Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αλλαγής διαρρύθμισης


Recommended Posts

Πάρα πολύ σωστό σε βρίσκω συνάδελφε! Θα τρίξω γερά τα δόντια! Πως αλλιώς θα βγεί το μερακάματο;)

 

Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

.....δε θες ούτε υδραυλικά εφόσον η οικοδομή είναι διώροφη προ 97 και ο συνολικός όγκος της οικοδομής μαζί με το υπόγειο είναι <1500μ3

....

 

myri, να σε ρωτήσω, αναφέρεται κάπου επίσημα αυτό; Γιατί ενώ προχώρησα κανονικά με την αλλαγή διαρρύθμισης και ενώ δεν μου είχαν ζητήσει εξαρχής από την πολεοδομία, εμφανίστηκε ένας Μηχανολόγος υπάλληλος και μου ζητάει να δεί μελέτη ύδρευσης-αποχέτευσης! Και αν όντως χρειάζεται, πρέπει να ξανακατατεθούν αμοιβές; ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ myri.

Οπότε μπορεί κάποιος συνάδελφος Μηχανολόγος να μας δώσει τα φώτα του παρακαλώ πολύ!

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

(Προς κτίσμα στην Ηλεία)

Φίλε μου κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω! Υπάρχει σε χωριό των Σερρών με ως επί των πλείστων παραδοσιακές κατοικίες, ένα κτίσμα 7,5 χ7,5 με ισόγειο και όροφο! Οι ιδιοκτήτες είναι μαστόρια και έχουν ήδη απαλοίψει την πλάκα του ορόφου με ικριώματα και ξεκινήσαν την αντικατάσταση της! Παράλληλα θέλουν να αλλάξουν τη στέγη! Το κτίσμα είναι του 1917, δεν υφίσταται οικοδ. Αδεια, ενώ ουσιαστικά θα αλλαχτεί διαρρύθμιση στον νέο πλέον όροφο, με τη δημιουργία χωρισμάτων για 2 δωμάτια και WC.

Νομίζω ότι η αλλαγή στέγης οριακά πιάνεται ως "μικρής κλίμακας" αφού το περίγραμμα δεν ξεπερνά τα 7,5 επί 7,5 μ και το ύψος μικρ των 2μ.

Με την περίπτωση όμως της απαλοιφής και αντικατάστασης του ορόφου τι γίνεται? Άδεια κατεδάφισης μάλλον δεν μπήκαν στον κόπο να εκδόσουν! Δεν ξέρω αν χρειάζεται! Θεωρείται "μερικής" ας πούμε κατεδάφισης? Η νέα πλάκα με τις διαρρυθμίσεις είναι "άδεια αλλαγής διαρρυθμίσεων" και όχι "μικρής κλίμακας"?

Τι κάνω για να μη με πάρουν με τις πέτρες στην Πολεοδομία???? Βοήθεια!!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά χαρά σε όλους. Εφτιαξα λοιπόν ένα σχέδιο ύδρευσης και ένα αποχέτευσης (χωρίς αμοιβές) και εγκρίθηκαν χώρις κανένα πρόβλημα! (Βασικά ούτε που τα κοίταξε ο υπάλληλος!) Όταν λοιπόν έφτασε η ώρα των φορολογικών, μου ζητήσανε αναλυτικό προυπολογισμό. Και ρωτώ για άλλη μια φορά αγαπητοί μου συνάδελφοι, σε μια άδεια εσωτερικών διαρρυθμίσεων για τη συνένωση δύο κατοικιών, χρειάζεται επίβλεψη; Στη κατάθεση αμοιβών με το πρόγραμμα του ΤΕΕ δε μου έβγαλε κάτι για επίβλεψη! Συγχωρέστε με αν τα λέω λίγο περίεργα αλλά σαν νέος που είμαι στη δουλειά έχω χάσει τη μπάλα..:oops:

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και χρειάζεται αμοιβή επίβλεψης αλλά όχι κατά την στιγμή έκδοσης της οικοδομικής αδείας αλλά κατά την διαδικασία ρευματοδότησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.