Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 10. Bugs


Alexios

Recommended Posts

τους ρώτησα μήπως θα ηταν δυνατό να έχω τα xp σαν δεύτερο λειτουργικό ή αν μπορώ να βάλω τα xp σαν πρώτο,κύριο και μοναδικό λειτουργικό στο pc. Και μου είπαν ότι απλά δεν γίνεται καθώς τα xp δεν αναγνωρίζουν τον πιο καινούργιο δίσκο στον οποίο πάει να γίνει η εγκατάσταση λόγω του ότι ο τύπος τους -ntfs νομίζω είναι αλλά μπορεί να κάνω και λάθος- δεν υποστηρίζεται από xp αλλά είναι ότι καλύτερο για vista

Για την ιστορία και μόνο, μάλλον κάτι κάνεις λάθος...

 

Το downgrade από Vista σε ΧP είναι δυνατό να γίνει, όπως και να έχεις dual boot και τα δύο λειτουργικά μαζί. Βασικά μπορείς να έχεις παράλληλα όσα λειτουργικά θέλεις. Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί όταν έχεις μόνο Windows και όχι κάποιο *nix (πχ πρέπει να κάνεις εγκατάσταση πρώτα το παλαιότερο λειτουργικό και μετά το πιο καινούριο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε Παναγιώτη. Απλά εξαρτάται από το σύστημα του δίσκου. και όλα τα καινούργια λαπτοπ έχουν το τελευταίο και πλήρως συμβατό μόνο με vista. δηλαδή για να γίνει το downgrade (τι λέξη και αυτή! :P ) θα πρέπει να έχεις παλαιότερο δίσκο. Η αυτό ή μου είπαν λαλακίες. Μεταξύ μας και τα δύο παίζουν και γι' αυτό είπα όλο το ιστορικό- για να βεβαιώσω ότι δεν αποτελεί προσωπική άποψη την οποία να έχω εξακριβώσει. Συνοψίζοντας, η όλη ιδέα είναι ο επιπρόσθετος παράγοντας του συστήματος αρχείων του δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

-ntfs νομίζω είναι αλλά μπορεί να κάνω και λάθος-

 

Θα το ξανακοιτάξω το σύστημα του δίσκου όταν κατέβω ξανά κρήτη. Απλά δεν θυμάμαι με σιγουριά το σύστημα που έχει το λαπτοπ μου. Και όπως είδη είπα μπορεί να μου είπαν και λαλακίες...

 

Το λάθος πο υποτπεύομαι δεν είναι μήπως δεν θυμάμαι κάποιο γράμμα σωστά αλλά μήπως θυμάμαι λάθος όνομα τελείως. Νταξ προφανώς δεν μπορεί να είναι fat...

 

Και επαναλαμβάνω ότι επειδή έχω πολύ κακιές εμπειρίες με το service της hp στην ελλάδα δέχομαι ότι μπορεί να έχει παιχτεί τπτ στην δικιά μου μόνο περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δίκιο. Το έψαξα στο internet και όντως δεν έχει σχέση. Και τα XP και τα vista διαβάζουν ntfs. Απλά εγώ δεν είχα πάει ενημερωμένος τότε και το κατάπια το δόλωμα. Τώρα τι μπορεί να είχε γίνει ώστε να μου πουν τέτοιο πράγμα είναι άλλη συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ γινεται να συνυπαρξουν τα δυο λειτουρικα.....Απλα ξερω (δεν το εχω δοκιμασει) οτι ειναι δυσκολο σε υπολογιστη με ΒΙΣΤΑ να βαλλεις ΧΡ ή να εχεις και τα δυο λειτουργικα...Ειναι δυσκολο ως προς την υλοποιηση...Τωρα που κολλαει το θεμα δεν ξερω..Παντως γινεται πολυ ευκολα να βαλλεις ΒΙΣΤΑ σε υπολογιστη με ΧΡ ( το εχω κανει) όπως και να συνυπαρξουν και τα δυο (και αυτο το εχω κανει)

Link to comment
Share on other sites

Τα windows ΧΡ αναγνωρίζουν όλα τα FAT** filesystems και σίγουρα το ntfs το οποίο είναι και το προτεινόμενο. Tα Vista νομίζω ότι υποστηρίζουν τα παραπάνω και ένα ακόμα που δε θυμάμαι πως το λένε.

 

Αυτό που ίσως να σου είπαν και να μη το κατάλαβες καλά είναι το πως συνδεέται ο σκληρός σου δίσκος με τον υπολογιστή σου. Αν ο σκληρός σου δίσκος είναι S-ATA τότε τα windows ΧΡ τα "μανίσια" δεν τον αναγνωρίζουν αυτόματα γιατί τους λείπουν κάποιοι drivers. Είναι εκείνο που σου ζητάει στην αρχή της εγκατάστασης για SCSI ή RAID controllers. Αν το βάλεις όλα καλά. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το filesystem που θα χρησιμοποίησεις. Είναι το πως συνδέεται ο σκληρός με τον υπολογιστή, δηλαδή το πως γίνεται η μεταφορά των δεδομένων. Το filesystem που θα χρησιμοποίησεις είναι το πως θα γίνεται η εγγραφή των δεδομένων μέσα στο δίσκο και μπορεί να είναι διαφορετικό για κάθε partition του δίσκου. Για την ακρίβεια υπάρχουν εκατοντάδες filesystems που μπορείς να χρησιμοποίησεις (διαφορετικά για κάθε λειτουργικό σύστημα)

 

Αν το laptop σου είναι σχετικά καινούριο τότε θα έχει sata σκληρό δίσκο. Ο λόγος που δε σε εξυπηρέτησαν είναι η πολιτική της HP που προσπαθεί να προωθήσει τα καινούρια προϊοντα της μικρομαλακής + ότι για πολλά μοντέλα δεν παρέχει υποστήριξη στα windows XP. Τώρα το τί σου είπαν, ο θεός και η ψυχή τους.... Πάντως ότι και να λένε από την HP το downgrade γίνεται... (κατά το "και όμως κινείται...")

 

@terry

Αν θυμάμαι καλά για τα dual boot πρέπει να έχεις εγκατεστημένα τα XP και μετά να βάλεις τα Vista. Tα Vista δεν επιτρέπουν να εγκατασταθεί μετά από αυτά άλλο λειτουργικό. Έτσι είχα διαβάσει τουλάχιστον :). Δεν ασχολήθηκα και ποτέ. Το πιο εύκολο από όλα είναι να βάλεις ενα linux-άκι, πχ Ubuntu, ώστε να έχεις εγκατεστημένο το Grub και να κάνεις από εκεί ότι θέλεις με την εκκίνηση του υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα τα ΒΙΣΤΑ δεν σου επιτρεπουν να βαλλεις αλλο λειτουργικο...κατι τετοιο...δεν το εχω ψαξει...Παντως οπως ειπα, σε υπολογιστη με ΧΡ γινεται να βαλλεις ΒΙΣΤΑ....

 

Γαι τους οδηγους του δισκου που λες δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο..Γενικα οι sata σαν δισκοι σιγουρα δεν θελουν οδηγους...Μπορει να θελει ο ελεγκτης sata της μητρικης..αυτο για να πω την αληθεια δεν το εχω προσεξει...Αλλα και παλι γιατι τα ΧΡ να μην υποστηριζουν τετοιο οδηγο??Μην ξεχναμε και το sp3 των ΧΡ....με αυτη την αναβαθμιση σιγουρα σε τετοιους οδηγους δεν εχεις προβλημα..

 

Εγω προσωπικα δεν εχω παει σε ΚΑΝΕΝΑ καταστημα και οι πωλητες-υπαλληλλοι να ξερουν τι τους γινεται....Ισως σε καποια μικρα μαγαζακια στη Στουρναρη οι ιδιοκτητες να ξερουν μερικα πραγματα αλλα ειναι λιγο στον κοσμο το δικο τους...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω τώρα..πιάστηκα και αδιάβαστος, βλακείες και από το επίσημο service...Τελικά πήγα σε mac όπως είδη ξέρετε και ησύχασα...

 

 

παναγιώτης: "Αν θυμάμαι καλά για τα dual boot πρέπει να έχεις εγκατεστημένα τα XP και μετά να βάλεις τα Vista. Tα Vista δεν επιτρέπουν να εγκατασταθεί μετά από αυτά άλλο λειτουργικό. Έτσι είχα διαβάσει τουλάχιστον "

 

και εγώ αυτό διάβασα σήμερα που το έψαξα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.