Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση να "τρέχει" σε Windows 7 και να προκύπτει θεματάκι σχετικά με το αν τρέχει με δικαιώματα διαχειριστή ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Όντως τρέχει σε 7 αλλα και πριν συμβεί το παράξενο σε 7 έτρεχε.....Αυτο με το διαχειριστή που είπες, θα το δοκιμάσω...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το SDI είναι = 0?

 

Δοκίμασε και επανεγκατάσταση του Autocad, ίσως στρώσει έτσι.

 

Μπορεί να είναι και θέμα registry, θα επανέλθω.

 

edit

 

Από το φόρουμ της Autodesk

 

https://forums.autodesk.com/t5/autocad-2013-2014-2015-2016/opening-files-from-explorer-new-autocad-every-time/td-p/3567300/page/3

 

Δες και την 3η σελίδα του λινκ που παρέθεσα. Έχουν επισυνάψει ένα αρχείο για διόρθωμα της registry. Το κατεβάζεις, το ονομάζεις από .txt σε .reg και το κλικάρεις 2 φορές.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν την γλυτώνω την επανεγκατάσταση..... Και όσο το σιχαίνομαι αυτό το πράγμα.......

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Φίλοι μου βοηθήστε με και σώστε μια εντελώς αθώα οθόνη από βιαίο σπάσιμο με ποτήρι φραπέ ή διά πετάγματος στον τοίχο...

 

Έχω ένα ομολογουμένως βαρύ αρχείο .dwg με μελέτες οδοποιίας, xrefs κλπ. Όταν επιλέγω κάποιο κείμενο σκέτο κολλάει περίπου 30'' πριν με αφήσει να κάνω οποιαδήποτε επεξεργασία. Όταν επιλέγω ένα κείμενο + κάτι άλλο (ταυτόχρονα όμως, με παράθυρο) δεν κολλάει, αλλά φυσικά δεν μπορώ να κάνω έτσι επεξεργασία του κειμένου...

Το στον π.... συμβαίνει???

Συγνώμη αλλά η καθυστέρηση που μου προκαλεί αυτό το θεματάκι είναι τρομερή....

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται σαν να έχει γεμίσει η RAM επειδή το αρχείο είναι πολύ βαρύ. Όταν κλικάρεις μόνο κείμενο, τότε το φορτώνει για επεξεργασία, κάτι που δεν κάνει όταν κλικάρεις αντικείμενα διαφορετικού είδους δλδ κείμενο και κάτι άλλο.

1. Αν έχεις και άλλα ανοιχτά DWG ταυτόχρονα, τότε κλείστα για να ελευθερωθεί RAM.

2. Κάνε PURGE και ζήτα να διαγράψει ότι δεν χρησιμοποιείται, κυρίως από Blocks.

3. Δοκίμασε να αλλάξεις τις γραμματοσειρές. Αντί για γράμματα τύπου Windows, χρησιμοποίησε γράμματα .SHX που είναι πολύ ελαφρύτερα.

4. Σώσε το σχέδιο. Βγες από το autocad, κάνε reboot στον υπολογιστή και ξαναμπες.

Edited by T-911
Link to comment
Share on other sites

... και σώστε μια εντελώς αθώα οθόνη από βιαίο σπάσιμο με ποτήρι φραπέ ή διά πετάγματος στον τοίχο......

Και τα Hatch. Ειδικά μη έχουν κάνει χρήση γκαζόν σε μεγάλη πυκνότητα μπορεί να βγουν τεράστια.

Επίσης το purge μη το κάνεις μόνο μία φορά αλλά περισσότερες (εδικά για τα blog που συχνά υπάρχουν blog μέσα σε blog) και να ελέγχεις με save us αν μικραίνει το dwg.

Λογικά μετά από 3 purge δεν θα μικρύνει άλλο αν είχε σαβούρα.

 

Τι μέγεθος έχει το dwg σου?

 

Αφού κάνει  εκτεταμένη χρήση σε xref αρχεία μπας και οι όποιες αλλαγές σου μπορεί να γίνουν στα μεμονωμένα αρχεία οπότε θα ενημερωθεί αυτόματα το τελικό?

Ένας από του λόγους που μερικοί κάνουν χρήση xref είναι κι αυτός. Τα αρχικά που κάνουν εργασία είναι ελαφριά και το τελικό ας φορτωθεί οσο θέλει αφού θα είναι για τελικές παρουσιάσεις.

 

Γενική αρχή στο AutoCAD είναι πάντα μα πάντα να φροντίζεις την μνήμη. Οσο σημαντικό είναι τα σχεδιαστικά εργαλεία άλλο τόσο είναι και η φροντίδα να μη γίνει τεράστιο αρχείο εργασίας.

 

 

 

Υ.Γ.

πριν πετάξεις τον φραπέ στη οθόνη δοκίμασε να πετάξεις το ποντίκι στον τοίχο....

 

θα έχεις φραπέ μετά που θα ψάχνεις για ποντίκι να δουλεύει :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

με το ποντίκι έχω δοκιμάσει αλλά είναι μικρό το καλώδιο και δεν εκτονώνομαι καταλλήλως....

έχω ανοίξει και ξανακλείσει

έχω κάνει purge πολλές φορές δεν έχει τίποτα άλλο να purgάρει πλέον...:)

έχω ανοίξει και άλλο σχέδιο με παρόμοια χαρακτηριστικά... τα ίδια

την αλλαγή γραμματοσειράς δεν δοκίμασα αλλά δεν θέλω να μπω σε τέτοια διαδικασία....

το αρχείο είναι περί τα 25ΜΒ

Τέσπα...επιβλέποντας είμαι, πως τυχαίνει όλο να μπλέκω με μελέτη ούτε εγώ το έχω καταλάβει.....:)

Ευχαριστώ παίδες για την βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.