Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 10. Bugs


Alexios

Recommended Posts

Είναι πλέον γεγονός ότι οι φορητοί έχουν κυρίως (s)vista. Μιλάω ως παθών καθώς αγόρασα καινούργιο sony-vaio vgn-ar41l πρίν ένα χρόνο και κυριολεκτικά έφτασα πολύ κοντά στην τρέλα. Ενδεικτικά να πώ ότι πρόγραμμα που αγόρασα (xrtc v.4) για τα τοπογραφικά μου τελικά δεν κατάφερε ΠΟΤΕ να συνεργαστεί με το autocad (όποιας χρον. έκδοσης).

 

Σε ότι αφορά το πρόβλημα σου, σίγουρα όπως είπε ο iovo μπορεί να φταίνε πολλά.

Κατ'αρχήν, θεωρώ πώς η βέλτιστη αρχική λύση πριν οτιδήποτε άλλο είναι η -όσο το δυνατόν καλύτερα διατυπωμένη- πληκτρολόγηση του προβλήματος σου στο google όπου σίγουρα θα βρείς χιλιάδες άλλους με το ίδιο πρόβλημα.

 

Ενδεικτικά θα σου πω:

α) Δεξί κλίκ στο εικονίδιο cad -> Συμβατότητα -> Εκτέλεση προγράμματος σε λειτουργία συμβατότητας για -> Windows sp2

και από τη ίδια σελίδα -> Εκτέλεση ως διαχειριστής

 

β) Δεξί κλίκ στο εικονίδιο cad -> Συντόμευση -> Για προχωρημένους -> Εκτέλεση ως διαχειριστής

 

γ) Κατάλληλες ρυθμίσεις στο καταραμένο DEP (Αποτροπή Εκτέλεσης Δεδομένων)

Πίνακας Ελέγχου -> Σύστημα και Συντήρηση -> Σύστημα -> Ιδιότητες Συστήματος -> Επιδόσεις -> Αποτροπή Εκτέλεσης Δεδομένων

 

Επίσης στο forum του pcmagazine είχε βρεθεί ένα παλικάρι που με παρέπεμψε σε μια ιστοσελίδα με όλους τους drivers για DIY απεγκατάσταση των vista και εγκατάσταση των xp, μόλις βρώ που την αποθήκευσα θα την κοινοποιήσω. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή σελίδα για drivers είναι και η ακόλουθη : http://www.davesdrivers.com/

 

Επίσης τι λειτουργικό έχεις 32 bit ή 64 bit? Υπαρχουν διαφορετικές εκδόσεις autocad για την καθεμία, αν και μάλλον δε θα μπορούσες να κάνεις εγκατάσταση αν είχες την λάθος έκδοση.

 

Σε κάθε περίπτωση εδώ θα βρεις λύση ...

http://www.google.com/search?hl=en&q=Autocad+Application+stopped+working&btnG=Search

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Μήπως έχει δει κανείς,

 

το μηνυμα αυτο στο Autocad ?

 

"ARX_ERROR"

 

και μετα παγωνει η οθονη του Autocad ?

 

Πρωτο εμφανιστηκε οταν κανουμε copy -- paste απο ενα σχεδιο στο 2009 σε ενα στο 2005 ....

 

Ευχαριστω εκ των προτερων,

ΠΚ

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αντιγραφή - επικόληση έχοντας και τα δύο αρχεία ανοιγμένα στο ίδιο AutoCAD .

Συμπλήρωση :

Γι'αυτό ποτέ μου δεν συμπάθησα τα arx , συνεχώς αλλάζουν από έκδοση σε έκδοση .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα τελευταία στο AutoCAD που δεν μου έχει ξανασυμβεί. Όταν κάνω copy - paste από ένα αρχείο σε ένα άλλο ο χρόνος επικόλλησης έχει γίνει πάρα πολύ μεγάλος με αποτέλεσμα να αργώ πάρα πολύ. ¨Εχω κάνει επανειλλημένως Purge αλλά δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα συμβαίνει με όλα τα αρχεία ακόμα και όταν πρόκειται για μεταφορά μιας γραμμής

Το μήνυμα που βγαίνει στην command - line κάθε φορά που κάνω paste είναι το παρακάτω:

 

"_pasteclip Duplicate definition of block _Oblique ignored"

 

Αν έχει κανείς κάποια ιδέα ας μου πεί παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκε η λύση.

εντολή

-scalelistedit> και μετά reset

 

Έτσι μηδενίζονται όλες οι annotative scale και δεν υπάρχει πρόβλημα μεταφοράς των block!

 

ΥΓ. Μόνος μου ρωτάω μόνος μου απαντάω... χαζέψαμε...:D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκε η λύση.

εντολή

-scalelistedit> και μετά reset

 

Έτσι μηδενίζονται όλες οι annotative scale και δεν υπάρχει πρόβλημα μεταφοράς των block!

 

ΥΓ. Μόνος μου ρωτάω μόνος μου απαντάω... χαζέψαμε...:D

 

Καθόλου δεν χάζεψες, απεναντίας ήταν πολύ σοφό αυτό που έκανες, μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Και τί έκανες agios? Φορμάτ και ξανά xp? Δεν υπάρχει άλλη λύση?

 

Γι την ακρίβεια δεν υπάρχει ούτε αυτή η λύση! Εξηγούμαι ευθύς αμέσως...

Τα sVista εγκαθιστούνται σε διαφορετικό σύστημα δίσκου από ότι τα XP. Πχ εγώ (τότε που έχανα τον χρόνο μου με windows:) ) είχα ένα λαπτοπ της HP (λάθος #2!) με vista. Προσπάθησα να εγκαταστήσω μόνος μου τα XP και έγιναν όλα μπάχαλο (δεν ξεκινούσε ο υπολογιστής, το πρόγραμμα για partition κολούσε κλπ κλπ) και το πήγα στο service της HP. αφού μου το φτιάξανε (και έχοντας χάσει στην πορεία όλες τις εργασίες που δεν είχα προλάβει να κάνω back up...) τους ρώτησα μήπως θα ηταν δυνατό να έχω τα xp σαν δεύτερο λειτουργικό ή αν μπορώ να βάλω τα xp σαν πρώτο,κύριο και μοναδικό λειτουργικό στο pc. Και μου είπαν ότι απλά δεν γίνεται καθώς τα xp δεν αναγνωρίζουν τον πιο καινούργιο δίσκο στον οποίο πάει να γίνει η εγκατάσταση λόγω του ότι ο τύπος τους -ntfs νομίζω είναι αλλά μπορεί να κάνω και λάθος- δεν υποστηρίζεται από xp αλλά είναι ότι καλύτερο για vista.

 

 

Οπότε πήγα και εγώ και πήρα ένα mac!:D

 

 

Τεσπα, ορίστε ένα ακόμη site με drivers που μου έχουν προτείνει (αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος):

 

http://www.driversplanet.com/

 

 

Edit: Μόλις τώρα πρόσεξα την ημερομηνία της προηγούμενης δημοσίευσης...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.