Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 11. Βιβλιοθήκη (Blocks, Hatches, patterns, linetypes κλπ)


giorgosv

Recommended Posts

Σχεδιάκια 2D για AutoCAD για ανεμιστήρες, αεροσυμπιεστές κτλ.

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να τα βρω για αποτύπωση σε συνεργείο;

 

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα παιδια.Καταρχην ειμαι πολυ αρχαριος στο autocad και θα ηθελα λιγη βοηθεια.Βασικα ψαχνω linetypes για τοπογραφικα και διαβαζοντας ολες τις απαντησεις που ειναι χρονια πριν πολλα links δεν ισχυουν πια.Μηπως μπορει καποιος να ανεβασει linetypes τετοιου ειδους? Επισης πως μπορω να παρω ενα linetype απο ενα σχεδιο και να το χρησιμοποιω για παντα σε ολα?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες τοπογραφικές γραμμές θα βρείς στο συνημμένο αρχείο zip . Το αρχείο *.shx θα το αντιγράψεις εκεί που το Autocad βρίσκει τις γραμματοσειρές (Fonts) . Το αρχείο *.lin θα το αντιγράψεις στο φάκελλο SUPPORT μέσα εκεί που έχει εγκατασταθεί το Autocad.

 

Στη συνέχεια , θα δεις την ενσωματωμένη βοήθεια του Autocad σχετικα με το πως αξιοποιείς τύπους γραμμών που βρίσκονται σε εξωτερικό αρχείο (specline.lin) .

 

Δεν είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά αν δυσκολευτείς , εδώ είμαστε .

TopoLines.ZIP

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ gvarth για την άμεση απάντηση. Έχω όμως κάποια προβληματάκια. Το αρχείο lin το έβαλα στο φάκελο support και το έτρεξα μέσα από το πρόγραμμα και μου βγάζει σφάλμα "Bad definition" για όλες σχεδόν τις γραμμές. Το shx δε βρήκα φάκελο fonts ή κάτι αντίστοιχο να το βάλω. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να αντιγράψω ή αν μπορώ να βάλω στη βιβλιοθήκη μου κάποια linetypes που χρησιμοποιούνται σε άλλο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπεριληφθούν όλα τα fonts, linetypes, raster images κτλ σε ένα dwg πρέπει να επιλέξεις την εντολή File> eTransmit.

Τα μαζεύει όλα σε ένα zip μαζί με το dwg.

 

Βέβαια το dwg είναι απο μόνο του container για linetypes τις οποίες μπορείς να αντιγράψεις απο σχέδιο σε σχέδιο με copy-paste ή μέσω του DesignCenter, όμως όχι να τις εξάγεις σε .Lin

Εναλλακτικά γίνεται με lisp όπως TO-LIN.LSP.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας περιγράψω το πρόβλημά μου λίγο καλύτερα..Συνάδελφος έκανε το τοπογραφικό σε autocad και εκεί οι γραμμές φαίνονται όπως πρέπει.Μετά το σχέδιο αυτό έχει επεξεργαστεί σε 2 άλλα προγράμματα Verm και Anadelta και το πήρα τώρα για να κάνω κάτι διορθώσεις και μικρολεπτομέρειες..Από την εξαγωγή όμως σε dwg από αυτά τα προγράμματα τα layers έχουν χάσει τις ιδιότητες που είχαν στην αρχή.Θέλω π.χ. διαγράμμιση στα κτίσματα ή τα πρανή που είναι στα ίδια layer με το αρχικό απλά όλα φαίνονται μια ίδια άσπρη γραμμή. Οπότε δοκίμασα να κάνω αντιγραφή του 1ου σχεδίου στο τελικό και τα στοιχεία παίρνουν τις ιδιότητες του ήδη υπάρχοντος. Και το να κάνω το αντίστροφο δε γίνεται γιατί έχουν αλλάξει και προστεθεί πολλά στοιχεία σε σχέση με το αρχικό. Αν μπορούσα απλά να φορτώσω τα linetypes του αρχικού και να τα έχω πιστεύω θα το έκανα.

 

Σημείωση: Είμαι πρωτάρης στο autocad και μαθαίνω τα βασικά ακόμη. Αυτά τα lisp μου φαίνονται λίγο κινέζικα γιατί τα διάβαζα και στα προηγούμενα posts αλλά θα χαιρόμουν να τα δοκιμάσω αν μου λέγατε λίγο πιο αναλύτικα τον τρόπο..Επίσης έχω Autocad 2012 δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.. Π.χ. την εντολή file>etransmit σε μένα είναι Publish>etransmit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει μετατροπή απο τοπογραφικό πρόγραμμα ( μάλλον το Verm ) σε αρχείο Autocad και ειναι χάλια. Οι διακεκομένες γραμμές σχεδιάζονται σαν ανεξάρτητα τμήματα γραμμή - τελεία - γραμμή . . . (dashdot) ή γραμμή - γραμμή . . . (hidden) κ.λ.π. , οπότε αν εχεις κάτι τέτοιο το μόνο που σε σώνει ειναι να σχεδιάσεις τις γραμμές εξ' αρχής με layer και linetype αυτο που θέλεις.

 

Αν θές να ασχοληθείς με Autolisp να ενα παλιό καλό βιβλίο : http://www.protoporia.gr/eisagogi-stin-autolisp-p-144359.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, θέλω να βάλω σε μία κάτοψη μία δύο φιάλες με υγραέρια που έχω σε μία κουζίνα. Υπάρχει κάποιο blockάκι έτοιμο, για να μην σχεδιάσω κάτι απλό μόνος μου; Δεν έχω βρει κάτι στο ίντερνετ..

Θα το εκτιμούσα βαθύτατα!

Link to comment
Share on other sites

Για δες αν σε βολεύει .

 

Σημείο εισαγωγής το κέντρο του "νοητού" κύκλου όπως βλέπουμε την φιάλη σε κάτοψη .

Fiali_Ygraeriou.zip

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει μετατροπή απο τοπογραφικό πρόγραμμα ( μάλλον το Verm ) σε αρχείο Autocad και ειναι χάλια. Οι διακεκομένες γραμμές σχεδιάζονται σαν ανεξάρτητα τμήματα γραμμή - τελεία - γραμμή . . . (dashdot) ή γραμμή - γραμμή . . . (hidden) κ.λ.π. , οπότε αν εχεις κάτι τέτοιο το μόνο που σε σώνει ειναι να σχεδιάσεις τις γραμμές εξ' αρχής με layer και linetype αυτο που θέλεις.

 

Αν θές να ασχοληθείς με Autolisp να ενα παλιό καλό βιβλίο : http://www.protopori...p-p-144359.html

Έχεις δίκιο για το Verm (το έχω), η μονη λύση που υπάρχει είναι να κάνεις export σε dxf επιλέγοντας "Απλή μορφή" αντί αναλυτική και οι γραμμές θα βγούν σαν απλές polylines.

Μετά βέβαια πρέπει να βάλεις το σωστό linetype πράγμα το οποίο είναι εύκολο μονο αν έχεις κάνει καλή οργάνωση σε layers.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.