Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρήση Linux απο μηχανικούς.


xmaze

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι το open-office, όσον αφορά το calc τουλάχιστον, θέλει δουλειά για να φτάσει το Excel. Mη ξεχνάμε άλλωστε ότι το τελευταίο είναι μακράν η πιο ώριμη εφαρμογή της microsoft (και η πιο παλιά). Word και Writer στα ίδια κινούνται για εμένα.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με το calc, απλά με το Excel θα είσαι μάλλον λίγο πιο γρήγορος.

 

@frightnight

Γιατί puppy linux? Αυτό είναι για hardware 10ετίας. Ubuntu του λαού για νέωπες

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειμαι off topic αλλα να διαφωνησω σ'αυτο με το openoffice δεν μπορεις να εισαι πολυ παραγωγικος.

Ενα σημειο:visual basic routines που εχεις φτιαξει για ms office δεν δουλευουν στη vb του open.

 

Kατι σχετικο:Bγηκε puppy linux 180 mb που τρεχει απο live cd και ετσι.Για οσους θελουν να κανουν ενα πρωτο βημα σε linux.

 

Εγώ πάντος και την διπλωματική μου και όλες της εργασιες του μεταπτυχιακου τις κάνω σε openoffice και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, και ούτε που θέλω να ακούσω για τίποτα άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Παναγιώτη είσαι σκληροπυρηνικός εε;

Η αλήθεια είναι ότι βγάζει ωραιότερο αποτέλεσμα σε σχέση με word, αλλά πρέπει λίγο να συνηθίσεις τον τρόπο του.

Είναι φρι;

Link to comment
Share on other sites

Σκληροπυρηνικός ως προς τι? Στο Latex? Όχι δεν το έχω και τόσο. Δουλεύω μεν αλλά λίγα πράγματα. Τα βασικά μόνο. Απλά είπα να πειράξω τον xmaze που δε θέλει να ακούσει άλλη κουβέντα... :)

 

Anyway, το LaTeX φυσικά και είναι δωρεάν. Υπάρχει για όλα τα λειτουργικά. Σε Linux υπάρχει το TexLive, ενώ σε Windows το TexLive και το MikTex (υπάρχουν και άλλες εκδοχές, αλλά αυτές είναι οι βασικές). Αν ενδιαφέρεται κανείς, για τα ελληνικά χρησιμοποιείται πλέον το πακέτο xelatex ενώ οδηγίες για το setup των ελληνικών (που πλέον έχει γίνει αρκετά απλή διαδικασία) θα βρείτε εδώ για Windows και εδώ για Ubuntu (Linux). Καλοί editors θεωρούνται οι TexMaker και Kile

 

Σχετικά με τη χρήση του δεν είναι κάτι το τρομερό. Με λίγο σχετικά χρόνο, μπορείς να πετύχεις πολύ καλά αποτελέσματα αν δεν είναι τρομερά περίπλοκη η (στοιχειοθετική) δομή του εγγράφου που θέλεις να κάνεις.

 

Όσοι φοιτητές είναι ορεξάτοι ας του ρίξουν ένα μάτι. Αν τους ενδιαφέρει το αισθητικό αποτέλεσμα (και σκοπεύουν να αφιερώσουν χρόνο για να το πετύχουν) θα βρουν αυτό που ψάχνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σκληροπυρηνικός ως προς τι? Στο Latex? Όχι δεν το έχω και τόσο. Δουλεύω μεν αλλά λίγα πράγματα. Τα βασικά μόνο. Απλά είπα να πειράξω τον xmaze που δε θέλει να ακούσει άλλη κουβέντα... :)

 

Δεν θέλω να ακούσω τίποτα οσον αφορά τα shareware, για τα open source είμαι διατεθημένος να κάνω τα πάντα και να ασχοληθώ με τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το ΤeX/LaTeX είναι open source. Ήταν άλλωστε ο πρώτος κειμενογράφος που ενσωματώθηκε στο unix μετά το vi.

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν είναι κειμενογράφος. Σύστημα στοιχειοθεσίας νομίζω ότι είναι πιο σωστό.

 

Αντιγράφω από εδώ :

LaTeX is a high-quality typesetting system; it includes features designed for the production of technical and scientific documentation. LaTeX is the de facto standard for the communication and publication of scientific documents. LaTeX is available as free software.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.