Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αλλαγής διαρρύθμισης


Recommended Posts

Σωστά. Λάθος έγραψα Αναθεώρηση. Άδεια Αλλαγής διαρρύθιμισης όπως έγραψε ο anka χρειάζεται! Εννοείται ότι Τ.Ε. είναι Τεχνική Έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους! σε άδεια του '08 τριόροφης οικοδομής, ισόγειο γυμναστήριο με υπόγειο βοηθητικό χώρο και α με β όροφο κατοικίες, στο υπόγειο γίνονται εσωτερικές διαρρυθμίσεις (μετά την έκδοση της παραπάνω αδείας) για να δημιουργηθούν αποδυτήρια και λουτρά -η κατασκευή έγινε με γυψοσανίδα. η υπάλληλος μου ζητά νέα άδεια διαρρυθμίσεων, δέν μπορώ όμως να βγάλω έγριση μικρής κλίμακας? ενημέρωση φακέλου δέν μπορώ να κάνω γιατί το κτίριο ρευματοδοτήθηκε. τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μόλις πριν από ένα μήνα περίπου έβγαλα την πρώτη μου άδεια για μία αλλαγή χρήσης από κατοικία σε αναψυκτήριο. Και ενώ οι ιδιοκτήτες είχαν αποφασίσει να μην αλλάξει η διαρρύθμιση, τώρα που ετοιμάζονται να βγάλουν την άδεια του καταστήματος θέλουν αλλαγές... Οι αλλαγές αυτές έγκεινται σε αλλαγή της κουζίνας σε γραφείο και αλλαγή διαρρύθμισης του κύριου χώρου δλδ των θέσεων των ψυγείων και των πάγκων... Ποιά η θέση η δική μου? Πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία στην πολεοδομία?

Θα καταθέσω στο δήμο κατόψεις με τη νέα διαρρύθμιση στις οποίες θα φαίνεται η διαφορά με τα σχέδια που έχει η Πολεοδομία.

Επίσης υπάρχει σε τέτοιες άδειες αμοιβή επίβλεψης? (δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με τον υπεύθυνο για τα φορολογικά της πολεοδομίας...)

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@sonja

 

Για τα πάντα χρειάζεται επίβλεψη!

 

Πρέπει να έχουμε υπόψιν ότι όταν μπει στη μέση άδεια λειτουργίας έχουμε ουκ ολίγες υπηρεσίες στα πόδια μας: Πολεοδομία, Υγειονομικό, Πυροσβεστική. Και γίνονται έλεγχοι από όλες. Και πλέον οι δύο τελευταίες άρχισαν να ζητάνε εγκεκριμένα σχέδια από Πολεοδομία. Οπότε ποια η λύση? Ενημερώνεις άμεσα το φάκελο (ακόμη και αν έχει εγκριθεί) με τις τελικές αλλαγές και οπωσδήποτε ζητάς μία (μικρή, μεγάλη από σένα εξαρτάται) αύξηση της αμοιβής.

 

Αν υπάρχουν διαφορές σε σχέδια εσένα θα τρέχουνε!

 

@Aggelosss1978

 

Με το ''βοήθεια'' φαντάζομαι εννοείς απάντηση στη sonja.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έχω παρατηρήσει το εξής παράδοξο, το οποίο κάποιος το ανέφερε προηγουμένως.

Σύμφωνα με τους καλούς μας νόμους:

 

α) Αποφ-39941/2287/68 Αρθ.1 παρ.Β3 (ΦΕΚ-114/Β/8-3-68)

Μικρές εσωτερικές τροποποιήσεις των χώρων

 

Δεν απαιτείται υποβολή νέων δικαιολογητικών ουδέ αναθεώρησις της αδείας προκειμένου περί εσωτερικών μικρών τροποποιήσεων των χώρων εφ'όσον δεν επηρεάζεται η στατική επάρκεια της κατασκευής, ο όγκος και αι εξωτερικαί διαστάσεις της οικοδομής και η εξωτερική μορφή της οικοδομής.

 

β) Άρθρο 22 - ΓΟΚ 85

1. Με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ. 9 του άρθρου 8 του Ν. 1612/1985 (ΦΕΚ 4Α'/85) και του άρθρου 4 του παρόντος δεν απαιτείται άδεια νια εσωτερικούς χρωματισμούς ή για εξωτερικούς χρωματισμούς όταν δεν γίνεται χρήση ικριωμάτων, για μικρές εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν θίγουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή την εμφάνισή του, για επισκευές δαπέδου, για επισκευές, διασκευές ή συμπληρώσεις των εγκαταστάσεων και αγωγών των κτιρίων, για μικρές επισκευές θυρών, παραθύρων, στεγών δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων και γενικά για μικρές και μεμονωμένες επισκευές για λόγους χρήσης, υγιεινής και προστασίας των κτιρίων "που υφίστανται νόμιμα".

 

Για πιο λόγο λοιπόν όταν θέλουμε να γκρεμίσουμε «λίγους» (τι σήμαινει άραγε το «λίγους»; ) τοίχους να χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας ή οικοδομική άδεια; Να μη βγάζουμε τίποτα ή το πολύ - πολύ να παίρνουμε βεβαίωση από την πολεοδομία ότι για μικρές εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν απαιτείται οικοδομική άδεια.

 

Θα μου πείτε τώρα και από στατική επάρκεια του κτιρίου έπειτα από τις διαρρυθμίσεις τι γίνεται; Απλά απαντώ πως σαν μηχανικός συνεπής και υπεύθυνος την ελέγχω στο γραφείο μου, αφού έχω συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τη νομοθεσία τη γνωρίζω

όσες φορές όμως χρειάστηκε να ρωτήσω σε πολεοδομία επέβαλαν νέα οικοδομική άδεια

θες από ευθυνοφοβία

θες διότι αν γίνει καταγγελία αντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας

θες διότι σε περίπτωση αγοραπωλησίας ή αλλης συμβολαιογραφικής πράξης επίσης υπάρχει πρόβλημα στα σχέδια αποτύπωσης

θέλω να πω πως ακόμη και αν είσαι νόμιμος βάσει ΓΟΚ κάποια στιγμά θα εμφανιστεί πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού της ορεινής Ηλείας υπάρχει διώροφη λιθόκτιστη κατοικία προϋπάρχουσα του 1955, η οποία έχει νομιμοποιηθεί το 1998, όταν και αντικαταστάθηκε η στέγη με την έκδοση άδειας νομιμοποίησης και αντικατάστασης στέγης. Σήμερα θέλουμε να εκδώσουμε άδεια επισκευής και εσωτερικής διαρρύθμισης, προκειμένου να γίνουν εκτεταμένες εργασίες επισκευής που δεν καλύπτονται από άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (αντικατάσταση ξύλινου μεσοπατώματος, εσωτερικά και εξωτερικά αρμολογήματα με χρήση ικριωμάτων, αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση της κατοικίας, αλλαγές κουφωμάτων στα ίδια ανοίγματα, πρόβλεψη λουτρού κοκ).

 

Έχω τις εξής σχετικές απορίες, δεδομένου ότι δεν έχω εμπειρία από άδειες επισκευής:

 

α) Στην αρχιτεκτονική μελέτη που θα υποβάλλω εκτός της νέας διαρρύθμισης θα πρέπει να υπάρχουν και σχέδια της υφιστάμενης κατάστασης ή αρκούν φωτογραφίες για αυτό;

 

β) Πρέπει να υποβληθεί διάγραμμα κάλυψης, δεδομένου ότι δεν αλλάζει το παραμικρό στα στοιχεία της δόμησης και εκμετάλλευσης της υφιστάμενης κατοικίας;

 

γ) Απαιτείται στατική μελέτη ή έλεγχος στατικής επάρκειας για το υφιστάμενο κτίριο, δεδομένου ότι δε γίνεται καμία επέμβαση στα φέροντα δομικά στοιχεία του;

 

δ) Εφόσον έχει νομιμοποιηθεί απαιτείται πάλι βεβαίωση του Δήμου ότι προϋφίσταται του 1955;

 

ε) Εκτός της αρχιτεκτονικής μελέτης, της μελέτης παθητικής πυροπροστασίας και των στοιχείων νομιμότητας του υφιστάμενου κτιρίου απαιτείται κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.