Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αλλαγής διαρρύθμισης


Recommended Posts

Δεν χρειάζεται τεκμηρίωση με άρθρο νόμου.Αφού δεν επεμβαίνεις στο φορέα τι στατική μελέτη θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν την έχω. Είναι ρευστό το θέμα. Πιστεύω γενικά ότι διαχωρισμοί ή συνενώσεις γίνονται μόνο με Ο.Α. . Εσωτερικές διαρρυθμίσεις συνήθως αφορούν αυτοτελή Ο.Ι. . 

 

 

σωστα,

 

και  δεν   εχει  τεθει κάν σαν ερωτημα...

 

"πως θα ανοιχτει η εξωπορτα  στο καινουργιο διαμερισμα"????

Μα τι ερωτήσεις είναι αυτές ρε Δημήτρη. Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή? Θα την ανοίξει με μια βαριοπούλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα, έχει κάποιος κατανοήσει ακριβώς τη διαφορά μεταξύ αυτών των δύο:

 

ιθ.  Εσωτερικές διαρρυθμίσεις, εφόσον δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου (απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας)

και

α.  Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου (απαιτείται έγγραφη ενημέρωση προ 48 ωρών της ΥΔΟΜ)

 

Εχω μια περίπτωση που θέλει ο πελάτης να κάνει μια ανακαίνιση στο διαμέρισμα όπου θα γκρεμίσει κι έναν τοίχο για να συνενώσει κουζίνα-σαλόνι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η διαφορά (αν και τα όρια είναι δυσδιάκριτα) είναι ποσοτική.

Η μ.κ. αναφέρεται σε εκτεταμένες διαρρυθμίσεις.

Στην περίπτωσή σου, πας με 48ρη (διασκευή) και στην τεχνική έκθεση αναφέρεις τις εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

αν θελουμε να κανουμε εναν τοιχο που  θα <<μοιραζει>> εναν  υπογειο οροφο στα 2  μπορουμε να παμε αντι  εεμκ  με  48ωρη?

θελουμε σαυ-φαυ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση -κι εγώ μετά από σκέψη εκεί κατέληξα. Εχουν πάντως μια απίθανη ικανότητα να μπερδεύουν τα πράγματα οι νομοθέτες μας  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει κάποιος κατανοήσει ακριβώς τη διαφορά μεταξύ αυτών των δύο:

 

ιθ.  Εσωτερικές διαρρυθμίσεις, εφόσον δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου (απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας)

και

α.  Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου (απαιτείται έγγραφη ενημέρωση προ 48 ωρών της ΥΔΟΜ)

 

Εχω μια περίπτωση που θέλει ο πελάτης να κάνει μια ανακαίνιση στο διαμέρισμα όπου θα γκρεμίσει κι έναν τοίχο για να συνενώσει κουζίνα-σαλόνι.

Ευχαριστώ

 εάν αλλάξεις εσωτερικά την διαρύθμιση του διαμερίσματος ή εάν έχεις διαφορετική κάτοψη από την εγκεκριμένη τότε θες ΕΕΜΚ εάν αλλαξεις πλάκακια, επισκευάσεις ένα τοίχο , βάψεις κλπ τότε μια 48 ερκεί

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις γκρέμισμα τοίχου στην 48ωρη θεωρείται διαρρύθμιση και δεν στο περνάνε. Θες ΕΕΜΚ. Στην πράξη αν θες βγάλε μία 48ωρη και μην αναφέρεις τα γκρεμίσματα.

 

Γενικά η 48ωρη αφορά επισκευή ή συνρτήρηση της υφιστέμενης κατάστασης. Τοίχοι, πόρτες, παράθυρα μένουν στην θέση τους.

 

Με την ΕΕΜΚ μπορείς να γκρεμίσεις τοίχους εσωτερικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

Έχω στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας, 3 χώρους : ένα διαμέρισμα που ανήκει στον Α, ένα κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο+διάδρομο+ασανσερ και ένα χώρο κλειστής σταθμευσης που ανήκει στον Α στον Β και στον Γ, κατά 1/3 εξ αδιαιρετου, τον οποίο κ έχουν τακτοποιήσει ως κατοικία με τον 3843.

Έχουν συμφωνήσει οτι ο τακτοποιημενος χωρος θα χωριστεί στα 2 και το ένα τμήμα θα συνενωθεί με το διπλανο διαμέρισμα του Α, ενό το άλλο κομμάτι θα το πάρει ο Β.

Έχει ολοκληρωθεί ο σκελετος του κτιρίου απο σκυρόδεμα.

Αν προχωρήσω τώρα σε αναθεωρηση της άδειας για να αλλάξω λιγο τη διαρρύθμιση του διαμερίσματος του Α (μπορώ να δείξω και τις αλλαγές που θέλουν να κάνουν...οπότε να συμπεριλάβω στη διαρρύθμιση του διαμερίσματος του Α και το επιπλέον κομμάτι που έχουν συμφωνήσει οτι θα πάρει?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας,

Ένας γνωστός μου έχει ενα κατάστημα άνω των 200 τμ με μεγάλο υπόγειο, κ θα πάω να του κάνω τακτοποίηση σε μέρος του υπογείου που λειτουργούσε από πάντα ως κατάστημα. Επιδή τώρα θα κάνει συστέγαση ιατρείων στο ισόγειο, κ θα το χωρίσει σε 8 ιατρεία, θα βγάλω κ κάποια άδεια. Από την πολεοδομία μου είπαν οτι δε τους νοιάζει αν θα βγάλω μικρής κλίμακας (μονο για εσωτερικές διαρρυθμίσεις) ή άδεια δόμησης (αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων). Επιδή θα περάσει από ιατρικό σύλλογο κ θα ζητήσουν πιστοποιητικό πυροπροστασίας, κ για το ισόγειο με τις διαρρυθμίσεις κ για το υπόγειο με την αλλαγή χρήσης, μου πρότεινε συνάδερφος να περάσω τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις στην τακτοποίηση κ να βγάλω μια 48ωρη μετά για τις εργασίες, κ ενημέρωση φακέλου για την παθητική πυροπροστασία κ να πάρω το πιστοποιητικό από την πυροσβεστική.

Όλο αυτό μου φαίνεται λίγο μπερδεμένο, αλλά προσπαθούμε να γλυτώσουμε το κόστος της άδειας δόμησης, κ επιδή ο ιατρικός σύλλογος μαλλον απλά θα δει το χαρτί της πυροσβεστικής, χωρίς να ελένξει αν θα έχουν δηλωθεί εσωτερικές διαρρυθμίσεις, θέλω να απλοποιήσω την διαδικασία...

τι μου προτείνετε;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.