Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Απορία: στο autocad civil 3d 2011 οταν κανω δεξι κλικ για να χρησιμοποιήσω το copy, paste κλπ

δεν μου βγαίνουν αυτόματα στην καρτελα οι εντολές αλλα σε ξεχωριστη υποενοτητα με το

ονομα clipboard...

Εχοντας συνηθίσει εδω και χρονια στο autocad 2007 και 2010, αυτη η νεα "σταυρωτή" κινηση με το ποντίκι

για να κανω copy με αποσυντονιζει εντελώς.

Μηπως υπαρχει καποια εντολή ή μεταβλητή για να αλλαξω αυτή την εμφανιση και να γινει σαν του autocad 2010???

Παραθέτω screenshot απο το civil 2011...

 

 

post-4362-0-09266600-1374690003_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι γίνεται. Ουσιαστικά πρέπει να επέμβεις στο customization file.

 

Δες το παρακάτω βίντεο που κάνει την συγκεκριμένη διαδικασία για να προσθέσει έξτρα εντολές στο μενού του δεξί κλικ.

 

 

Ίσως θέλει 1-2 προσπάθειες αλλά νομίζω ότι τελικά δεν είναι και πολύ δύσκολο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τις universal copy paste επιλογές των windows. Δηλαδή:

Copy = Ctrl + C

Paste = Ctrl + V

Cut = Ctrl + X

 

Το αρνητικό είναι ότι δεν υπάρχει shortcut για paste to original coordinates.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Ακη, θα το κοιταξω....ελπιζω να μην κανω καμια πατατιά...με interface customization

δεν εχω ξαναασχοληθεί....

Gousgounis καλη εναλλακτική η ιδεα σου αλλα δεν εχω συνηθίσει να δουλευω με το πληκρολογιο...πολυ

σπανια σε ''ειδικες'' εντολες οπου δεν γινεται διαφορετικα....

οταν σχεδιαζω συνηθως το αριστερο μου χερι κραταει τσιγαρο και παιζει μπαλα μεταξυ escape και enter :smile:

να 'στε καλα και οι δυο.....

 

edit: Μόλις το καταφερα!!!! Ακη επεσες μεσα....με την δευτερη προσπαθεια :smile:

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εστω οτι εχω ενα σχεδιο dwg οπως το παρακατω που επισυναπτω....

Tι βηματα πρεπει να κανω για να φανουν τα γραμματα σωστα?

Yπαρχει καποιο μενου στο προγραμμα που να μου δειχνει τι ακριβως μου λειπει?

(το συγκεκριμενο αρχειο προηλθε απο μετατροπη .kml μεσω του globalmapper αλλα

μου εχει ξανατυχει και με αλλο αρχειο παλαιοτερα που μου εστειλε συναδελφος)

 

εδιτ: ακυρο παιδια...ρωταω-απανταω μονος μου....

δοκιμασα τυχαια fonts (το ugcompl.shx συγκεκριμενα) και ειναι ενταξει...

αλλα η απορια παραμενει: πως θα το βρισκω καθε φορα? δοκιμαζοντας ολα τα fonts ενα-ενα? φαινεται καπου?

post-4362-0-38605800-1384538633_thumb.gif

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα τυχαια fonts (το ugcompl.shx συγκεκριμενα) και ειναι ενταξει...

αλλα η απορια παραμενει: πως θα το βρισκω καθε φορα? δοκιμαζοντας ολα τα fonts ενα-ενα? φαινεται καπου?

 

 

Φαίνεται στα properties του TextStyle στο οποίο ανήκει η  "αλλόκοτη" γραμματοσειρά  . Αρκεί να βρείς , με ποιά γραμματοσειρά είναι συνδεδεμένη αυτό το TextStyle και να την αλλάξεις με κάποια που ήδη γνωρίζεις ότι απεικονίζει σωστά τα Ελληνικά.

 

Με την DDSTYLE από την γραμμή εντολών (ή από το Format - > TextStyle μέσω των menu) θα έχεις όλη την πληροφόρηση .

 

post-341-0-57738800-1384876184.jpg

 

post-341-0-91181700-1384876207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω george... αλλα εχω μια απορια...υπαρχει περιπτωση γραμματοσειρα η οποια
υποστηριζει ελληνικα να μην αποδιδει σωστα ενα κειμενο? Γιατι βρηκα ενα αλλο σχεδιο που

ειχα θεμα κ δοκιμασα καθε πιθανη γραμματοσειρα (που ξερω ότι απεικονίζει σωστά τα ελληνικα οπως λες)

κ αποτελεσμα δεν ειδα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πράγματι τέτοια περίπτωση . Όχι συνηθισμένη περίπτωση πάντως.

 

Την είχα συναντήσει παλαιότερα όταν σε κάποιο αρκετά παλαιό σχέδιο υπήρχαν γραμματοσειρές όπου το Ψ έπρεπε να γραφτεί με C το Ω με V κ.λ.π. δεν υπήρχαν τονούμενα κεφαλαία κ.λ.π.  Είναι σχέδια που περιέχουν για τον ένα ή τον άλλο λόγο γραμματοσειρές με κωδικοποίηση DOS .

 

Ανεβάζω κάποιες σαν συνημμένο για να κάνεις τις δοκιμές σου .

 

Είχε τύχει παρόμοια κατάσταση  απεικόνισης γραμματοσειρών με ακατανόητους χαρακτήρες και με True Type γραμματοσειρές που ΔΕΝ διέθεταν Ελληνικά . Εκεί απλά , αφού βρέθηκε η πηγή του "κακού" αντικαταστάθηκαν οι γραμματοσειρές με άλλες που υποστήριζαν τα Ελληνικά.

 

______________________________________

 

Edit :

 

Εναλλακτικά , στείλε μου κάποιο απόσπασμα σχεδίου στο gvarth at gmail . com * που να περιέχει "δύσκολες" γραμματοσειρές" ώστε να το μελετήσω και αν καταφέρω να βρω αντιστοιχία , σου στέλνω τις γραμματοσειρές που τελικά συνεργάστηκαν  .

 

(*) Αντικατέστησε το at με @ και σβήσε τα κενά

Additional_Fonts.ZIP

Edited by gvarth
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

George  ξαναμαναευχαριστω..... :smile:  Οι γραμματοσειρες σου ειναι ok στο σχεδιο μου (οχι ολες).....ολα φαινονται ενταξει....

Τελικα ομως καταληγουμε οτι πρεπει να κανουμε δοκιμες μια-μια για να δουμε ποια απ' ολες ταιριαζει.... :(

Link to comment
Share on other sites

 

George  ξαναμαναευχαριστω.....  :smile: 

 

 

Παρακαλώ !

 

Όταν πρόκειται για "άγνωστες" γραμματοσειρές , σίγουρα την πρώτη φορά θα κάνεις κάποιες δοκιμές. Φτιάχνεις και ένα σχέδιο που θα περιέχει Styles με τις νέες σου γραμματοσειρές ώστε εύκολα να βρίσκεις ποιοί χαρακτήρες δεν απεικονίζονται . Μόνο έτσι θα μπορείς να θυμάσαι τι προβλήματα υπήρξαν ώστε με μια ματιά στο εν λόγω αρχείο να "φαίνεται" το πρόβλημα.

 

Σε νέα σχέδια "παίζω" με True Type Fonts είτε με γραμματοσειρές που μπορώ εύκολα να διαπιστώσω ότι απεικονίζονται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.