Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αλλαγής διαρρύθμισης


Recommended Posts

Καλημέρα!

Σε όροφο πολυκατοικίας με δύο διαμερίσματα 60μ2 και 90μ2 ιδίου ιδιοκτήτη θέλει να αλλάξει

τη διαρρύθμιση και να προσθέσει 10μ2 σε αυτό των 60μ2 από το ''μεγάλο'' των 90μ2.

Η αλλαγή δεν έχει γίνει. Χρειάζεται ενημέρωση της Ο/Α ή  γίνεται και με ΕΕΜΚ? 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ιδιοκτήτης είναι δεν δίνει λογαριασμό σε κανέναν. Δικό του είναι.

Γιατί σε μας δίνει κάποιος λογαριασμό που τόση ώρα το michanikos.gr διαφημίζει το Μacedonia Timeless - Adventure Land ? http://www.macedonia-timeless.com/?gclid=CPj_hdGTgbsCFUFd3god6zcAIg

 

Ίδιες περιπτώσεις και οι δύο. Και στις δύο δεν μας πέφτει λόγος. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα.Οταν προκεται να μετατραπει ενα διαμερισμα 110μ2(αδεια 1974) σε δυο μικροτερα   διαμερισματα ,χρειαζεται αδεια δομησης ή καλυπτομαι και απο την εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας?( το σημειο που αναφερει εσωτερικες διαρρυθμισεις ).

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι μόλις το έχεις απαντήσει?!

 

Εγώ πάλι δεν την έχω. Είναι ρευστό το θέμα. Πιστεύω γενικά ότι διαχωρισμοί ή συνενώσεις γίνονται μόνο με Ο.Α. . Εσωτερικές διαρρυθμίσεις συνήθως αφορούν αυτοτελή Ο.Ι. . 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

σωστα,

 

και  δεν   εχει  τεθει κάν σαν ερωτημα...

 

"πως θα ανοιχτει η εξωπορτα  στο καινουργιο διαμερισμα"????

 

Καλησπερα....

περι της εξωπορτας εχει καποιος καποια απαντηση??

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εξέτασε αν το επιτρέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας...

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό αυτό με το κανονισμό...

Επίσης θεωρούν ότι αλλάζουν οι μελέτες ΗΜ και παθητικής της αρχικής ιδιοκτησίας (και ορθώς..) συνεπώς ζητάνε άδεια δόμησης και όχι μικρής κλίμακας.

Μια μικρής κλίμακας σε καλύπτει για διαρρυθμίσεις εντός του περιγράμματος της ιδιοκτησίας και δίχως μεταβολή του.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. 

Είμαι σε διαδικασία έκδοσης άδειας εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ισόγειο κατάστημα με άδεια του 1979 (τριώροφο με Α' & Β' όροφο κατοικίες). Λόγω αλλαγών σε wc και κουζίνα ζητήθηκαν ύδρευση και αποχέτευση εκτός των αρχιτεκτονικών. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν απαιτείται μελέτη στατικών. Δεν αλλάζω καθόλου τον στατικό φορέα και ούτε γίνεται κάποια προσθήκη. Αν μπορείτε τεκμηριώστε την απάντησή σας με κάποιο άρθρο νόμου.

Ευχαριστώ πολύ. 

Edited by kefalosgr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.