Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Είναι πρόγραμμα 12ετίας (και βάλε) αλλά θα δουλέψει σε XP Pro (σχεδόν απίθανο σε Vista & Win 7) και δεν έχει πολλές απαιτήσεις μνήμης.

 

Οι διαδικασίες βασικής σχεδίασης και επιλογής αντικειμένων είναι πάνω-κάτω ίδιες αλλά δεν θα μπορέσετε να ανοίξετε αρχεία από το Autocad 2000 ή νεώτερες εκδόσεις οπότε , στην περίπτωση που λαμβάνετε αρχεία από συναδέλφους , μάλλον δεν θα μπορείτε να τα ανοίξετε.

 

Τι ακριβώς θέλετε να κάνετε ;

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι θα ήθελα να ανοίγει μετά το 2000 αρχεία. κατα τα άλλα με βολέυει ένα σχεδιαστικό ελαφρύ πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε κάτι ελαφρύ και σύγχρονο και δωρεάν , διαβάστε εδώ .

 

Εναλλακτικά , δείτε και εδώ.

 

Είναι σχετικά σύγχρονα προγράμματα που διαβάζουν σχέδια από αρκετά σύγχρονες εκδόσεις του Autocad.

 

Σχετική συζήτηση στο forum υπάρχει εδώ. Είναι χρήσιμο να την διαβάσετε προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι επειδή είμαι άσχετος το autocad R14 είναι αρχαίο; και τι προβλήματα γενικά θα συναντήσω αν προσπαθησω να το δουλέψω;

Eπίσης με περιορίζει γιά κάποια αρχεία και κινήσεις με τα οποία δεν υπάρχει δυνατότητα;

 

Είναι του 1998-1999 αν θυμάμαι καλά. Το βασικό σου πρόβλημα θα είναι με τα αρχεία που θα ανταλλάσεις με τρίτους, καθώς όλοι θα πρέπει να σώζουν ειδικά για σένα σε R14 version.

 

Χρηστικά, η τρομακτική διαφορά για τον αρχάριο είναι η απουσία χρήσης της ρόδας του ποντικιού για pan & zoom, η οποία απογειώνει την παραγωγικότητα.

 

Επίσης θυμάμαι υπήρχαν κάτι ψιλοθεματάκια με τα ελληνικά στο σχέδιο, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Τέλος, αν θυμάμαι καλά, δεν υποστηρίζει layouts αλλά μόνο paperspace, αλλά αυτό είναι δευτερεύον, αν σκεφτείς το πόσος κόσμος εξακολουθεί να δουλεύει μόνο σε model space.

 

Από κει και πέρα υπάρχουν αμέτρητες βελτίωσης χρηστικότητας και δυνατοτήτων στις επόμενες εκδόσεις, οι οποίες σε επηρεάζουν από ένα επίπεδο και πάνω.

 

Σημειωτέων η τελευταία έκδοση είναι η 2012. Ενδιάμεσα πέρασαν οι 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2002, 2000.

Link to comment
Share on other sites

Τη βοηθεια σας....

 

Επεσε το ρευμα δεν ειχα αποθηκειυσει και εχω προβλημα..

 

Ανοιγω το recοvery και εχω ενα αρχειο με καταληξη .sv$

Στην προεπισκόπιση βλεπω οτι εχει αποθηκευσει τις τελευταιες αλλαγες

Αλλα δεν μπορω να ανοιξω το αρχειο αυττο..

Καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...το εχω δοκιμασει ηδη....

 

Να στο στειλω φιλε gvarth????

 

Ναι βέβαια . Για ποιά έκδοση του Autocad συζητάμε ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.