Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Έλεγα να τελειώσω έναν ξυλότυπο σήμερα, αλλά αφού θα με κυνηγάνε που θα με κυνηγάνε από βδομάδα, είπα να το διασκεδάσω μέρες που είναι (ναι, για κάποιους είναι διασκέδαση αυτό....)

change_first_point_of_polyline.lsp

 

(edit, καλύτερη έκδοση παρακάτω)

fp για αλλαγή πρώτου σημείου και rvp το reverse (για όσους έχουν πιο παλιά autocad, μετά το fp ήταν 10 λεπτά υπόθεση).

Tο fp επιστρέφει closed polyline, ανεξάρτητα τι είναι το αρχικό, νομίζω τα περισσότερα προγράμματα για τοπογραφικά τέτοια ζητάνε και επίσης είναι και πιο λίιιιγο απλό να το δημιουργήσεις (το dcad πάντως δεν μασάει από open/closed από την έκδοση 0.6 (μπορεί κ από πιο παλιά, δξ) και επίσης έχει και reverse).
Τέσπα αν έχετε θέματα με το open/closed πείτε μου να το δούμε.  To rvp επιστρέφει ότι του δίνεις, open ή closed.

Το break του pedit είναι μια καλή λύση, αλλά είναι λίγο τζόκερ αν θα ξεκινήσει από το πρώτο σημείο του break ή από το δεύτερο (τέσπα δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει), το ίδιο και το σκέτο break (εκτός pedit). Το πιο σίγουρο είναι να ξανακάνεις το polyline, αν είναι να το κάνεις χεράτα.

Σε σχέση με το πρώτο link του overseer δεν κάνει 3dpoly, μόνο lwpolyline, αλλά οκ, 99.9999% τέτοιες είναι.

Edited by zazeng
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και τις δύο λύσεις από overseer και zazeng και δουλεύουν εξαιρετικά και οι δύο! Ευχαριστούμε θερμά!!!!! ☺️

Y.Γ. Απ΄ το λίγο που είδα σαν starting point πρέπει να επιλέξουμε το προηγούμενο σημείο του επιθυμητού starting point.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, The.Engineer said:

Y.Γ. Απ΄ το λίγο που είδα σαν starting point πρέπει να επιλέξουμε το προηγούμενο σημείο του επιθυμητού starting point.

στο δικό μου όχι, τουλάχιστον σε όσα δοκίμασα

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, zazeng said:

στο δικό μου όχι, τουλάχιστον σε όσα δοκίμασα

Χμμ θα το ξανακοιτάξω! Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

@Overseer σ' ευχαριστώ!Στην πρώτη ιστοσελίδα, που παρεπιπτόντως την είχα εντοπίσει, πού κατεβάζεις το λισπακι καλέ μου άνθρωπε?🙄

Link to comment
Share on other sites

Το αντιγράφεις σε ένα αρχείο .lsp μπρε Πιρς!!

Το ξαναέγραψα για να  ξαναβάζει το πρώτο σημείο σαν τελευταίο ώστε να δουλεύει σωστά το dcad (να βάζει διάσταση στην τελευταία πλευρά). Τώρα επιστρέφει ότι του δίνεις open/closed, μονό/διπλό αρχικό σημείο.

change_first_point_of_polyline.lsp

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zazeng said:

Δες το κ αν είναι στείλε dwg, τι έκδοση χρησιμοποιείς;

Autocad 2020. Το ξανάκανα και απ' το σημείο που επιλέγω μου βάζει stating point το επόμενο (ή προηγούμενο δξ). Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος αλλά και έτσι μια χαρά είναι.

42 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

@Overseer σ' ευχαριστώ!Στην πρώτη ιστοσελίδα, που παρεπιπτόντως την είχα εντοπίσει, πού κατεβάζεις το λισπακι καλέ μου άνθρωπε?🙄

Αντιγράφεις σε ένα αρχείο .txt τον κώδικα και το σώζεις σαν *.lsp.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο, το osnapcoord είναι 2;
Τέσπα αν θες ανέβασε dwg και dxf (της τρέχουσας έκδοσης)*, δεν μπορώ να το αναπαράγω με τπτ.

*αν μπεις στον κόπο, χρειάζομαι ένα dxf τελευταίας χρονολογίας (2019 αν δεν κάνω λάθος) με ένα polyline απείραχτο και μια κόπια δίπλα που να της έχεις αλλάξει την αρχή. Δεν βλέπω κάτι στο dxf reference που να το επηρεάζει, εκτός ίσως από το 91 Vertex identifier.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ένα πολύ καλό είχε το AutoCAD2021 LT, που ενώ είχες ανοιχτό αρχείο και άνοιγες νέο το εμφάνιζε ως καρτέλα και στην έκδοση 2022 το εξαφάνισαν!!!

Ξέρει κανείς αν και πως επανέρχεται αυτή η ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.