Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

γεια σας.

θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρει κανείς πως μπορούμε να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα σε vb που να του δίνουμε εμείς τα σημεία και αυτό να σχεδιάζει αυτομάτως μόνο του το αντικείμενο μας στο περιβάλλον του autocad.

έχουμε autocad 2008 και vb6.

βοήθεια είναι για πτυχιακή..

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1.Γεια σας. Ασχολούμαι με 3d studio max (φωτορεαλισμό) αλλά θέλω να μάθω και το autocad (γιατί σε διάφορες δουλειές που ζητάνε σχεδιαστές θέλουν να ξέρεις και τα δύο)

 

Ξέρετε κάποιο καλό βιβλίο εκμάθησης του autocad 2010;

 

2.Επίσης δεν έχω ιδέα -προς το παρόν ελπίζω- από σχέδιο (αρχιτεκτονικό). Δηλαδή δεν ξέρω τι πάχος πρέπει να έχουν οι γραμμές και τι συμβολίζει η καθεμία, κλπ. Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να τα εξηγεί αυτά λεπτομερώς και με παραδείγματα γιατί νομίζω το ότι να μάθω autocad από μόνο του δεν βοηθά και πολύ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να τα εξηγεί αυτά λεπτομερώς και με παραδείγματα γιατί νομίζω το ότι να μάθω autocad από μόνο του δεν βοηθά και πολύ.

Σωστός ο παίκτης. Καλώς ήρθες φίλε μας. Μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε βιβλίο πάνω στο autocad. Υπάρχουν αρκετά σε όποιο βιβλιοπωλείο και να μπείς. Γνώμη μου είναι ότι σε καλύπτει βιβλίο παλιότερης έκδοσης, π.χ. autocad 2005 που θα το αγοράσεις και πιο φτηνά.

Όσο για τα σχέδια, είναι φιλοσοφία, είναι κώδικας γραφής. Τονίζεις κυρίως τις γραμμές των στοιχείων που τέμνει το οριζόντιο επίπεδο που θεωρείς για κάτοψη, ή το κατακόρυφο για τομή. Αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

2.Επίσης δεν έχω ιδέα -προς το παρόν ελπίζω- από σχέδιο (αρχιτεκτονικό). Δηλαδή δεν ξέρω τι πάχος πρέπει να έχουν οι γραμμές και τι συμβολίζει η καθεμία, κλπ.

 

Φρόντισε να τυπώνεις τα σχέδια με διάφορα πενάκια για να δεις τα πάχη και πως δουλεύουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο βιβλίο για σχέδιο που να μπορώ να μάθω αυτό τον "κώδικα γραφής;"

 

Γιατί το να τυπώνω σχέδια και να τα παρατηρώ δεν ξέρω κατά πόσο θα μάθω σωστά αυτά που πρέπει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο βιβλίο για σχέδιο που να μπορώ να μάθω αυτό τον "κώδικα γραφής;"

Κάποια του Ευγενίδειου ιδρύματος http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=node&cnode=66.

Εμείς αρχίσαμε να μιλάμε τη γλώσσα, μέσω ποικίλων διαδικασιών και δε μου έρχεται φωτογραφικά συγκεκριμένη εικόνα-σελίδα βιβλιου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο βιβλίο για σχέδιο που να μπορώ να μάθω αυτό τον "κώδικα γραφής;"

 

Γιατί το να τυπώνω σχέδια και να τα παρατηρώ δεν ξέρω κατά πόσο θα μάθω σωστά αυτά που πρέπει

 

Το Α και το Ω στα σχέδια που γίνονται στον υπολογιστή είναι να καταλάβεις ότι το αρχείο, η οθόνη δεν μετράνε.

Το τυπωμένο πληρώνεται (και στην περίπτωση σου "πληρώνει").

 

Βρήκα κάτι που ίσως σε ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.