Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρήση Linux απο μηχανικούς.


xmaze

Recommended Posts

γεία σας κάνω χρήση λίνουξ εδώ και 2-3 χρόνια, και δουλεύω αποκλειστικά με αυτά..υπάρχει περίπτωση τώρα που ανοίγω ενα γραφείο να μου ζητήσουν 'αδειες για λογισμικά και να κανουν πως δεν καταλαβαινουν ωστε να με βάλουν να πληρώσω πρόστιμο στν εφορία?

Link to comment
Share on other sites

Δειξε τους την αδεια ελευθερης τεκμηριωσης ή οπως αλλιως λεγεται και δεν θα εχεις προβλημα.. Ασε που λογικος ανθρωπος δεν θα σου πει τιποτα.

 

Με την ιδια λογικη οποιος εχει OpenOffice θα εχει προβλημα? Οχι, αφου διατιθενται δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Για τα στραβόξυλα, εκτύπωσε μια φορά κι έχε εύκαιρη την τελευταία έκδοση του GNU General Public License.

 

Κι επειδή δεν είναι τόσο ανίδεοι όσο θα θέλαμε να λέμε:

 

Σε περίπτωση που τρέχεις Windows σε Wine [ή άλλο προσομοιωτή], θα χρειαστείς κανονικά την άδεια χρήσης των Windows.

Αν χρησιμοποιείς οποιοδήποτε πρόγραμμα για linux το οποίο δεν είναι δωρεάν ή οποιοδήποτε πρόγραμμα για linux που δεν είναι κάτω από το GNU [είναι πχ σε κάποιο ειδικότερο license] θα χρειαστείς τα αντίστοιχα "χαρτιά" των προγραμμάτων αυτών.

Link to comment
Share on other sites

To wine κάτω από gnu δεν είναι, νομίζω; Άρα σε καλύπτει το gnu! Το τι τρέχει μέσα στο wine όμως...

Δεν παύει να είναι εικονικός υπολογιστής, άρα τα προγράμματα που έχεις εκεί μέσα, αν είναι υπό πνευματικά δικαιώματα, πρέπει να τα έχεις νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό! Αν μέσα στο wine τρέχεις λογισμικό τότε πρέπει αυτό να συνοδεύεται απο την νόμιμη άδεια χρήσης του. Αν είναι freeware ή shareware τύπωσε τους όρους χρήσης του να τους έχεις εύκαιρους.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το λειτουργικό σου είναι ελεύθερο όσον αφορά τη χρήση του (δεν απαιτούνται δηλαδή χρήματα) και ανοικτού κώδικα (open source) δε σημαίνει κάτι. Σημασία έχει με τι licence αποφασίζει να εκδώσει ο κάθε δημιουργός το πρόγραμμά του, που χρησιμοποιείς. Πρακτικά υπάρχουν όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί και μπορείς να τους συναντήσεις σε όλα τα λειτουργικά (Windows, Linux, Mac OS, BSD κτλ)

 

Ελεύθερο και κλειστού κώδικα - πχ freeware προγράμματα

Ελεύθερο και ανοικτού κώδικα - τα περισσότερα προγράμματα στον κόσμο του linux

Κλειστό και κλειστού κώδικα - πχ τα προγράμματα της Adobe (photoshop κτλ)

Κλειστό και ανοικτού κώδικα - αυτός είναι ο πιο σπάνιος

 

Στην άδεια χρήσης (licence) ορίζονται και άλλα πράγματα όπως η δυνατότητα ενσωμάτωσης του κώδικα (για τα open-source) σε άλλα projects ή η διανομή του κώδικα σε τρίτους. Γενικά αυτό με τις άδειες είναι λίγο χαώδες. Ενδεικτικά δες ΕΔΩ τις άδειες που υπάρχουν για τα προγράμματα ανοικτού κώδικα. Για τα προγράμματα κλειστού δεν ξέρω αν υπάρχουν γενικές άδειες. Νομίζω ότι κάθε εταιρεία φτιάχνει τη δική της.

 

Τέλος για την ακρίβεια, η licence που εννοεί ο dimitrispsi λέγεται GPL (General Public Licence).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θέλω αν δηλώσω άσχετα απο τις άδειες χρήσης, οτι είναι καλό εμείς οι μηχανικοί να κάνουμε μία στροφή προς τα προγραματα ελεύθερου κώδικα, τουλάχιστον για τα προγράμματα γραφείου, openoffice πιστευω οτι υπερκαλύπτει κάθε απαίτηση, και επίσης υπάρχουν προγράμματα που μπορεί να καλύψουν και άλλες ανάγκες, όπως Qcad που τελευταία εχει γίνει με χρήματα, ελάχιστα βεβαια, το οποίο καλύπτει πλήρως τα 2D σχέδια!

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον για τα προγράμματα γραφείου, openoffice πιστευω οτι υπερκαλύπτει κάθε απαίτηση, τα 2D σχέδια!

 

Ισως να ειμαι off topic αλλα να διαφωνησω σ'αυτο με το openoffice δεν μπορεις να εισαι πολυ παραγωγικος.

Ενα σημειο:visual basic routines που εχεις φτιαξει για ms office δεν δουλευουν στη vb του open.

 

Kατι σχετικο:Bγηκε puppy linux 180 mb που τρεχει απο live cd και ετσι.Για οσους θελουν να κανουν ενα πρωτο βημα σε linux.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.