Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρακράτηση φόρου


qwert

Recommended Posts

Συνάδελφε TheoTDM900

 

Συμφωνώ και αυτό λέω και εγώ, ότι το σωστό είναι ο πρώτος τρόπος αναγραφής, δηλαδή ολόκληρο το ποσό με αναφορά οτι παρακρατήθηκε φόρος.

 

Στην πραγματικότητα από την τσέπη του εργοδότη φεύγει όλο το ποσό το οποίο εισπράτουμε εμείς, το 80 % άμεσα και το 20 % μέσω της ΔΟΥ και της φορολογικής δήλωσης, όπου συμψηφίζεται με τον φόρο εισοδήματος που θα προκύψει.

 

Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με την προκαταβολή του φόρου (ΦΑΜ), όπου το 90 % της αμοιβής μας πηγαίνει στο ταμείο μας και το 10 % πάει στην ΔΟΥ και συμψηφίζεται στην εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης.

 

Καλό και το τέχνασμα να αποδώσουμε εμείς τον παρακρατηθέντα φόρο, αφού εισπράξουμε όλο το ποσό, αλλά μήπως έτσι δείχνουμε ότι δεν έχουμε εμπιστοσύνη στον εργοδότη ? Υπάρχει και η περίπτωση να αμελήσουμε να τον αποδώσουμε εμείς και να τον τρέχει η εφορία επειδή αυτός ήταν υποχρεωμένος να το κάνει και δεν το έκανε.

 

Προσωπικά πάντως δεν μου έτυχε ποτέ να μην αποδοθεί παρακρατηθείς φόρος ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως δεν μου έτυχε ποτέ να μην αποδοθεί παρακρατηθείς φόρος ...

παρομοίως, αλλά στο τέλος της χρονιάς χρειάζεται τρέξιμο για να μαζευτούν οι βεβαιώσεις. Συγκεκριμένα οι επιχειρήσεις με οργανωμένο λογιστήριο μου τις ταχυδρομούν ενώ τους υπόλοιπους πρέπει να τους ψάχνω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , το συζητησα εκτενως με τον λογιστη μου και μου ειπε τα εξης :

 

Το τυπικα σωστο ειναι αυτο που σας ειπα 100+19-20=99.

Ως πρακτικη ομως τις περισσοτερες φορες χρησιμοποιειται ο αλλος τροπος που λετε , ο οποιος ομως δεν ειναι τυπικα σωστος.

 

Επι της ουσιας τωρα δεν υπαρχει διαφορα διοτι οπως μου εξηγησε και στις δυο περιπτωσεις το ποσο που περναει και ο μηχανικος και η επιχειρηση στα βιβλια τους ειναι το αρχικο το 100. Ο δε ΦΠΑ δεν αλλαζει διοτι υπολογιζεται επι του αρχικου των 100. Και μου τα τεκμηριωσε αυτα με ενα κατεβατο λογιστικων διαταξεων τα οποια δεν τα συγκρατησα και ολα για να σας τα πω.

 

Και απο τα συμφραζομενα καταλαβα οτι και την εφορια δεν την πολυνοιαζει αρκει να αποδωθει ο φορος.

 

... δεν μου έτυχε ποτέ να μην αποδοθεί παρακρατηθείς φόρος ...

 

Εμενα παιδια μου ετυχε και μαλιστα απο Δημοτικη Επιχειρηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε avgoust.

 

Όπως γράφει και ένας συνάδελφος παραπάνω, όλοι οι λογιστές προτιμούν να γράφεται ολόκληρο το ποσό. Αν γράψεις ότι πήρες 80 ΕΥΡΩ πως θα περάσεις στα βιβλία τα 20 ΕΥΡΩ που θα σου επιστραφούν με την φορολογική δήλωση ?

 

Επίσης, στα διπλότυπα που κόβεις και έχεις αποδώσει ΦΑΜ τι γράφεις ότι εισέπραξες ? 90 ΕΥΡΩ Ή 100 ?

 

Είναι παρόμοιες καταστάσεις, αλλάζει ο μηχανισμός προείσπραξης του φόρου.

 

Συνάδελφε vapan, ακριβώς την ίδια εμπειρία έχω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά όλα αυτά δημιουργούνται διότι δεν υπάρχει ένα φυλλαδιάκι της εφορίας που να εξηγεί τα βασικά για την τήρηση βιβλίων.

 

Και αυτό συμβαίνει για να μπορεί μετά στους ελέγχους να κόβει πρόστιμα για τρίχες.

Link to comment
Share on other sites

Η απόδειξη δείχνει το ποσό που πραγματικά εισπράτει κάποιος και το οποίο είναι 100+19=119.

Η παρακράτηση φόρου ή η προκαταβολή δεν έχει να κάνει με την απόδειξη, απλά το γράφουμε για να μπορούμε να κανουμε πιο εύκολα συσχετισμό παραστατικών.

 

Στις αποδείξεις για έκδοση οικ. άδειας (προκαταβολή φόρου) τι γραφουμε? το ίδιο ακριβώς πρέπει να γράφουμε και όταν υπάρχει παρακράτηση φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε chris_p.

 

Aνεφερα ποιο ειναι το τυπικα σωστο και το τι επικρατει.

 

Διευκρινιζω παλι.Στην ΑΠΥ κανουμε τις εξης εγγραφες

 

1. Αμοιβη μελετης ταδε 100 ---> Αυτο ειναι το εισοδημα

2. ΦΠΑ 19

3. Παρακρ -20 ----> Αυτο ΘΑ αποδωσει ο πελατης

4. Συνολο 99.---> Αυτο ειναι το τι πληρωσε την δεδομενη στιγμη ο πελατης.

 

Και στην υπογραφη λεει "Ο Λαβων". Ποσα ελαβες την μερα που την εκοψες ? 99.

 

Στα βιβλια ως εσοδο θα περαστει το Αμοιβη 100. οχι το 100-20=80.

(Οπως αντιστοιχα ως εσοδο στα βιβλια περνας το 100 οχι το 100+19 (ΦΠΑ)=119 )

 

Σε σχεση με το ΦΕΜ ακριβως ο τροπος προεισπραξης του φορου κανει τη διαφορα στην αποδειξη που κοβουμε.

 

Αφηνοντας -χαριν ευκολιας συζητησης - απ' εξω το ΦΠΑ εχουμε :

 

ΦΕΜ :Ο πελατης σου δινει 100 στα χερια σου. Απο αυτα εσυ πας και πληρωνεις τα 10.

ΦΜΥ :Ο πελατης σου δινει 100-20 = 80 στα χερια σου. Αυτος μετα παει και πληρωνει τα 20.

 

Ξαναλεω, και στις δυο περιπτωσεις το εισοδημα σου για το οποιο φορολογεισαι ειναι 100.

 

Δεν μπορω να σας το εξηγησω καλυτερα. Ο λογιστης σας ισως.

 

Μπορειτε να μπειτε και στο

http://www.taxheaven.gr , ειναι forum λογιστων οπου εχει αρκετα πανω σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε avgoust

 

Δεν μου απάντησες πως θα εμφανίσεις το 20 ΕΥΡΩ που θα εισπράξεις με την εκκαθάριση της φορολογικής σου δήλωσης. Πες στον λογιστή σου ότι αν εσύ εμφανίσεις ότι παίρνεις 80 ΕΥΡΩ τότε ο αναλογών ΦΠΑ είναι 15.20 ΕΥΡΩ.

 

Στην απόδειξη δεν γράφεις μόνο το ποσό που παίρνεις άμεσα εκείνη την στιγμή, αλλά και το ποσό που δικαιούσαι να πάρεις γιά την συγκεκκριμένη πράξη, άσχετο αν το πάρεις εκείνη την στιγμή ή αργότερα. Πχ δεν σου έτυχε να σου κόψουν τιμολόγιο επί πιστώσει ? Τι ποσό εμφανίζεται, την στιγμή που ο πωλητής δεν έχει εισπράξει δραχμή ?

 

Και στην περίπτωση της παρακράτησης εισπράττεις τα 80 άμεσα και τα 20 με την εκκαθάριση. Τα εισπράττεις όλα δηλαδή, μην το ξεχνάς.

 

Σου είπε και ο συνάδελφος TheoTDM900 ότι όλοι οι (λογιστές, φοροτεχνικοί και υπάλληλοι ΔΟΥ) αυτήν την μέθοδο χρησιμοποιούν. Και μέσα σ΄ αυτούς και ο λογιστής μου ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησες πως θα εμφανίσεις το 20 ΕΥΡΩ που θα εισπράξεις με την εκκαθάριση της φορολογικής σου δήλωσης. Πες στον λογιστή σου ότι αν εσύ εμφανίσεις ότι παίρνεις 80 ΕΥΡΩ ...

 

Nομιζω ημουν σαφης :

 

1. Αμοιβη μελετης ταδε 100 ---> Αυτο ειναι το εισοδημα

............

Στα βιβλια ως εσοδο θα περαστει το Αμοιβη 100. οχι το 100-20=80

 

Συμφωνω οτι .... διαφωνουμε !. Εν τελει ειναι ζητημα λογιστων.Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Τα έντυπα για την απόδοση παρακράτησης 20% ή 3% και ΦΕΜ είναι τα παρακάτω (από ΓΓΠΣ) :

1. Παρακράτηση 20% (δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν το χρησιμοποίησα ποτέ)

Το παραπάνω έντυπο ισχύει για την απόδοση του 20%, γνωρίζει κάποιος σίγουρα;

Γιατί στην δεύτερη σελίδα διαβάζω κάτι για αλλοδαπές επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.