Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά συντελεστή δόμησης


Recommended Posts

Καλησπερα. Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ισχυει και αν ισχυει στην μεταφορα συντελεστη δομησης? μπορω να μεταφερω συντελεστη απο αλλο δημο η πολη? και αν ναι με ποια διαδικασια?? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α,μα καλά εσύ εισαι αδιόρθωτος.Από το άλλο σου θρεντ 3 λεπτά πιο πριν πήρες απάντηση ότι ΕΧΕΙ ΠΑΓΩΣΕΙ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΑ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ.Περιμένουμε να ξεπαγώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετέφερες το συντελεστή δόμησης, από ένα βαρυνόμενο (συνήθως κάποιο διατηρητέο κτίριο κλπ.), σε ένα ωφελούμενο ακίνητο. Εφόσον πλέον έχει παγώσει η διαδικασία όπως ειπώθηκε όμως, είναι μάλλον αδιάφορο το τι ίσχυε. Πολλοί τίτλοι ΜΣΔ έχουν εκδοθεί, έχουν μεταγραφεί στα υποθηκοφυλακεία, και τους έχουν και τους κοιτάνε οι κατοχοί τους.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, το μεγάλο πρόβλημα που δημιουργήθηκε με τη νομολογία του ΣτΕ πάνω στο θέμα και ειδικότερα με την ακύρωση του τρίτου νόμου ΜΣΔ, είναι ότι η μεταφορά επιτρέπεται, πλέον, μόνο σε ειδικές ζώνες υποδοχής που πρέπει να ορίσουν οι ΟΤΑ στα διοικητικά τους όρια. Η δέσμευση αυτή, όμως, αφενός συνάντησε την αντίδραση μεγάλου αριθμού ΟΤΑ, οι περισσότεροι των οποίων δεν όρισαν ζώνες υποδοχής, αφετέρου "κρύωσε" το ενδιαφέρον των κατασκευαστών, με αποτέλεσμα το πάγωμα του εργαλείου ΜΣΔ.

 

Κατά τα άλλα, 1) υπάρχει μεγάλος αριθμός τίτλων που δεν μπορούν να αξιοποιηθούν αφού δεν υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον, δηλαδή οι ενδιαφερόμενοι έχουν μείνει με ένα άχρηστο τίτλο στα χέρια τους, 2) έχουν περιοριστεί σημαντικά, με τις αποφάσεις του ΣτΕ, οι κατηγορίες των ακινήτων τα οποία μπορούν να μεταφέρουν ΣΔ και αυτά είναι, πλέον, κυρίως τα διατηρητέα και 3) η ΜΣΔ μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο στην ίδια πόλη από την οποία προέρχεται ο τίτλος, γεγονός που "φρενάρει" σημαντικά τη λειτουργία του εργαλείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κατά τα άλλα, 1) υπάρχει μεγάλος αριθμός τίτλων που δεν μπορούν να αξιοποιηθούν αφού δεν υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον, δηλαδή οι ενδιαφερόμενοι έχουν μείνει με ένα άχρηστο τίτλο στα χέρια τους, 2) έχουν περιοριστεί σημαντικά, με τις αποφάσεις του ΣτΕ, οι κατηγορίες των ακινήτων τα οποία μπορούν να μεταφέρουν ΣΔ και αυτά είναι, πλέον, κυρίως τα διατηρητέα και 3) η ΜΣΔ μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο στην ίδια πόλη από την οποία προέρχεται ο τίτλος, γεγονός που "φρενάρει" σημαντικά τη λειτουργία του εργαλείου.

 

 

Οι τίτλοι που αναφέρεις στο 1) είναι απλά τίτλοι σε οικόπεδα με υπόλοιπο δόμησης ή δημιουργούνται με κάποια ειδική διαδικασία? Ρωτάω επειδή έχω την περίπτωση ενός οικοπέδου που έχει εξαντλήσει την επιτρεπόμενη κάλυψη και και τον επιτρεπόμενο αριθμό ορόφων. Το υπόλοιπο του Σ.Δ. μπορώ να το δείξω στο υπάρχον οικόπεδο ή με Μ.Σ.Δ? Δε ξέρει κάτι σχετικό και η συμβολαιογράφος και έχω έλθει σε αδιέξοδο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω αυτό που θέλεις να πεις με το "έχω την περίπτωση ενός οικοπέδου που έχει εξαντλήσει την επιτρεπόμενη κάλυψη και και τον επιτρεπόμενο αριθμό ορόφων. Το υπόλοιπο του Σ.Δ. μπορώ να το δείξω στο υπάρχον οικόπεδο ή με Μ.Σ.Δ?"

 

Με δεδομένο ότι ο αριθμός ορόφων δεν αποτελεί, πλέον, όρο δόμησης, έχεις υπόλοιπο σδ ή έχεις υπερβεί τον σδ και ζητάς τρόπο για να ξεπεράσεις το πρόβλημα;

 

Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, η ΜΣΔ είναι η κατάλληλη λύση, αλλά την περίοδο αυτή δεν λειτουργεί ο θεσμός για τους λόγους που αναφέρω στο post #5, δηλαδή αφενός δεν έχουν καθοριστεί από τους ΟΤΑ οι ζώνες υποδοχής συντελεστή (ΖΥΣ), αφετέρου η ΜΣΔ μπορεί να εφαρμόζεται, πλέον, στην ίδια πόλη, όπως απαίτησε το ΣτΕ. Αυτοί οι περιορισμοί, όπως είναι προφανές, πάγωσαν την εφαρμογή του θεσμού, πολύ περισσότερο, μάλιστα, αν σκεφθεί κανείς ότι το ωφελούμενο ακίνητο μπορεί να βρίσκεται σε πόλη, όπου δεν υπάρχουν βαρυνόμενα ακίνητα.

 

Σε ότι αφορά στην ερώτησή σου, οι (πάρα πολλοί) τίτλοι ΜΣΔ, που έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα, προέρχονται, κυρίως, από κτίρια, τα οποία έχουν χαρακτηριστεί διατηρητέα με κίνητρο την έκδοση τίτλου ΜΣΔ για τον υπολοιπόμενο σδ. Δηλαδή οι ιδιοκτήτες των κτιρίων δέχτηκαν να χαρακτηριστούν τα ακίνητά τους ως διατηρητέα με κίνητρο την έκδοση τίτλου τον οποίο θα πουλούσαν, στη συνέχεια, στην ελεύθερη αγορά. Σήμερα, έχουν μείνει με ένα κτίριο, που έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο, και ένα άχρηστο τίτλο.

 

Αυτό είναι το αποτέλεσμα της πολιτικής που εφαρμόζει το Κράτος που ζούμε, σε συνδυασμό με τις παράλογες αποφάσεις που παίρνει (μερικές φορές) το ΣτΕ, στο όνομα της προστασίας του Περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί ότι έχει εξαντλήσει το μέγιστο ύψος και την κάλυψη .

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ζητήσει υπέρβαση κάλυψης η ύψους από την ΕΠΑΕ ώστε να εξαντληθεί ο ΣΔ .

Περίπτωση ΜΣΔ γιά τέτοιες περιπτώσεις δεν προβλέπεται , μιά και η έκδοση τίτλου ΜΣΔ επιτρεπόταν μόνο γιά λόγους δημοσίου συμφέροντος , όπως είναι τα διατηρητέα κτίρια , η οι απολλοτριώσεις γιά πλατείες , σχολεία , πάρκα κλπ .

Στην μόνη περίπτωση που επιτρεπόταν παλιά ήταν γιά τα χαμηλά κτίρια του άρθρου 14 που σου επέτρεπε την πέραν των 400 τμ. επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου να την κάνεις τίτλο ΜΣΔ .

Αυτό ακυρώθηκε το 2000 και τους έμειναν οι τίτλοι στο χέρι , όπως συνέβη σε πελάτη μου .

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η περίπτωσή μου είναι όπως την περιγράφει ο συνάδελφος BAS, μάλλον δεν ήταν σωστή η αρχική περιγραφή μου, καθότι δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις του Αρθ.3 του Ν-3044/02 (ΦΕΚ-197/A/27-8-02). Πάντως ευχαριστώ και τους δύο για το χρόνο που διαθέσατε.

Link to comment
Share on other sites

Παρασύρθηκα και εγώ από την περιγραφή και νόμιζα ότι ήθελες να μεταφέρεις σδ στο οικόπεδο. Αλλά, μετά ακαι από τις διευκρινίσεις, διερωτώμαι γιατί προσπαθείς να αντιμετωπίσεις το θέμα του υπολοιπόμενου σδ με τον θεσμό της ΜΣΔ, ο οποίος έχει "παγώσει" και η σχετική αγορά έχει νεκρώσει τελείως. Ακόμη και αν επιτρεπόταν από αυτή την κατηγορία ακινήτων, θα έμπαινε ο πελάτης σου σε μια διαδικασία ατελέσφορη και χωρίς όφελος.

 

Νομίζω ότι, η πρόταση του BAS αξίζει τον κόπο να εξεταστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.