Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Απλά πιστεύω πως κάποια μαθήματα θα μου μάθουν τα βασικά έτσι

ώστε μετά να ασχοληθώ από μόνη μου και να εξειδικευτώ.

 

Σύμφωνοι αλλά η ύλη των μαθημάτων για να μάθετε τα βασικά και να είστε παραγωγική δεν είναι απαραίτητο να ταυτίζεται σε αριθμό ωρών και σε θεματολογία με ότι προβλέπει η σχετική πιστοποίηση. Κάποιες εκτιμήσεις του πλήθους των ωρών έγιναν με βάση μέσο όρο γνώσεων και εξοικείωσης μη ειδικευμένου αποφοίτου λυκείου . Δεν ανήκετε φυσικά στην κατηγορία αυτή και ούτε θα χρειαστείτε τον ίδιο χρόνο για να τα αφομοιώσετε .

 

Όσο για το θέμα της πιστοποίησης το λέω γιατί όσες θέσεις βγαίνουν σε σχέση

με τα αντικείμενα που προανέφερα ζητούν αποδεικτικό γνώσης Autocad.

 

Συζητάτε για θέσεις που προκηρύσσονται στο Δημόσιο ; Αν ναι , συμφωνούμε.

 

Οι ιδιωτικές εταιρείες που ζητούν ή απαιτούν να υπάρχει πιστοποίηση βρίσκονται εδώ. Όλα αυτά σε μια θεωρητική βάση μια και οι περισσότερες από τις παραπάνω εταιρείες ΔΕΝ ειδικεύονται σε προσλήψεις μηχανικών ούτε έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις εκπόνησης σχεδίων.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, τι μου προτείνετε; Να προμηθευτώ κάποιο βιβλίο για αρχή και να

εξασκηθώ μόνη μου;

Απλά εγώ θεωρούσα την πιστοποίηση σαν κάτι επιπλέον, σαν αρχικό εφόδιο

δηλαδή σε περίπτωση που στο μέλλον χρειαστεί να ασχοληθώ με διαφορετικό

αντικείμενο από αυτό που ασχολούμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχετε το χρόνο και την υπομονή να ξεκινήσετε από ένα βιβλίο (μικρό και συνοπτικό για αρχή) , γραφτείτε σε κάποιο σεμινάριο για Autocad 2D και μέσα σε 16-20 ώρες θα έχετε μάθει αρκετά πραγματάκια. Βέβαια , θα ασχοληθείτε και στο σπίτι/γραφείο με κάποια πρακτική πέρα από τα μαθήματα που θα παρακολουθήσετε.

 

Θα πρέπει να έχετε κατά νου ότι ελάχιστα κέντρα σεμιναρίων σας παρέχουν εξειδίκευση για ηλεκτρολογικό σχέδιο . Όταν μάθετε τα βασικά , θα το παλέψετε μόνη σας αλλά θα σας βοηθήσουμε και από εδώ με βιβλιοθήκες και έτοιμα blocks.

 

Όσον αφορά την πιστοποίηση , θα ήθελα να σας διευκρινήσω ότι ΔΕΝ θέλω να σταθώ εμπόδιο στην απόκτησή της. Απλά , ΔΕΝ είναι προαπαίτηση για ιδιωτικές εταιρείες ούτε κανείς μας μπορεί να γνωρίζει ποιές θα είναι οι πιστοποιήσεις για θέσεις εργασίας στο μέλλον γενικά. Όπως θα διαβάσετε εδώ , οι πιστοποιήσεις έχουν συγκεκριμένη χρονική ισχύ . Για θέσεις που βγαίνουν σήμερα και στο άμεσο μέλλον , ισχύουν τα όσα διαβάζετε. Αν κάποια στιγμή το αντικείμενο εργασίας σας δεν έχει να κάνει με την σχεδίαση στο Cad και μετά από καιρό επανέλθετε , πιθανόν να πρέπει να μπείτε σε έξοδα και μελέτη για να επικαιροποιήσετε τις γνώσεις σας. Αυτό ακριβώς θα ήθελα να σας τονίσω γιατί στα εκπαιδευτικά κέντρα κατάρτισης πιθανόν και να σας τα παρουσιάσουν διαφορετικά τα πράγματα ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Θα σκεφτώ πολύ καλά τα λεγόμενα σας και θα ψάξω καλύτερα το θέμα

πριν πάρω την οποιαδήποτε απόφαση.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ισως, αν καταφύγεις σε κάποιο εκπαιδευτικό κέντρο να πρέπει να πας σε πιστοποιημένο κέντρο της Autodesk που γίνεται καλύτερη δουλειά από τα άλλα κέντρα γιατί ελέγχονται από την μαμα εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

όταν γράφεις υπάρχει ένα κουμπάκι

εκεί στις επιλογες στην κάτω σειρά σαν παπάκι @ (αν αφήσεις το ποντίκι πάνω θα σου βγάλει symbol)

 

πάτα το και μετά squared

Link to comment
Share on other sites

Και δεικτη??

Επισης αν θελω να βαλλω δεικτη ολοκληρο κειμενο οχι μονο τετραγωνο ή κυβο...

 

πχ Α(s, eff)

 

Πως το κανω???

Link to comment
Share on other sites

φίλε είναι λίγο μπελαλίδικο (δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος)

πατάς την τελευταία επιλογή other και μετά επιλέγεις ένα-ένα από το παράθυρο

και μετά select.

 

όλα αυτά μπαίνουν εκεί που λέει characters to copy μετά πατάς copy

και μετά paste στο κείμενο

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δεν μπαινουν σε θεση δεικτη ή εκθετη...

Απλα τα εισαγεις στο κειμενο..

 

Αυτο που κανω για να βαλλω δεικτη ειναι να γραφω πχ Α με μεγεθος 0.1 και το s,eff με μεγεθος 0.05,,

Οποτε το βαζει σαν δεικτη..

Αλλα δεν μπορω να το κανω για εκθετη..Δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.