Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια κατεδάφισης αυθαιρέτου


ΜΑRIA

Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαβάζοντας αρκετά θέματα που έχουν ανοιχτεί περί κατεδάφισης αυθαιρέτου/άδεια κατεδάφισης (και βάση των όσα μου είπε η πολεοδομίας στη περιοχή μου) αν πάω για άδεια κατεδάφισης, το θέμα θα περάσει από ΕΠΑΕ και η οποία ζητά νομιμότητα του κτιρίου.

 

Η απορία μου είναι η εξής: έχω κτίσμα από πλιθί και πέτρα, δεν μπορώ να αποδείξω ότι είναι προ του '55. Σίγουρα όμως είναι προ του '75.

Σκέφτομαι τις εναλλακτικές μου:

 

1)να το εντάξω στον 4178 σαν ρύθμιση,να πληρώσει 500 ευρώ, να ολοκληρώσω την υπαγωγή και στη συνέχεια με βάση την ολοκληρωμένη υπαγωγή μια και θα το έχω κάνει νόμιμο να πάω για άδεια κατεδάφισης

 

2)μια άλλη σκέψη η οποία δεν ξέρω κατά πόσο στέκει, είναι να να πω στους ιδιοκτήτες να κάνουν καταγγελία οι ίδιοι στη πολεοδομία για το αυθαίρετο τους. Κανονικά θα ρθει η πολεοδομία και θα επιβάλλει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Αν δε κάνω λάθος και διορθώστε με, η πολεοδομία δε δίνει ένα περιθώριο 30 ημερών από την αυτοψία της να κατεδαφιστεί το αυθαίρετο? και με αυτό το τρόπο να γλιτώσω να το εντάξω στον 4178 και να το κατεδαφίσω χωρίς να χρειαστεί να αποδείξω νομιμότητα. ή δεν ισχύει το σκεπτικό μου και αν το καταγγείλουν οι ίδιοι θα πρέπει να πληρώσουν κάποια πρόστιμα?

 

3) μια άλλη σκέψη, για να γλιτώσω την ένταξη στον 4178, μήπως θα είναι να γίνει μια έκθεση επικινδυνότητας του αυθαιρέτου. Υποθέτω ότι αν πάω στην ΕΠΑΕ, μια Τεχνική Έκθεση υποστηρίζοντας ότι είναι επικίνδυνο για οίκηση το κτίσμα και πρέπει να κατεδαφιστεί, δε θα μου το δεχτούνε παρότι είναι αυθαίρετο? και να γλιτώσω πάλι να αποδείξω τη νομιμότητα. τι πιστεύετε για αυτό?

 

καμία άλλη ιδέα για το πως να κινηθώ οικονομικά, γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε, η ζωή δύσκολη :smile:  οι πελάτες θέλουν την πιο οικονομική λύση και εμείς πρέπει να "σπάσουμε" το κεφάλι μας για να τους την προσφέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας καμία ιδέα-άποψη -συμβουλή-διάθεση για μεταλαμπάδευση εμπειρίας :smile:   επί του post #22 και τις εναλλακτικές που παρέθεσα?

 

και κάτι ακόμη, αν με τον α ή β τρόπο βγει η άδεια κατεδάφισης για αυθαίρετο, υπάρχει πιθανότητα το ΙΚΑ να ζητήσει ένσημα ανεγέρσεως?

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε μου ΑΕΚΤΖΗ παρακολουθώ το θέμα γιατί έχω και εγώ μια παρόμοια υπόθεση. Μάλλον θα προσανατολιστώ στο 1. Στην πολεοδομία ένας (ανεπίσημα) μου είπε ότι δεν γίνεται & να περιμένω διευκρινιστική!!! :shock:   

Edited by Brain Storming
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδιά υπάρχει μήπως κάτι νεώτερο? Για τον ίδιο λόγο πήγα εχθές στην πολεοδομία να κάνω ερώτηση για το αν χρειάζεται να δηλώσω το αυθαίρετο με 4178 'προς έκδοση οικοδομικής αδείας ' και  μου είπαν ότι δεν ξέρουν και θα έπρεπε να πάω να κάνω το ερώτημα στη ΔΟΚΚ. Τελικά για μια απλή κστεδαφιση απαιτείται να πάω μέσα από 4178, η να το παραλείψω εντελώς? 

Έχει τύχει κάτι σε κανενα συνάδελφο?

Link to comment
Share on other sites

αυθαιρετη κατασκευη με βεβαιωμενο προστιμο κατασκευης και διατηρησης που δεν μπορει να υπαχθει στον 4178 (κτιστηκε 9 του 2011) .. ο ιδιοκτητης θα το κατεδαφισει , γνωριζει τι ενεργειες κανουμε για να προχωρησει , χρειαζετε αδεια κατεδαφισης;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαβάζοντας αρκετά θέματα που έχουν ανοιχτεί περί κατεδάφισης αυθαιρέτου/άδεια κατεδάφισης (και βάση των όσα μου είπε η πολεοδομίας στη περιοχή μου) αν πάω για άδεια κατεδάφισης, το θέμα θα περάσει από ΕΠΑΕ και η οποία ζητά νομιμότητα του κτιρίου.

 

Η απορία μου είναι η εξής: έχω κτίσμα από πλιθί και πέτρα, δεν μπορώ να αποδείξω ότι είναι προ του '55. Σίγουρα όμως είναι προ του '75.

Σκέφτομαι τις εναλλακτικές μου:

 

1)να το εντάξω στον 4178 σαν ρύθμιση,να πληρώσει 500 ευρώ, να ολοκληρώσω την υπαγωγή και στη συνέχεια με βάση την ολοκληρωμένη υπαγωγή μια και θα το έχω κάνει νόμιμο να πάω για άδεια κατεδάφισης

 

2)μια άλλη σκέψη η οποία δεν ξέρω κατά πόσο στέκει, είναι να να πω στους ιδιοκτήτες να κάνουν καταγγελία οι ίδιοι στη πολεοδομία για το αυθαίρετο τους. Κανονικά θα ρθει η πολεοδομία και θα επιβάλλει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Αν δε κάνω λάθος και διορθώστε με, η πολεοδομία δε δίνει ένα περιθώριο 30 ημερών από την αυτοψία της να κατεδαφιστεί το αυθαίρετο? και με αυτό το τρόπο να γλιτώσω να το εντάξω στον 4178 και να το κατεδαφίσω χωρίς να χρειαστεί να αποδείξω νομιμότητα. ή δεν ισχύει το σκεπτικό μου και αν το καταγγείλουν οι ίδιοι θα πρέπει να πληρώσουν κάποια πρόστιμα?

 

3) μια άλλη σκέψη, για να γλιτώσω την ένταξη στον 4178, μήπως θα είναι να γίνει μια έκθεση επικινδυνότητας του αυθαιρέτου. Υποθέτω ότι αν πάω στην ΕΠΑΕ, μια Τεχνική Έκθεση υποστηρίζοντας ότι είναι επικίνδυνο για οίκηση το κτίσμα και πρέπει να κατεδαφιστεί, δε θα μου το δεχτούνε παρότι είναι αυθαίρετο? και να γλιτώσω πάλι να αποδείξω τη νομιμότητα. τι πιστεύετε για αυτό?

 

καμία άλλη ιδέα για το πως να κινηθώ οικονομικά, γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε, η ζωή δύσκολη :smile:  οι πελάτες θέλουν την πιο οικονομική λύση και εμείς πρέπει να "σπάσουμε" το κεφάλι μας για να τους την προσφέρουμε.

 

Δε χρειάζεται καταγγελία. Μπορείς να κάνεις αίτηση αυτοψίας σε δικό σου αυθαίρετο. Έτσι έγινε σε δικιά μου περίπτωση. Μετά θα πατήσεις στην έκθεση αυτοψίας για να το εντάξεις για να μην σου πουν γιατί δε το έβαλες αυτό και γιατί δεν έβαλες το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω περίπτωση με έκθεση αυτοψίας αυθαιρέτου με τσουχτερό πρόστιμο. Μια λωρίδα πλάτους 0,50 μέτρων είναι εκτός ρυμοτομικής και δεν τακτοποιείται.

Τα ερωτήματα είναι:

 

α) Αν μπορώ να τακτοποιήσω μόνο τα υπόλοιπα τ.μ. της κατασκευής έκτος του τμήματος εντός της ρυμοτομικής και το τμήμα αυτό που είναι εντός  να το κατεδαφίσω

 

β) Για το αυτό το τμήμα εντός της ρυμοτομικής θα χρειαστεί άδεια κατεδάφισης?

 

γ) Για το τμήμα αυτό εφόσον ενταχθει όλη η κατασκευή στον 4178/13 θα ανασταλλούν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης πο έχουν καταλογιστεί?. Ή θα πρέπει να πληρώσει επειδή θεωρητικά δεν τακτοποιείται.

 

δ) Σε περίπτωση που θέλει να κατεδαφίσει ολόκληρη την αυθαίρετη κατασκευή, θα πρέπει να πληρώσει απλά παράβολο ή να την τακτοποιήσει πρώτα κανονικά και μετά κατεδάφιση?

Το ρωτάω γιατί το πρόστιμο τακτοποίησης είναι εξίσου τσουχτερό.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.