Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρήση Linux απο μηχανικούς.


xmaze

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Sw0rdf1sh said:

.....

Προτείνω τη δημιουργία ενός live DVD με λογισμικό για μηχανικούς προεγκατεστημένο ....

εκτίμηση μέγεθος για όλο αυτό έχεις? (περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Tο osgeolive είναι 3.7Gb.

Θεωρώ blender, libreoffice, librecad, gimp είναι στανταρ 500-600mb επιπλέον.

Wine, pixis, la-kenak είναι άλλα 300mb.

Να το δούμε ότι χωράει σε dvd και αν όχι σε 8άρι USB.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Sw0rdf1sh said:

Tο osgeolive είναι 3.7Gb.

Το lubuntu σκέτο είναι 1gb, και δεν νομίζω ούτε οι τοπογράφοι να χρησιμοποιούν όλο το osgeo. To mint στην πιο βαριά έκδοση (KDE) είναι 2gb.
Δεν έχω δοκιμάσει το draftsight σε lxde, αλλά λογικά δεν θα έχει θέμα (στο mint (με cinnamon) παίζει φίνα πλέον).

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sw0rdf1sh said:

...

Να το δούμε ότι χωράει σε dvd και αν όχι σε 8άρι USB.

η δική μου η σκέψη ήταν να ξέρω πόσο χώρο θέλει σε ον λαιν σέρβερ κι ας τα βάλει ο καθένας μετά όπου θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Didonis: Συμφωνώ. Τα επιμέρους μπορούν να είναι και χώρια. Είτε να δώσουμε τις εντολές για το καθένα αφού είναι ήδη διαθέσιμα μέσω apt-get.

zazeng: Είμαι σίγουρος οτι χωράει σε dvd. Να το φτιάξουμε από το 0 λες μάλλον. Επίσης είναι καλύτερα. Το osgeo είναι δείγμα. Τι μπορούμε να βάλουμε πχ.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε για 32 ή 64 bit, γιατί υπάρχουν και ενδιαφέροντα προγράμματα για μηχανικούς και στο CAELinux αλλά είναι μόνο σε 64 bit.

Link to comment
Share on other sites

εδώ που τα λέμε τα 64bit ειδικά ως μηχανικοί με τα Acad μας κι άλλα βαριά προγράμματα είναι νομίζω στάνταρ πια (>80%)

Link to comment
Share on other sites

Τα x64 νομίζω είναι πλέον status quo. Νομίζω πρέπει να καταλήξουμε σε

  • διανομή ή τουλάχιστον τον πυρήνα,
  • πακέτα,
  • UI (wallpapers, custom menu)

και να δούμε μετά πως μπορούμε να το δημιουργήσουμε.Όλα έχουν pros και cons.

Ως προς τις διανομές:

  • To caelinux είναι βασισμένο στο xubuntu 12.04 η λίστα που έχει στα πακέτα είναι φοβερή (δε μας αφορούν τα 3d biomedical) αλλά τα cad-cae/mechanical και finite element είναι ιδανικά υποψήφια.
  • To osgeo είναι βασισμένο στο 16.04 στην τελευταία έκδοση. Μας ενδιαφέρουν τα τοπογραφικά. Κάποια είναι εξαιρετικά δύσκολα στην εγκατάσταση (δε μιλάμε μόνο για το qgis ως standalone desktop app).

Ως προς τα πακέτα θα πρέπει να τα χωρίσουμε ως προς την ειδικότητα. Επίσης πακέτα που απαιτούν ενεργοποίηση ή όρους δεν μπορούμε να τα περιλάβουμε. Το draftsight είναι τετοιο, το TEE-KENAK επίσης (ίσως χωρίς να είναι ενεργοποιημένο), το nanocad επίσης.

Ως προς την παραμετροποίηση τα πράγματα είναι πιο απλά. Θεωρώ θέλουμε Ελληνικό Interface, wallpaper, menu με κατηγορίες εφαρμογών (πχ μηχανολογικά, κενακ, ηλεκτρολογικά, cad-cam, office).

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Στη debian εκδοχή του mint δεν έτρεχε, ούτε στο arch. Το αναφέρω γιατί θα πρέπει να μπορεί κάποιος να το βάλει αν θέλει  (που θα θέλει). Το librecad είναι πολύ ωραίο κ έχουν πάρει αρκετή φόρα απότι φαίνεται, αλλά έχουν δρόμο ακόμα.

Σαν βάση νομίζω θέλουμε κάτι που να χρησιμοποιεί .deb ή .rpm για να μην καούμε στο compiling. Οι περισσότερες σοβαρές εφαρμογές δίνουν και από τα 2. Αν κάτι είναι απαραίτητο βέβαια, να τα πάρουμε τα κουλά μας, αξίζει τον κόπο. Δλδ redhat/debian/ubuntu/mint. To mint σε αφήνει να κάνεις remix, αρκεί να βγάλεις το artwork και τα logo τους λόγω copyright, αλλά σε αφήνουν να χρησιμοποιείς τον installer τους κλπ εργαλεία που έχουν φτιάξει (είναι gpl άλλωστε), φαντάζομαι μια από τα ίδια και οι υπόλοιπες διανομές. Τώρα αν ψήνεστε για πυρήνα και δικά μας τα υπόλοιπα, μέσα θα είμαι, αλλά θα καούμε και θα αργήσουμε (εκτός κ αν ξεπεταχτούν commando ηλεκτρολόγοι/ μηχ η/υ και το αναλάβουνε!).

Από πακέτα ο συνδυασμός του caelinux κ του osgeo μαζί με τα ελληνικά που ανέφερες σχεδόν μας καλυπτει, απλά μετά θα θέλουμε blue-ray :D. Μάλλον για μια βασική -λίγο απ'όλα- εκδοχή και repo (δικά μας για τα ελληνικά και της βάσης για τα υπόλοιπα) το βλέπω ή για διαφορετικές εκδοχές ανά ειδικότητα.

Για το ui, μάλλον θες να πεις desktop environment, για να μην τσακωθούμε, ας διαλέξουμε ένα, να το φτιάξουμε και να το μεταφράσουμε και βλέπουμε, οι περισσότερες διανομές καταλήγουν να δίνουν 2-3. Το xfce είναι all time classic μέση λύση νομίζω, που κάνει και για παλιά μηχανήματα. Για τα 64bit νομίζω είμαστε οκ πλέον, έχω να δω 32bit μηχάνημα από το '10, ένα netbook (τα θυμάστε αυτά?), στο οποίο παρεπιπτόντως πήγα να βάλω ενα debian πρόσφατα κ καλά για χρέπια και έκανε μισή μέρα να μπει.

 

 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.