Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Ίσως έχει συζητηθεί ξανά, όμως μπροστά σε αυτό το πλήθος των posts είναι αδύνατον..

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει το ακριβές path για να εισάγω κάποια text styles στο autocad.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου έχουν δώσει κάποια αρχεία: Autocad Shape Source και Autocad Compiled Shape. Και προσπαθώ να τα περάσω. Πές μου αν είναι και για τα fonts, ίσως βοηθήσουν. Προσπαθώ να ανοίξω κάτι αρχεία autocad 2002 me autocad2004.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο αρχείο έχει κατάληξη shp, το δεύτερο shx. Με την εντολή LOAD (από την γραμμή εντολών), "φορτώνεις" το πρώτο.

Μετά με την εντολή SHAPE, εισάγεις το δεύτερο (δηλαδή, το περιεχόμενό του).

 

Μπορείς να δεις το περιεχόμενο των αρχείων με notepad.

(Αυτό που λέει ο συνάδελφος maik ισχύει για αρχεία fonts, και όχι για την δική σου περίπτωση.)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

@Chilon

Μετά την εντολή load χρησημοποιώ τα αρχεία με την παραπάνω σειρά, αλλά..αφού βάλω το πρώτο και πατήσω ok δεν εξαφανίζεται η καρτέλα για να πληκτρολογήσω την επόμενη εντολή και να εισαγάγω το δεύτερο.

Στο files of type βλέπω ορίζει αρχείο τύπου (.*shx).Μήπως είναι αντίστροφη η σειρά που προανέφερες?Αλλά και πάλι δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά των εντολών είναι σωστή. Την εντολή SHAPE, την γράφεις στην γραμμή εντολών και στη συνέχεια επιλέγεις το αρχείο με κατάληξη shp.

(Αφού έχεις εκτελέσει την LOAD και έχεις "φορτώσει" το αρχείο με κατάληξη shx). Είναι ξεχωριστές εντολές, αλλά εκτελούνται διαδοχικά.

Με συγχωρείς που δεν ήμουν σαφής από την αρχή (είχα πει ανάποδα την σειρά των αρχείων).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όλους εμάς τους ταπεινούς χρήστες CAD :wink: που ανεβάζουμε σφυγμούς όταν βλέπουμε το μύνημα "Ηatch pattern too dense to display" υπάρχει πλέον η μεταβλητή HPMAXLINES!!! βάλτε το μέγιστο αριθμό 10.000.000 και θα βλέπετε το παραπάνω μήνυμα λιγότερο...κυκλοφορεί και σε σιρόπι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.