Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους-όλες.....

Στο AutoCAD 2007 με την έναρξη εργασίας εγκατάστασης του προγράμματος υπάρχει η δυνατότητα πολλαπλής επιλογής αντικειμένων τσεκάροντας μόνο με αριστερό "κλικ", π.χ. επιλέγεις πέντε γραμμές με πέντε κλικ χωρίς να είσαι αναγκασμένος να κρατάς πατημένο και το πλήκτρο "shift".

Από κάποια στιγμή και μετά και εντελώς ξαφνικά αυτή η λειτουργία σταματά να ισχύει και για να κάνω πολλάπλή επιλογή αντικειμένων είμαι αναγκασμένος να κρατάω πατημένω και το πλήκτρο "shift".

Ξέρει κάποιος-α που οφείλεται αυτό και πως μπορώ να το αλλάξω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ.) Εκπληκτικό FORUM!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο Autocad 2002 αλλάζει ως εξής:

δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας

επιλέγεις το options

πηγαίνεις στην καρτέλα selection

εκεί πρέπει να απενεργοποιήσεις την επιλογή "use shift to add to selection"

ελπίζω να είναι κάτι αντίστοιχο και στο 2007

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη σου πως πλέον ακόμα και έτσι στο SHIFT είναι χρήσιμο και σηγκεκριμένα τώρα με το SHIFT απεπιλέγεις από τα επιλεγμένα αντικείμενα .

Link to comment
Share on other sites

Στο Autocad2004 πάντως που χρησιμοποιώ εγώ επιλέγεις π.χ. πέντε γραμμές με πέντε κλικ χωρίς να κρατάς πατημένο το πλήκτρο "shift" και όντως με το SHIFT απεπιλέγεις από τα επιλεγμένα αντικείμενα .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω στο autocad μια κατοψη(ετοιμη για εκτυπωση,με διαστασεις κ.τ.λ).Εαν την κανω copy και πιο διπλα paste,οι διαστασεις χανονται(σκορπιζουν στην περιοχη σχεδιασης ή διαστασιολογουνται ασχετα αντικειμενα απο μονα τους).Δοκιμασα το αρχειο σε autocad'07--autocad architecture κ autocad'02 και γινεται το ιδιο.Καμια λυση? Ευχαριστω εκ των προτερων....

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατι οι διαστάσεις είναι associative (δηλ. ακολουθούν το αντικείμενο που πάς να διαστασιολογήσεις). Για τις διαστάσεις που έχεις ήδη σχεδιασμένες, πρέπει να τις κάνεις non-associative (απο το Properties) μία μια.

Για τις νέες διαστάσεις μπές στον πίνακα των ρυθμίσεων των διαστάσεων και ζήτα να σχεδιάζονται non-associative.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγω παρόμοιο πρόβλημα πολλές φορές. ggnikol δεν το ήξερα αυτό που είπες θα το δοκιμάσω την επόμενη φορα. lou για το συγκεκριμένο σχέδιο που έχεις έτοιμο για εκτυπώσει , για να μήν αλλάζεις όλες τις διαστάσεις και εφόσον δεν χρειάζεται περετέρω επεξεργασία αλλά απλά μετακίνηση, δοκίμασε να το μετατρέψεις σε blockετά copy paste. Εγώ αυτό έκανα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.