Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ συν/φοι για τις απαντήσεις! Το ξαναδοκίμασα σήμερα και την σχεδιάζει κανονικά🤔.... περίεργα πράγματα.... τι να πω... μάλλον κάποιο κόλλημα τις στιγμής... ελπίζω να μην μου το έχει ξανακάνει και παλαιότερα κ δεν το πήρα χαμπάρι....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο πάντως, 4μμ δεν είναι αμελητέα διάσταση για το autocad.

Κοίταξα λίγο τις παραμέτρους, αλλά δεν είδα κάτι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, zazeng said:

.... 4μμ δεν είναι αμελητέα διάσταση για το autocad.

Αυτό ακριβώς... δεν είναι λίγο... τι να πω.... θα το έχω στο νου μου μήπως το ξανακάνει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να το απαντήσουμε με το υπάρχον documentation (καλά του 2007 είδα, που έχω στην ταμπλέταν) , ίσως να το βρούμε σε κανένα ειδικό φόρουμ.

Τι να σου πω, το πολύ πολύ αν θες στείλε τα lines με άλλα χψ να κάνουμε κάνα τεστ. Γενικά πάντως δεν θα το φοβομουνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κάνοντας ξανά κάποιες δοκιμές κατάφερα να αναπαράξω το bug.... το πρόβλημα έρχεται όταν εκτελώ την διαδικασία (με την εντολή boundary) όταν είμαι σε μακρινό zoom.... εάν κάνω κοντινό zoom κ στην οθόνη μου φαίνεται μόνο η περιοχή που θέλω να ''κλείσω'' τότε η εντολή λειτουργεί κανονικά χωρίς να αφήνει το τριγωνάκι έξω.... ανεβάζω το dwg όποιος έχει περιέργεια να ρίξει μια ματιά...( το πρόβλημα εμφανίζεται στην νότια γωνία με το κόκκινο βέλος).... ευχαριστώ!WTF POLYLINE.dwg

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Τρέχετε συχνά regen (ή εναλλακτικά  regenall); 

φυσικά... όποτε χρειάζεται... εάν βλέπω ότι τα linetypes και τα τόξα/κύκλοι δεν φαίνονται σωστά ή έχω κολληματάκια με το zoom... επίσης πολύ συχνά κάνω purge... δεν μπορώ την σαβούρα μέσα στα αρχεία καθόλου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε άρα δεν είναι bug, έτσι δουλεύει.

https://www.keanw.com/2010/06/tracing-a-boundary-defined-by-autocad-geometry-using-net.html

You need to bear in mind that this function ultimately has similar constraints to the BOUNDARY and BHATCH commands: it also works off AutoCAD’s display list and so the user will need to be appropriately ZOOMed into the geometry that is to be used for boundary detection.

Με boundary new που λέει αυτός εδώ το έχεις κάνει;

https://www.cadforum.cz/en/autocad-hatch-flood-fill-does-not-honor-all-boundaries-tip12287

Ένα πιθανό (επαρκές όμως;) αντίμετρο, θα έλεγα πως είναι να κάνεις zoom to object πριν το hatch/bo

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.