Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

 

Σχεδιαζα κατοψη 1400τ.μ. την οποια σχεδον ειχα ολοκληρωσει για να προχωρησω σε οψεις και τομες και πανω στη βιασυνη να την στειλω σε συμφοιτητη μου εκλεισα το σχεδιο χωρις να πατησω save :sad:  :sad:

 

Υπαρχει καποια εντολη που να μου επαναφερει οτι ειχα κανει απο το προηγουμενο save??

Link to comment
Share on other sites

το autocad στα option έχει ρυθμίσεις να κάνει αυτόματο save ανα 30 ή 15 ή 60 λεπτά ανάλογα με την ρύθμιση που του έχεις βάλει.

εκεί έχει και την κατάληξη που το σώζει που συνήθως είναι .ac$ (αν δεν το εχεις αλλάξει) τσέκαρε το και αναζήτησε το τελευταίο αρχείο.

 

καλή επιτυχία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Didinis σε ευχαριστω πολυ!! Για αλλη μια φορα με ξελασπωνεις.

 

Ομως δε μπορω να καταλαβω τι πρεπει να πατησω για να ξαναεμφανισει το σχεδιο που εκανα...

 

Επισυναπτω και prtscreen..

post-26182-0-27586800-1464109976_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις και ένα αρχείο .bak με το ίδιο όνομα με αυτό που έσβησες κατά λάθος...

 

Μετονόμασε το .bak σε .dwg και δες αν ανοίγει και τι σου δείχνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αkis73 σε ευχαριστω! Το εκανα και αυτο που λες......μου εβγαλε δυο αρχεια α).bak  β).dwl Τα μετονομασα και τα δυο σε .dwg αλλα δυστηχως τιποτα.  Μου ανοιγει δυστηχως απο εκει που ειχα κανει το τελευταιο save  :sad:

 

Ουσιαστικα εχασα 400 τ.μ. κατοψης και τωρα ξεκινω παλι απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Θα πας να βρεις τα αρχειο απο το autosave

 

Tools->Options->Files->Automatic save file location

 

και αυτο θα κανεις dwg

 

 

και βαλε ανα 5' autosave

Edited by slalom
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. μέχρι τώρα στο autocad 2008, μόλις παταγα σε ένα κείμενο που έχω αποθηκευμένο σε αρχείο dwg, 2 φορές αριστερό κλικ, στο πάνω μέρος του πλαισίου του κειμένου, έβγαζε βελάκια και μπορούσα έτσι να αλλάξω το πλάτος του πλαισίου κειμένου και έτσι π.χ 2 σειρές να τις κάνω 1 σειρά κειμένου αν θέλω. Σημερα ξαφνικά αυτά τα βελάκια ρύθμισης εξαφανίστηκαν (δέστε φώτο). Απο που μπορώ να τα ρυθμίζω να εμφανίζονται?? δέστε την σχετική φώτο πως είναι τώρα χωρίς βελάκια ρύθμισης. Δεν έχω δυνατότητα να ρυθμίσω το πλάτος της παραγράφου κειμένου text. Ευχαριστώ

post-3546-0-06014800-1469810125_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα!

Αν και δεν είμαι σιγουρη αν είμαι στο σωστό θέμα θα κάνω την εξής ερώτηση.

Τα τελευταία χρόνια δουλεύω το autocad 2012. Σκέφτομαι να βάλω την έκδοση του 2015. Είναι εύχρηστη υπάρχει κάποια άλλη που θεωρείται πιο εύχρηστη?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.