Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

AUTOCAD 2008

Γράφεις αν ναι, να ψάξω για lisp virus, που σημαίνει ότι σε άλλη έκδοση, όπως autocad 2008, μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο;

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, APSP said:
AUTOCAD - Copy with baseponit to clipboard
Τώρα τελευταία όταν γίνεται paste από το ένα σχέδιο στο άλλο, μέχρι να εμφανιστεί στο νέο σχέδιο, το αντικείμενο που επικολλώ,μπορεί να περιμένω και 3 λεπτά της ώρας.
Μπορείτε να βοηθήσετε;

Πολυ αοριστα τα περιγραφεις

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ : π.χ. επιλέγω από ένα σχέδιο τον βορρά ή τις ενδείξεις των τομών ή το πινακάκι με τα στοιχεία του έργου και τα αντιγράφω με την εντολή copy with base point και υποδεικνύοντας ένα σημείο (base point).

Αλλάζω σχέδιο και με την εντολή paste περιμένω να έρθουν όλα τα επιλεγμένα και ενώ παλαιότερα γινόταν άμεσα τώρα μπορεί να περιμένω έως και 3 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, APSP said:

ενώ παλαιότερα γινόταν άμεσα τώρα μπορεί να περιμένω έως και 3 λεπτά...

ένα εσπρεσσάκι προλαβαίνεις να το βάλεις :D

δοκίμασε να κάνεις απλό copy χωρίς basepoint και στο νέο σχέδιο κάνε pasteorig (γράφτο κ έντερ) (zoom extends μετά)

μήπως σου κολλάει και γενικά στα windows το δεξί κλικ?

--

Ρε @Faethon11 τι v12? έχουν πάρει σύνταξη και οι ιοί του :D
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, APSP said:

Εννοώ : π.χ. επιλέγω από ένα σχέδιο τον βορρά ή τις ενδείξεις των τομών ή το πινακάκι με τα στοιχεία του έργου και τα αντιγράφω με την εντολή copy with base point και υποδεικνύοντας ένα σημείο (base point).

Αλλάζω σχέδιο και με την εντολή paste περιμένω να έρθουν όλα τα επιλεγμένα και ενώ παλαιότερα γινόταν άμεσα τώρα μπορεί να περιμένω έως και 3 λεπτά...

μνημη, cpu, δισκος κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω φάει τον τόπο αλλά δεν έχω βρει άκρη..Υπάρχει τρόπος σε μια polyline να αλλάξεις την κορυφή από την οποία ξεκινάει? Δεν εννοώ να την μετακινήσεις ή να προσθέσεις κορυφές αλλά να αλλάξεις το ποια είναι η αρχική. Ο λόγος που το ψάχνω είναι γιατί στα διάφορα Lisp που κυκλοφορούν για να βάλεις διαστάσεις και συντεταγμένες κορυφών σε ένα τοπογραφικό διάγραμμα, στα περισσότερα η αρίθμηση ξεκινάει από την κορυφή που ξεκίνησε να σχεδιάζεται η polyline. Εγώ ψάχνω να βρω αν υπάρχει τρόπος να αλλάξει το ποια θα είναι αυτή η πρώτη κορυφή. Σε ξένα φόρουμ διαβάζω ότι πρέπει να κυκλοφορεί κάποιο Lisp αλλά δεν κατάφερα να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα για τον ίδιο λόγο. Μια "λύση" που έχω βρει και λειτουργεί (σχεδόν πάντα) είναι: pedit > select polyline > Edit vertex > Next μεχρι να φτάσεις στο σημείο που θέλεις να είναι η αρχή > Break > Go > exit. Μετά ενώνεις πάλι με join. Και έτσι το σημείο μου έρχεται εκεί που θέλω την πρώτη κορυφή. Λογικά υπάρχει κάποιο lisp αλλά δεν το χω βρει. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@pirsogiannis  Οι παρακάτω σύνδεσμοι αφορούν τον καθορισμό αρχικής κορυφής polyline.

Στην πρώτη ιστοσελίδα περιλαμβάνεται και γραφική επίδειξη της εντολής που εισάγεται μέσω του lisp file.

AutoLISP: ReOrder Polyline Origin

To change the start point of a closed polyline

Edited by Overseer
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.