Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

  • 2 months later...

Συνάδελφοι θυμάμαι οτι υπάρχει μία εντολη όπου μπορείς να σχεδιάσεις μια τεθλασμένη γραμμή (απλές line ή polyline... δε θυμάμαι) ορίζοντας μόνο το πρώτο αρχικό σημείο με κλίκ και μετά η σχεδίαση γίνεται αυτόματα απο το πρόγραμμα εκεί που δείχνει το σταυρόνημα.... σχεδιάζει δηλαδή το ίχνος/διαδρομή του χωρίς άλλο κλίκ... Θυμάται κανείς ποιά εντολή είναι αυτή?

 

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

Όχι Άκη δεν είναι αυτή η εντολή που ψάχνω.... Είναι κάτι σαν την revision cloud αλλά σχεδιάζει μικρά συνεχόμενα ευθύγραμμα τμήματα... ελπίζω να είναι εντολή στο autocad και να μην την έχω δει κάπου αλλού...ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα! Θέλω να γράψω μία πράξη με τετραγωνική ρίζα και δε μπορώ να βρω πως μπορώ να εισάγω το σύμβολο της τετραγωνικής ρίζας.Γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, batzmav said:

Καλημέρα! Θέλω να γράψω μία πράξη με τετραγωνική ρίζα και δε μπορώ να βρω πως μπορώ να εισάγω το σύμβολο της τετραγωνικής ρίζας.Γνωρίζει κάποιος?

Κάντο επικόλληση ως εικόνα από το equation editor του MS WORD.

Link to comment
Share on other sites

1ος τρόπος:   Από τον text editor → symbol → other από τον πίνακα βρίσκεις το σύμβολο του εκθέτη π.χ. "εκθέτης 2"  ² , μετά βρίσκεις το σύμβολο της ρίζας √ .

2ος τρόπος:   πληκτρολογείς:               \U+00B2 για το σύμβολο ²                      \U+221A για το συμβολο √ 

3ος τρόπος:   copy-paste από δω :) ²√  

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους

δε βρήκα κάπου αντίστοιχη ερώτηση και φαντάζομαι ότι εδώ πρέπει να ρωτήσω, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα για χάριν ταχύτητας και ευχρηστίας να αντιστοιχίσουμε εντολές του Autocad  σε buttons του ποντικιού..? θέλω να πω πως έχω ένα ποντίκι με πολλά κουμπιά και μπορώ να ορίσω εγώ τη λειτουργία τους, αν για παράδειγμα μπορώ να θέσω την εντολή line ή trim σε κάποιο από αυτά τα κουμπιά και αν ναι πως γίνεται..?ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.