Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά συντελεστή δόμησης


Recommended Posts

Πράγματι εγώ σε παρ έσυρα ΜΑΚΑΡ, αλλά βλέπεις η απειρία εμάς των νεώτερων μηχανικών μπερδεύει και εσάς τους πιο έμπειρους. Και αν στην όλη εικόνα που σας περιγράφω μπαίνουν γνώμες και απόψεις συμβολαιογράφων, δικηγόρων και απλών πολιτών γίνεται αυτό το μπέρδεμα. Αλλά νομίζω ότι αυτή είναι η πολύτιμη συμβολή αυτού του ιστότοπου σε εμάς τους νέους στο επάγγελμα, να λύνονται απορίες και να παρέχονται έτσι πιο σωστές και ολοκληρωμένες υπηρεσίες στους πολίτες. Οπότε θα κινηθώ όπως μου περιγράφει ο BAS. Και πάλι σας ευχαριστώ και τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Θα ήθελα να μάθω από συνάδελφο που έχει διεκπεραιώσει διαδικασία ΜΣΔ πόσο χρονοβόρα είναι αυτή και πόσο μπορεί να κοστίσει. Συγκεκριμένα εμπλέκονται 2 Υπουργεία καθώς πρόκειται για διατηρητέο του ΥΠ.ΠΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απαντήσω στην ουσία του ερωτήματος γιατί προηγείται η δυνατότητα χρησιμοποίησης του εργαλείου που λέγεται ΜΣΔ.

 

Όπως είναι γνωστό, ο θεσμός της ΜΣΔ ξεκίνησε με το ν. 880/79 του Μάνου αλλά οι 3 νόμοι που φορούσαν στο θέμα αυτό ακυρώθηκαν για διαφορετικούς, κάθε φορά, λόγους από το ΣτΕ.

 

Με την τελευταία απόφασή του, ο ΣτΕ νομολόγησε ότι για την εφαρμογή του νόμου πρέπει να καθορίσουν οι δήμοι ΖΥΣ (Ζώνες Υποδοχής Συντελεστή) αλλά κανένας δήμος της χώρας δεν έχει ανταποκριθεί σ' αυτό το θέμα και έτσι δεν μπορεί να λειτουργήσει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω καθώς επισκέφτηκα και το ΥΠΠΟ και το ΥΠΕΚΑ και ενημερώθηκα σχετικά. Παρόλ'αυτά πελάτης θέλει να ξεκινήσει τη διαδικασία (αποτυπώσεις, κατάθεση φακέλων σε υπηρεσίες), καθώς έχει βρει αγοραστή...Και εφόσον δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αυτό το θέμα, δεν ξέρω τί ποσό να του πω. Δεν γνωρίζω πόσο χρονοβόρα και ψυχοφθόρα είναι αυτή η παγωμένη προς το παρόν διαδικασία.

Και από τα Υπουργεία μου είπαν να καταθέσω φακέλους και μόλις φτάσω στο τελικό στάδιο υπογραφής Υπουργού βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και από τα Υπουργεία μου είπαν να καταθέσω φακέλους και μόλις φτάσω στο τελικό στάδιο υπογραφής Υπουργού βλέπουμε...

 

Λιγο αστειο αυτο, τη στιγμη που η διαδικασια εχει κολλησει και εχεις πιθανοτητα 99,9999999999% να κανεις μια τρυπα στο νερο...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου...Το θέμα μου όμως είναι ότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά εφόσον ο πελάτης μου λέει να το προχωρήσω.Και αναρωτιέμαι τί αμοιβή να ζητήσω...

 

Ουσιαστικά το "βλέπουμε" από την πλευρά των υπουργείων έγκειται στο γεγονός ότι τον Οκτώβριο προβλέπεται η επαναφορά του μέτρου ΜΣΔ..

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά το "βλέπουμε" από την πλευρά των υπουργείων έγκειται στο γεγονός ότι τον Οκτώβριο προβλέπεται η επαναφορά του μέτρου ΜΣΔ..

 

Μα. όπως προανέφερα, δεν εξαρτάται από το ΥΠΕΚΑ, η επαναφορά της ΜΣΔ, αλλά από τις δεσμεύσεις που έχουν νομολογηθεί από το ΣτΕ.

 

Δεν διευκρινίζεις, βέβαια, τι εννοείς με την έκφραση "έχει βρει αγοραστή". Έχει βρει αγοραστή για το διατηρητέο ή για τον τίτλο; Με δεδομένο ότι, μετά την κατάθεση του φακέλου για την έκδοση τίτλου, η διαδικασία δεν αναστρέφεται και, επομένως, ο πελάτης σου θα πουλήσει μεν το διατηρητέο αλλά θα του μείνει ένας τίτλος που δεν θα πουλιέται, θα πρότεινα α σκεφτεί την πώληση του διατηρητέου όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι στην εποχή που ζούμε, με την οικονομική κρίση που μας μαστίζει, υπάρχει άνθρωπος που διαθέτει χρήματα για να αγοράσει ένα τίτλο, όχι από τους χιλιάδες που έχουν εκδοθεί για διατηρητέα, αλλά από ένα άλλο διατηρητέο που ΘΑ εκδώσει τίτλο, και να τον πάρει για να τον φυλάξει στο σεντούκι ή στη θυρίδα του, αφού δεν μπορεί να τον χρησιμοποιήσει.

 

Εσένα, όμως, δεν σε ενδιαφέρουν όλα αυτά αλλά μόνον η αμοιβή σου. Φαντάζομαι ότι τις επισκέψεις σου στο ΥΠΕΚΑ σε πληροφόρησαν για το φάκελο που πρέπει να ετοιμάσεις. Η διαδικασία έχει δύο στάδια. Το πρώτο αφορά στην υπουργική απόφαση για τον υπολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών του διατηρητέου και εκείνων που μπορούν να μεταφερθούν (αρμοδιότητα ΥΠΕΚΑ/ΔΠΣ). Το δεύτερο αφορά στην έκδοση του τίτλου (ΥΠΕΚΑ/ΔΟΚΚ).

 

Οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες και για την αμοιβή σου θα υπολογίσεις, εκτός από τα βασικά (αποτύπωση, κατόψεις, τομές, φωτο κλπ), και το χρόνο που θα διαθέσεις για να παρακολουθήσεις και να προωθήσεις τις διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Aπ'ότι καταλαβαίνω, η όλη διαδικασία έχει πολύ τρέξιμο.Αναλογιζόμενος κανείς και ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι 2 τα Υπουργεία για τα οποία πρέπει να ετοιμαστούν φάκελοι και να γνωμοδοτήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.