Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 11. Βιβλιοθήκη (Blocks, Hatches, patterns, linetypes κλπ)


giorgosv

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλημέρα

 

Ψάχνω (κατ)επειγόντως 2-3 ή και παραπάνω γραμματοσειρές αλλά όχι true type (ξέρετε εκείνες που είναι μόνο "γραμμή") που να υποστηρίζουν ελληνικά. Αν κανείς ξέρει που μπορώ να βρω και πως τις εγκαθιστώ ( μερικές οδηγίες καθότι δεν είμαι και ειδικός στο autocad) θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε GeorgeS, (μάλλον) δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις άλλες shx γραμματοσειρές από αυτές που ήδη έχεις.

Το αρχικό style του AutoCad βασίζεται στην txt.shx, με την οποία δεν αναγνωρίζονται οι ελληνικοί χαρακτήρες.

Με την χρήση κάποιας άλλης γραμματοσειράς μπορείς να γράψεις ελληνικά.

Για παράδειγμα, αν έχεις τα προγράμματα της 4Μ, με την χρήση των Wg.....shx, κάνεις την δουλειά σου.

Αρκεί -προηγουμένως- να τις έχεις αντιγράψει στο folder Fonts του AutoCad.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά μπορώ να γράψω μόνο με γραμματοσειρές true type (π.χ. arial κλπ). Θέλω όμως να μην χρησιμοποιήσω true type αλλά μάλλον αυτές που ονομάζεις shx. Αυτές που έχει το AutoCAD ,όπως λες κι εσύ, δεν υποστηρίζουν Ελληνικά. Δυστυχώς δεν έχω το πρόγραμμα της 4Μ καθότι αυτά τα προγράμματα μου φαίνονται λίγο τραγικά. Έχω απλά το AutoCAD. Που θα μπορούσα να βρω 2-3 τέτοιες γραμματοσειρές ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο για τα προγράμματα της 4M.

Χρησιμοποιώντας το παρακάτω lihk, μπορείς να έχεις όσες γραμματοσειρές θες.

http://www.tannarzane.com/files/index.php

 

 

Σημείωση: Δείτε και την #72.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS αν βάλεις διαφορετικές γραμματοσειρές να ξέρεις πως από άλλο υπολογιστή δε θα μπορούν να διαβάσουν το κείμενο

χωρίς να έχουν τις ίδιες γραμματοσειρές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.