο-ηχω-μόνωση απο το διπλανό διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

δηλαδή πρέπει να γίνει αλλαγή του κανονισμού της πολυκατοικίας. Πρέπει να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες ή γίνεται αυτόματα από την στιγμή που θα εκδοθεί η άδεια και θα γίνει η συμβολαιογραφική πράξη ?

Υπάρχει περίπτωση να με "κολλήσει" κάποιος ιδιότροπος συνιδιοκτήτης ?

 

Σ' ευχαριστώ για την παρατήρηση για την μόνωση από το διπλανό διαμέρισμα. Έχεις απόλυτο δίκιο. Ούτε που μου χε περάσει απ το μυαλό !!!

Αν προχωρήσει κανονικά όλο το "σενάριο" και τελικά το αγοράσω, μάλλον θα πρέπει να κάνω μόνωση (υαλοβάμβακα ή dow) και μετά γυψοσανίδα. Νομίζω ότι το κόστος των υλικών αυτών είναι σχετικά μικρό (σύνολο 12-15 ευρώ/τμ).

Για τους εσωτερικούς τοίχους που σκέφτομαι να "ρίξω" νομίζεις ότι θα δημιουργήσω ουσιαστικό πρόβλημα ? (γενικά μιλώντας, γιατί καταλαβαίνω ότι για να εκφράσεις επιστημονική άποψη θα πρέπει να έχεις συγκεκριμένα στοιχεία)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο,

O κανονισμός της πολυκατοικίας συνήθως απαγορευει την τροποποιηση των υδραυλικών, ηλεκτρολογικών μελετών χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών.

Για αυτό το θέμα πρέπει να το διαβάσεις στον κανονισμό.

H περίπτωση του ιδίοτροπου ιδιοκτήτη παντα υπάρχει και αντιμετωπίζεται με τις ψήφους των υπολοίπων συνιδιοκτητών (παλι στον κανονισμό).

Eσύ θα έχεις καποιες τροποποιησεις στα χιλιοστά του οικοπέδου, στην μελέτη θέρμανσης (απώλειες, θερμομόνωση, παροχή ζεστου νερού, αναλογία επί των ποσοστών της πολυκατοικιας), στην επιφάνεια που δηλώνεις στην ΔEH (πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου), στο ποσοστό δαπανών κοινοχρήστων (ανελκυστηρας, καθαριότητα).... τα οποία βεβαια θα σου τα ζητήσει ο συμβολαιογράφος κατα την διαρκεια την αγοροπωλησίας.

H απομόνωση των μηχανολογικών από το διπλανό διαμέρισμα πιστευω πως έχει γινει.... Δεν νομίζω να ανοιγει τον διακόπτη από το διπλανο διαμέρισμα και να αναβει το φως στο δικό σου...:shock:

Oσο για την μονωση ασε να φτασει η ωρα του και τα συζητάμε. Eιναι το εύκολο της υπόθεσης.

Για την κατεδάφιση τοιχων.... εξαρτάται από το ειδος του τοίχου, δεν μπορώ να απαντήσω αν δεν εχω σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σε ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση.

 

Κατάλαβα ότι θα πρέπει να δω και να μελετήσω τον κανονισμό της πολυκατοικίας αλλά και ότι θα πρέπει να απαιτήσω από τον ιδιοκτήτη να τα ρυθμίσει όλα αυτά (τροποποιησεις στα χιλιοστά του οικοπέδου, επιφάνεια που δηλώνεις στην ΔEH, στο ποσοστό δαπανών κοινοχρήστων κλπ) πριν από την αγορά !!! Αν και επειδή δεν έχει ούτε κεντρική θέρμανση (έχει θερμοπομπούς) ούτε ανσανσέρ μάλλον θα είναι λίγο πιο εύκολο, φαντάζομαι (!)

Για τα ... φώτα το εύχομαι αλλιώς με βλέπω με κεράκια !!!

 

Για τους τοίχους έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι σαν να ζητάς από έναν γιατρό να σου κάνει διάγνωση χωρίς εξετάσεις !! 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα τη βοηθειά σας στο εξής ζητημα.Επι ορόφου υφιστάμενης οικοδομης η ιδιοκτήτρια θέλει να χωρίσει το οροφοδιαμέρισμα σε 2 μικρότερα.Στην περίπτωση αυτή τι ειδους αδεια θα πρέπει να εκδοθεί;

Υπάρχει δυνατότητα έκδοσης άδειας εργασιών μικρής κλίμακας ή οχι;

Η αμοιβή αυτης της περίπτωσης πως υπολογίζεται;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται άδεια για εσωτερικές διαρρυθμίσεις εφόσον δεν θα αλλάξουν οι όψεις.

 

Αναλυτικός προϋπολογισμός και επαύξηση αμοιβών κατά 50%.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται άδεια αλλαγής διαρρυθμίσεων. Η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας δεν θα βοηθήσει στην περίπτωση σου, καθώς με αυτή δεν μπορείς να χωρίσεις διαμέρισμα στα δύο (δεν θα σου δώσουν ξεχωριστό ρολόι ΔΕΗ, θα δυσκολευτείς στο θέμα πώληση - νομιμότητα αν πωλήσεις το ένα διαμέρισμα).

Η άδεια σου μπορεί να περιλαμβάνει και αλλαγή όψεων αν επιθυμείς, μόνο που στον τίτλο θα πρέπει να προσθέσεις και την αλλαγή της όψης. Με άδεια μικρής κλίμακας νομίζω ότι δεν επιτρέπονται οι παρεμβάσεις στις όψεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται σίγουρα άδεια αλλαγής διαρρύθμισης για μετατροπή μιας οικίας σε δυο διαμερίσματα.

 

Από μελέτες:

 

1. Αρχιτεκτονικά

2. Παθητική Πυροπροστασία

3. Ύδρευση-Αποχέτευση

4. Ηλεκτρολογικά

5. Θέρμανση (αν υπάρχει κεντρική)

 

Το παλιό τοπογραφικό και βεβαίωση στατικής επάρκειας για τα στατικά.

 

Οι αμοιβές βγαίνουν με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.