Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Για δειτε αυτο το αρχειο....

 

 

Και μια ερωτηση...

 

Γινεται να βαλλω καποια σημειωση μεσα στο αρχειο μου και πατωντας πανω με το ποντικι ή κανονατα κλικ να εμφανιζετια καποιο "συννεφακι" με τη σημειωση που θελω...

Drawing1.zip

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για το "κλείδωμα" που συζητούσαμε νωρίτερα, έκανα explode και ήταν όλα τροποποιήσιμα.

Δουλεύοντας σε "καλό μηχάνημα", το μόνο πρόβλημα ήταν ότι όταν δοκίμασα να το αποθηκεύσω ως dxf12 το πρόγραμμα κόλλησε.

 

Για comment cloud ή κάτι παρόμοιο δεν έχω κατά νου κάτι...

Link to comment
Share on other sites

@ terry : Μπορείς να γράφεις σημειώσεις στο Layer defpoints , που εξ ορισμού δεν

εκτυπώνεται και δεν σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Mε το κλειδωμα κατι γινεται...Δεν μπορω να καταλαβω.... Το αφηνω προς το παρον....

 

ΜΑΙΚ....μπορεις να φτιαξεις οποιοδηποτε επιπεδο και να το ορισεις οτι δεν θα εκτπυπωνεται...

Απλα ηθελα να βαλλω αυτο το συννεφο, γτ μιλαμε για πολλες σημειωσεις και δεν θελω να βαρυνω το σχεδιο...Οποτε θα ηταν βολικο μολις πατας πανω σε ενα αντικειμενο να σου εμφανιζει τις σημειωσεις που θες...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το AutoCAd Map θα μπορεις να βάλεις όποια σημείωση θες ως object data και όταν επιλέγεις το αντικέιμενο να τις βλέπεις στα properties. Επίσης στο απλό AutoCad μπορείς να φτιάξεις ένα block με attributes και να καταχωρείς τη σημείωση ως invisible attribute που παλι θα φαίνεται στα properties.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση!

Τον τελευταίο καιρό δουλεύω το 2011. Και μου παρουσιάζει το εξής:

Όταν θέλω να πληκτολογήσω μια polyline δίνοντας συντεταγμένες δηλαδή σημείο 1 (10.0,10.0), σημείο 2 (30.0,20.0) κλπ , το δεύτερο σημείο το βάζει στο (40.0,30.0) δηλαδή τις συντεταγμένες που πληκτρολογώ τις παίρνει σαν Δχ, Δυ απ το προηγούμενο. Το ίδιο μου κάνει και στην εντολή copy. Δυλαδή πληκτρολογώ συντεταγμένες κι αυτό τις καταλαβαίνει σαν σχετικές.

Έχει κανείς καμία γνώμη πως μπορώ να το αλλάξω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

terry πληκτρολογεις attdef και στο αριστερο μέρος του παραθύρου επιλέγεις το Invisble. Τα υπόλοιπα κανονικά ως συνήθως (αν θες λεπτομερειες για τα attributes μπορώ να σου πω).

Topografina εχεις πατημένο το dynamic input κατω στη status bar (εκει που ειναι και το osnap). Όταν είναι επιλεγμένο το dyn τότε όλες οι συντεταγμένες που πληκτρολογείς είναι σχετικές:rolleyes:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το ποιό-α είναι τα κατάλληλα autocad για έναν νέο τοπογράφο, αν ξέρετε περίπου σε τι τιμές κυμαίνονται και από που μπορώ να τα προμυθευτώ!ευχαριστώ πολύ όποιον είναι πρόθυμος να με διαφωτίσει.

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.