Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Κανονικά η επίσημη έκδοση του Autocad για windows 7 είναι το 2011. Οπότε από 2011 και μετά (φυσικά 64 bit έκδοση) λειτουργεί κανονικά.

Και παλαιότερες εκδόσεις βέβαια μπορείς να εγκαταστήσεις, αρκεί να είναι η 64 bit έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλησπερα,

 

 

θελω να βαλω στο προγραμμα 5 σημεια με συγκεκριμενες συντεταγμενες..και μετα να τα ενωσω...

 

πως γινεται;

 

 

οποιος μπορει ας απαντησει...αρκετα επειγον..ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή λύση είναι η εξής:

 

Γράφεις τις συντεταγμένες σε ένα αρχείο txt στη μορφή

000000.000,000000.000

000000.000,000000.000

000000.000,000000.000

000000.000,000000.000

000000.000,000000.000

000000.000,000000.000

....

χωρίς κενά

 

το αντιγράφεις όλο και μετά στο autocad πατάς polyline και κάνεις επικόλληση στην γραμμή εντολών (αν σου μείνει το τελευταίο σημείο ανεκτέλεστο πατάς κι ένα enter ακόμα).

 

Αυτό ήταν!

 

Εγώ έτσι περνάω πολλές συντεταγμένες, ειδικά όταν έχω μεγάλα τοπογραφικά από συναδέλφους ή κτηματολόγιο, σκανάρω σε κείμενο τα πινακάκια σε μεγάλη ανάλυση, τα μετατρέπω σε txt με την παραπάνω μορφή και τα β'άζω ως polylines όπως περιέγραψα.

Με 2-3 φορές που θα το κάνεις, θα σου φανεί πολύ απλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα,εδώ κ 1 εβδομάδα γίνεται κάτι περίεργο στο autocad μου....έστω ότι έχω 3 polylineς στο σχέδιο μου κ θέλω να αντιγράψω τα 2. επιλέγω λοιπόν το 1 και όταν πάω να επιλέξω και το 2, τότε μου ξεκλικάρει το 1 και επιλέγει μόνο το 2! δηλαδή κάθε φορά μου επιλέγει μόνο ένα αντικείμενο...τι σκατά έχω πατήσει? μόνο με το shift πατημένο μπορω να επιλέξω πολλά αντικειμένα ή να τα βάλω σε πλαίσιο.Το δουλέυω χρόνια το πρόγραμμα, αυτο δεν το έχω ξαναδεί...ευχαριστώ!

Edited by sirter
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα .

 

Μάλλον η μεταβλητή περιβάλλοντος PICKADD άλλαξε με κάποιο τρόπο οπότε η νέα σου επιλογή δεν προστίθεται στην προηγούμενη .

 

Διάβασε σχετικά και εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χίλια ευχαριστώ gvarth...είσαι σωτήρας! στην τιμή 0 επιλέγει μόνο το τελευταίο αντικείμενο, ενω στη τιμή 1 επιλέγεις πολλά. και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πως μπορω σε ενα raster image να αλλαξω το λογο πλευρων?

Θελω να πειραξω τη μια διασταση χωρις να αλλαξει η αλλη, να παραμορφωσω την εικονα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.