Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αλλαγής διαρρύθμισης


Recommended Posts

---μια διευκρίνιση---

με άδεια μικρής κλίμακας στην όψη επιτρέπεται η αντικατάσταση κουφωμάτων σε υπάρχοντα ανοίγματα, προσθήκη κλιματιστικού κλπ

Link to comment
Share on other sites

επίσης θυμίσου ότι πρέπει να γίνει και αλλαγή - επικαιροποιήση του πίνακα χιλιστών συνιδιοκτησίας με τις νέες οριζόντιες και νέα χιλιοστά κλπ

 

Για την τροποποιήση του πίνακα απαιτείται σύμφωνη γνώμη όλων των συνιδιοκτητών ακόμα και στην περίπτωση που δεν αλλάζουν τα χιλιοστά των Κ/Χ ?

Link to comment
Share on other sites

δεν βρίσκω τώρα το συμβόλαιο να σας πω ακριβώς τι γράφει

 

αλλά έπεσε στα χέρια μου συμβόλαιο μιας παρόμοιας περίπτωσης σε κατάστημα

όπου η τροποπόιηση της οριζόντιας σύστασης έγινε μονομερώς ή κάπως έτσι

 

δηλαδή δεν ρώτησαν τη γνώμη των υπολοίπων ιδιοκτητών

Link to comment
Share on other sites

Μυρι μήπως αφορά στην περίπτωση που ΔΕΝ επηρεάζονται οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες ?

 

Θέτω την ερώτηση αλλιώς μπας και γίνεται και καλύτερα κατανοητή.

 

Χρειάζεται σύμφωνη γνώμη ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών σε περίπτωση που επηρεάζονται χιλιοστά Κ/Χ. (π.χ. διαμέρισμα Α1=100,00μ2 και Α2=50,00μ2 και μπροστά από αυτά Κ/Χ=2,00μ2, συνενώνονται σε νέο Α1 που έχει Ε=100,00μ2+50,00μ2+2,00μ2=152,00μ2

 

Χρειάζεται επίσης τη σύμφωνη γνώμη όλων όταν δεν επηρεάζονται.(π.χ. διαμέρισμα Α1=100,00μ2 και Α2=50,00μ2 και μπροστά από αυτά Κ/Χ=2,00μ2, συνενώνονται σε νέο Α1 που έχει Ε=100,00μ2+50,00μ2=150,00μ2) ??

Link to comment
Share on other sites

[align=justify:d61cbc6d58]στα διαμερίσματα δεν επηρεάζοναται οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες σίγουρα

 

για τα κοινόχρηστα δεν είμαι σίγουρη , εικάζω

 

θα διαβάσω το συμβόλαιο που είναι στον Φάκελο της Πολεοδομίας, (οπότε θα αργήσω λίγο να απαντήσω) και θα σας πω ακριβώς

 

πάντως έχω ακούσει κουτσομπολιό (χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει),

ότι σε περίπτωση όπου οι συνιδιοκτήτες δεν συναινούν, χωρίς ουσιαστικούς λόγους,

πχ χωρίς να θίγονται τα δικαιώματά τους, επειδή έτσι τους καπνίζει,

υπάρχει και το δικαίωμα της δικαστικής οδού όπου το δικαστήριο αποφασίζει για τη συναίνεση[/align:d61cbc6d58]

Link to comment
Share on other sites

ενημερώνω μετά από συζήτηση με δικηγόρο.

 

Αν επηρεάζονται χιλιοστά άλλων ιδιοκτητών ή χιλοστά Κ/Χ τότε μόνο ζητάς συνέναιση.

 

Εξάλλου είναι και λογικό. (Σε δικαστική επίλυση ο δικαστής ελέγχει όχι το γράμμα αλλά την ουσία)

 

Πχ για να κάνω αλλαγή διαρρύθμισης σε "πράγμα" που κατέχω θα χρειαζόμουνα και τη γνώμη του γείτονα ?

 

Μπααααααα .............μόνο αν τον έθιγα.

 

Μακριά από δικαστικές διαμάχες συνάδελφοι καθώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ.

 

Βέβαια και σε περίπτωση που χρειάζεται αποδοχή και άλλων φυσικών προσώπων, οι οποίοι και αρνούνται τότε είναι μονόδρομος το δικαστήριο αφού πρώτα τους εξηγήσει ένας μηχανικός τα περί διαφυγόντων κερδών ,αδικαιολόγητου πλουτισμού και παρακώλυση άσκησης του νομίμου δικαιώματός μου.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ενημερώσω --- και να πω κ τον πόνο μου.

 

Πάει μηχανικός του γραφείου στην Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής για άδεια μικρής κλίμακας σε μονοκατοικία.

 

Οι περιγραφόμενες εργασίες ήταν αντικατάσταση υδραυλικών εγκαταστάσεων λόγω αλλαγής εσωτερικής διαρρύθμισης σε κάποια λουτρά.

 

Αντίδραση του υπαλλήλου (σημειωτέον είναι ο πρώην προϊστάμενος που το παίζει παντογνώστης επί θεμάτων ΓΟΚ):

 

"με βάση το άρθρο 22 επιτρέπονται μόνο επισκευές . Οπότε άλλαξε όλη την τεχνική περιγραφή και τις κατόψεις και όπου γράφεις αντικατάσταση γράψε επισκευή. Επιπλέον κατήργησε την τοποθέτηση πλακιδίων στα λουτρά γιατί δεν επιτρέπεται τίποτε άλλο εκτός από επισκευή."

 

Και απορώ εγώ ο αδαής μηχανικός: Το άρθρο 22 αναφέρεται σε επισκευές ή διασκευές. Όποιο λεξικό και να άνοιξα η διασκευή αναφέρεται ως συνώνυμο της αλλαγής.

 

Πόσο μα πόσο *&&^$*(& μπορεί να είναι ένας υπάλληλος? Δηλαδή θέλει να τα πάρει ακόμα και σε μια άδεια μικρής κλίμακας για να μην σου χάσει άλλη μια μέρα αδικα??? Η είναι απλά χαιρέκακοι και θέλουν να σε ταλαιπωρούν?

 

Δηλαδή έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πολύ καραγκιόζης ο συγκεκριμένος υπάλληλος που αναφέρεις και δημιουργεί συχνά από το πουθενά προβλήματα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.