Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

1) Δες εδώ. (αφορά την lite έκδοση αλλά η διαδικασία υπάρχει και στις κανονικές)

2) Μπορείς και μέσω του λογισμικού υποστήριξης του mouse (αν έχει αυτή την δυνατότητα).

π.χ. σε logitech mouse (αν το υποστηρίζει το συγκεκριμένο mouse της logitech) έχει επιλογή να γίνει αυτό που θες.

 

 

 

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Παιδιά όταν κάνω αντιγραφή επικόλληση ενα υπόμνημα μου βγάζει μεγάλους σταυρούς απο τα block...Πρώτη φορά μου το κάνει στα τόσα χρόνια... Έχει κανείς ιδέα γιατί???

image.png.18017ef83e566b9d3845d9e1aaa9639e.png

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι κάνεις copy-paste ανάμεσα σε δύο διαφορετικά αρχεία dwg?

Τα σταυρουδάκια αυτά είναι κατά 99% σημεία (points) και φαίνονται τόσο μεγάλα λόγω διαφορετικών ρυθμίσεων στα δύο αρχεία.....

Άλλαξε το point style σε απλές τελείες από το μενού format και ΟΛΑ τα σημεία στο σχέδιο σου θα γίνουν τελείες και δεν θα φαίνονται τόσο μεγάλα...

Edited by lou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο λογικο βρίσκω το υπόμνημα που έκανες εισαγωγή να έχει παραμείνει ως block και για αυτό κρατάει της ρυθμίσεις εμφάνισης των point.

Μόλις το κάνεις explode το block θα δεις αν έστρωσαν.

 

Τα ποιντς έχουν όλα την ιδια εμφάνιση.

Δεύτερη πιθανότητα να μη είναι point αυτά παρ ότι τα βλέπεις σαν point και να είναι απλοί κύκλοι με γραμμές, πχ από μεταφορά από dxf κλπ. κλπ.….

 

(όποιος ξέρει να μου πει πως μπορώ να εχω διαφορετικά ρύθμιση θέασης ή μεγέθους ορίσμενα point από αλλα θα έχει ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα διότι θα το ήθελα αρκετά)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο autocad μπορείς να έχεις μόνο ένα point style. Αν θέλεις δύο (πχ · και x) , τότε θα πρέπει να χρησιμοποιησεις κυκλο για την τέλεια και το x point ή την τέλεια point και ένα block με δύο γραμμές για το x.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Στο civil 3d 14 σε σχεδίαση polyline με συνταταγμένες πληκτρολογώντας τις συντεταγμενες του επομενου σημείου το προγραμμα τις λαμβάνει σαν σχετικές. Ξέρει κανείς πως διορθώνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος γιατί η επιλογή paste to original coordinates δεν είναι ενεργή (δεν μπορείς να την επιλέξεις στο clipboard) ενώ έχω ήδη κάνει copy;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

@Skrats

.... δεν σε πιάνω ακριβώς .... αν κατάλαβα καλά κάνεις copy σε ένα σχέδιο και θέλεις να κάνεις paste to original coordinates σε άλλο σχέδιο

το copy το κάνεις με COPYCLIP (ή Ctrl+c που είναι το ίδιο) ?????

δοκίμασε PASTEORIG ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.