Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 07. AutoLISP. Κώδικες προγραμματάκια, οδηγίες σύνταξης κώδικα


vournaz

Recommended Posts

Αυτο μου απαντησαν..

 

Visual Basic for Application files are not supported. Alternatively ARES Commander has a Visual Studio Tools for Applications (VSTA) interface for command recording and programming.

 

Περιμενω να μου στειλουν το addon για το VSTA...

 

 

Βασικα αν βρω δυο lisp που θελω θα ειναι οκ..

1. lisp για τοπογραφικο κανναβο σε οποιαδηποτε κλιμακα

2. lisp που να ραπορταρει τις συντεταγμενες κορυφων polyline σε excel

 

Αυτα τα λιγα..

Ειχα προγρραμμα σε VB που τα εκανε, αλλα δεν δουλευει τωρα...!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα γνωρίζει κανενας πως μπορω να κανω μικροεφαρμογες για το Autocad σε μορφη εντολων lisp; πχ για εμβαδομετριση οικοπεδου ..ποιο προγραμμα χρησιμοποιω για προγραμματισμο τετοιου τυπου; επισης εχω μια ηδη ετοιμη πως μπορω να την κανω να ειναι μονιμα φορτωμενη για να την κανω συνεχως χριση; ωστε να μην παω συνεχως στα tools και να κανω load application

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε νέο θέμα. Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία. Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να περιγράφουν με σαφήνεια το αντικείμενο.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Gousgounis

Edited by Gousgounis
μεταφορά του θέματος και συγχνόνευση με σχετικό topic
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα γνωρίζει κανενας πως μπορω να κανω μικροεφαρμογες για το Autocad σε μορφη εντολων lisp; πχ για εμβαδομετριση οικοπεδου ..ποιο προγραμμα χρησιμοποιω για προγραμματισμο τετοιου τυπου; επισης εχω μια ηδη ετοιμη πως μπορω να την κανω να ειναι μονιμα φορτωμενη για να την κανω συνεχως χριση; ωστε να μην παω συνεχως στα tools και να κανω load application

 

 

Το AutoCAD έχει δικό του περιβάλλον για σύνταξη και έλεγχο LISP εφαρμογών (εντολή VLISP). Μπορείς πολύ εύκολα να ορίσεις να φορτώνεται η εφαρμογή που θες στο startup.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χρήσιμες οδηγίες αλλά και tutorials για την Autolisp και για την DCL

 

Προγραμματάκι για αυτόματη άθροιση αριθμητικών τιμών που βρίσκονται μέσα σε ιδιότητες block.

 

Point and coordinates manager

 

Dynamic block counter

 

Dynamic text alignment

 

Isometric Polygon

 

Πιστεύω να τα βρείτε ενδιαφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημέρα,

 

Δυστυχώς απο γλώσσα lip δεν ξέρω σχεδόν τίποτα. Παρόλα αυτά προσπαθώ να κάνω αποτυπώσω στο autocad κάποια στοιχεία για μια σωληνογραμμη βασισμένος σε οριζοντιογραφία και μηκοτομή.

 

Αυτό που ψαχνω να βρω αν υπάρχει είναι ένα προγραμματακι η κάποια ρουτίνα που να δίνω μήκος σωληνογραμμης που θέλω να δείξω κατά μήκος μιας polyline και να μου βρίσκει τα χ,y της polyline.

 

Για παράδειγμα θέλω δείξω με text οτι στην polyline της οριζοντιογραφίας ότι στο δεύτερο χιλιόμετρο του αγωγού υπάρχει ένα vent, πως βρίσκω το x,y της polyline που αντιστοιχεί στο δεύτερο χιλιόμετρο ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα θέλω δείξω με text οτι στην polyline της οριζοντιογραφίας ότι στο δεύτερο χιλιόμετρο του αγωγού υπάρχει ένα vent, πως βρίσκω το x,y της polyline που αντιστοιχεί στο δεύτερο χιλιόμετρο ?

 

Νομίζω ότι η MEASURE σε καλύπτει σε αυτό που ζητάς συνάδελφε .Μετρά συγκεκριμένο μήκος σε οποιαδήποτε Polyline ή Arc ή Line .Κάποιο σχετικό video

.Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να διαβάσεις εδώ . Κοίταξε και την συνημμένη εικόνα.

 

Όταν σχεδιαστεί το εν λόγω σημείο πάνω στην polyline (το πρώτο απ' όλα αυτά) , το επιλέγουμε και από τα properties βρίσκουμε τις συντεταγμένες του . Αν υπάρχουν απορίες , ευχαρίστως να επανέλθουμε.

Edited by gvarth
New photo attachment.
Link to comment
Share on other sites

Μια λύση σε lisp είναι να πάρω τον πίνακα των κορυφών της polyline, να κάνω loop αθροίζοντας τα μήκη των διαδοχικών τμημάτων μέχρι να γίνει το άθροισμα μεγαλύτερο του ζητουμένου, τότε κλείνει το loop και επιστρέφω στην αρχή του τελευταίου ανύσματος και προσδιορίζω Χ,Υ με γωνία-απόσταση (η διαφορά του προηγούμενου ολικού μήκους μείον το ζητούμενο).

Καλό;

Να δώσω τον κώδικα για δημιουργία λίστας των κορυφών polyline:

 

(setq old(entsel "\nSelect lwpoly: "))

(setq oldpl(entget(car old)))

(setq nodpl(cdr(assoc 90 oldpl)))

(setq ptyp (cdr(assoc 70 oldpl)))

(setq pcol (cdr(assoc 62 oldpl)))

(setq pltp (cdr(assoc 6 oldpl)))

(setq play (cdr(assoc 8 oldpl)))

(setq pllst '())

(setq i 0)

(while (car(nth i oldpl))

(if (= (car(nth i oldpl)) 10)

(setq pllst (append pllst (list (cdr(nth i oldpl)))))

);endif

(setq i (+ i 1))

);endwhile

(if (= ptyp 1)

(progn

(setq pllst (append pllst (list(nth 0 pllst))))

(setq pllst (cdr pllst))

);endprogn

);endif

 

Τα υπόλοιπα τα αφήνω στον επόμενο...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.