Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια κατεδάφισης αυθαιρέτου


ΜΑRIA

Recommended Posts

Ο τίτλος έργου θα ήταν κάτι σαν: 

15 hours ago, kan62 said:

Μίλησα με την ΕΦΑ μόλις και μου είπαν να καταθέσω έναν φάκελο για κατεδάφιση λουτρού, ανέγερση λουτρού για λόγους χρήσης και υγιεινής και όλες τις υπόλοιπες εργασίες, όπου θα περιγράφω στην τεχνική περιγραφή ότι έχουν γίνει διαδικασίες τακτοποίησης χωρίς να αναφέρω λεπτομέρειες (για να μην αποκτήσει πρόβλημα ο μηχανικός της τακτοποίησης). Τη στιγμή που κατεδαφίζουμε το αυθαίρετο δεν θα έχει πρόβλημα η υπηρεσία. Μου είπε επίσης ότι παρόλο που η μηχανικός που ήταν υπεύθηνη της περιοχής μου είπε πως στην εισήγηση της δε θα δεχόταν να τακτοποιηθεί το συμβούλιο μάλλον θα το επέτρεπε... Μάλλον μπήκαμε σε σειρά :-) σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 2/7/2009 at 8:40 ΜΜ, ΜΑRIA said:

καλησπέρα,

είμαι καινούριο μέλος και ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα. Σε οικόπεδο, στο οποίο υπάρχουν μία αυθαίρετη κατοικία και μία αυθαίρετη αποθήκη, ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει το 1/2 του οικοπέδου στην κόρη του (πριν την κατεδάφιση) και στη συνέχεια στο τμήμα αυτό να ανεγερθεί κτίριο καταστήματος. Θα εκδοθεί άδεια κατεδάφισης για τα δύο αυθαίρετα κτίσματα? Τι είναι ορθότερο να γίνει?

 

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως τίποτα δεν μπορεί να γίνει (σε αυτό που ερωτάται πριν 11 χρόνια), αν πρωτίστως δεν γίνει υπαγωγή των αυθαιρέτων στο Ν.4495/2017 (κι αν αυτή σήμερα είναι δυνατόν να γίνει)!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα!

Δεδομένα: Αυθαίρετη κατεδάφιση παλαιάς οικίας, αυθαίρετη πλάκα και αυθαίρετος βόθρος. Οι εργασίες έγιναν το 2021 και προέκυψε πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης...

Ερώτηση1.: Για την έκδοση άδειας κατεδάφισης πρέπει να έχουν εξοφληθεί τα πρόστιμα?

Ερώτηση2: Στο σύστημα ζητάει τμ προς κατεδάφιση. Εγώ που δεν έχω "δομημένο" χώρο, τί βάζω....? Αναλυτικό δείχνει να μην το δέχεται...

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, pk10gr said:

Καλησπέρα!

Δεδομένα: Αυθαίρετη κατεδάφιση παλαιάς οικίας, αυθαίρετη πλάκα και αυθαίρετος βόθρος. Οι εργασίες έγιναν το 2021 και προέκυψε πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης...

Ερώτηση1.: Για την έκδοση άδειας κατεδάφισης πρέπει να έχουν εξοφληθεί τα πρόστιμα?

Ερώτηση2: Στο σύστημα ζητάει τμ προς κατεδάφιση. Εγώ που δεν έχω "δομημένο" χώρο, τί βάζω....? Αναλυτικό δείχνει να μην το δέχεται...

 

1. το 30% (κατά τα απαιτούμενα ... για έκδοση διοικητικής πράξης ή πράξης μεταβίβασης)

2. Βάζεις μείον στα τ.μ  κτίσματος π.χ -52 

την πλάκα και τον βόθρο τα χέζε...  εξάλλου για τέτοια δουλεία κτίσθηκαν (συγνώμη αλλά δεν τα γράφεις)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.