Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φοροτεχνικά - Εκπιπτόμενες δαπάνες


fanis

Recommended Posts

Καλημέρα,

Δύο ερωτήσεις για όποιους γνωρίζουν καλύτερα που ίσως αποκαλύψει λάθος πρακτικές στα παραστατικά μας....:

 

1.  Έχει αναφερθεί στο forum ότι μπορούν να εκπίπτουν τα καύσιμα αυτ/του κατά ποσοστό  70% (1600 cc)  . Όμως στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης του Ε3 δεν προβλέπεται καταχώρηση για τα καύσιμα παρά (μόνο στο 5) για επισκευές - συντήρηση του αυτ/του . Ισχύει λοιπόν σαν έκπτωση δαπανών, και πως θα γίνει η αναμόρφωση με το ανάλογο ποσοστό  ;;

 

2. Τι μπορεί (ή πρέπει να είναι)  το παραστατικό που χρειάζεται για τα  έξοδα καυσίμων  του Ι.Χ αυτ/του που κατέχει ο ίδιος ο Μηχανικός ;;

1) απλή απόδειξη ;;

2) απόδειξη με σφραγίδα πίσω ;;

3) τιμολόγιο με τα στοιχεία του αυτοκινήτου ;;

 

Ευχαριστώ

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα,

Δύο ερωτήσεις για όποιους γνωρίζουν καλύτερα που ίσως αποκαλύψει λάθος πρακτικές στα παραστατικά μας....:

 

1.  Έχει αναφερθεί στο forum ότι μπορούν να εκπίπτουν τα καύσιμα αυτ/του κατά ποσοστό  70% (1600 cc)  . Όμως στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης του Ε3 δεν προβλέπεται καταχώρηση για τα καύσιμα παρά (μόνο στο 5) για επισκευές - συντήρηση του αυτ/του . Ισχύει λοιπόν σαν έκπτωση δαπανών, και πως θα γίνει η αναμόρφωση με το ανάλογο ποσοστό  ;;

 

/quote]

 

 

Εμεινες πολύ πίσω στα φορλογικά (στη φορολογία εισοδήματος ) . Από 01-01-2014 περάσαμε στο Ν 4172/2013 και αφησαμε πίσω την εποχή του Ν 2238/94 . Τα πράγματα είναι διαφορετικά από την περιγραφή που αναφέρεις .

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Εμεινες πολύ πίσω στα φορλογικά (στη φορολογία εισοδήματος ) ."

 

 

 

Δεν τρέχω σ αυτή τη πίστα φίλε..  αλλά από εσένα που την τρέχεις και …την έχεις (bravo- bravo!) περίμενα μία στοιχειώδη απαντησούλα να βοηθήσει και όχι το μέτρημα του χρόνου μου για τον γύρο……!

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπόδημα ασφαλείας μηχανικού για βιομηχανικό χώρο λογικά εκπίπτει και  στην φορολογία  ΦΠΑ και στην φορολογία εισοδήματος. Είμαι σωστός?

Link to comment
Share on other sites

 

Υπόδημα ασφαλείας μηχανικού για βιομηχανικό χώρο λογικά εκπίπτει και  στην φορολογία  ΦΠΑ και στην φορολογία εισοδήματος. Είμαι σωστός?

 

 

Θα απαντούσα θετικά στην παραπάνω ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν τρέχω σ αυτή τη πίστα φίλε..  αλλά από εσένα που την τρέχεις και …την έχεις (bravo- bravo!) περίμενα μία στοιχειώδη απαντησούλα να βοηθήσει και όχι το μέτρημα του χρόνου μου για τον γύρο……!

 

 

Την στοιχειώδη απάντηση την πήρες ήδη .

Link to comment
Share on other sites

 

Την στοιχειώδη απάντηση την πήρες ήδη .

 

Αν το   “Εμεινες πολύ πίσω..... Από 01-01-2014 περάσαμε στο Ν 4172/2013 ….” θεωρείται απάντηση τότε άστο καλύτερα φίλε, μη μπαίνεις στον κόπο άλλη φορά.  

Σκέφτομαι μόνο ότι αν οι χιλιάδες απαντήσεις που δίνουν οι συνάδελφοι στο forum για τα εκατοντάδες θέματα περιορίζονταν  π.χ ως:

 

Για τα θέματα ΓΟΚ/29, ΓΟΚ/55, ΓΟΚ/73, ΓΟΚ/85:   

Εμεινες πολύ πίσω.......... Από 4-7-12 περάσαμε στον Ν-4067/2012

Για  τα θέματα αυθαιρέτων:

Εμεινες πολύ πίσω....... Από 8-8-13 περάσαμε στον 4178/13

Για τα θέματα θερμομόνωσης :

Εμεινες πολύ πίσω....... Από 9-7-2010 περάσαμε στον Κ.ΕΝ.Α.Κ

Για  τα θέματα κανονισμού ωπλ. σκυροδέματος :

Εμεινες πολύ πίσω........ Από 30-6-01  περάσαμε στον Ε.Κ.Ω.Σ ΦΕΚ-1239/Β/6-11-00

 

κ.λ.π ,  κ.λ.π

 

Μάλλον τότε δεν θα έκανε κανείς τον κόπο ούτε να τις διαβάσει……….!

 

Εγώ πάντως  σ΄ ευχαριστώ κατά το αντίστοιχο μέτρο της ……..”απάντησηςσου!

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν το   “Εμεινες πολύ πίσω..... Από 01-01-2014 περάσαμε στο Ν 4172/2013 ….” θεωρείται απάντηση τότε άστο καλύτερα φίλε, μη μπαίνεις στον κόπο άλλη φορά.  

Σκέφτομαι μόνο ότι αν οι χιλιάδες απαντήσεις που δίνουν οι συνάδελφοι στο forum για τα εκατοντάδες θέματα περιορίζονταν  π.χ ως:

 

Για τα θέματα ΓΟΚ/29, ΓΟΚ/55, ΓΟΚ/73, ΓΟΚ/85:   

Εμεινες πολύ πίσω.......... Από 4-7-12 περάσαμε στον Ν-4067/2012

Για  τα θέματα αυθαιρέτων:

Εμεινες πολύ πίσω....... Από 8-8-13 περάσαμε στον 4178/13

Για τα θέματα θερμομόνωσης :

Εμεινες πολύ πίσω....... Από 9-7-2010 περάσαμε στον Κ.ΕΝ.Α.Κ

Για  τα θέματα κανονισμού ωπλ. σκυροδέματος :

Εμεινες πολύ πίσω........ Από 30-6-01  περάσαμε στον Ε.Κ.Ω.Σ ΦΕΚ-1239/Β/6-11-00

 

κ.λ.π ,  κ.λ.π

 

Μάλλον τότε δεν θα έκανε κανείς τον κόπο ούτε να τις διαβάσει……….!

 

Εγώ πάντως  σ΄ ευχαριστώ κατά το αντίστοιχο μέτρο της ……..”απάντησηςσου!

 

Αν δε σας άρεσε η απάντηση λυπάμαι , αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή . Αν κάποιος βαριέται να διαβάσει είναι αποκλειστικά δικό του θέμα, αλλά δε γίνεται δυστυχώς να βασίζεσαι αποκλειστικά σε απαντήσεις άλλων γιατί δε μπορείς να ξέρεις αν είναι σωστές ή εσφαλμένες . Επομένως ν 4172/2013 , άρθρα 22 και 23 .

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε σας άρεσε η απάντηση λυπάμαι , αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή . Αν κάποιος βαριέται να διαβάσει είναι αποκλειστικά δικό του θέμα, αλλά δε γίνεται δυστυχώς να βασίζεσαι αποκλειστικά σε απαντήσεις άλλων γιατί δε μπορείς να ξέρεις αν είναι σωστές ή εσφαλμένες . Επομένως ν 4172/2013 , άρθρα 22 και 23 .

 

Από το υπεροπτικό σου “Εμεινες πολύ πίσω.....”,  απέναντι σε μία απλή  μου ερώτηση,  πέρασες στον φτηνό υπαινιγμό τουΑν κάποιος βαριέται να διαβάσει…..”   που μάλλον παραπέμπουν σε δασκαλάκο παλιάς Ελληνικής ταινίας παρά σε σύγχρονο forum επιστημόνων…..

Κι αυτό έστω και που ο αρχικός ενικός σου έγινε προσχηματικός πληθυντικός.  Όσο για το αν βασίζομαι μόνο σε απαντήσεις άλλων, σ αφήνω να το πιστεύεις αυτό αν σε βοηθάει να έχεις την αίσθηση της αυθεντίας μιας και εσύ   “δεν βαρέθηκες και έχεις διαβάσει φορλογικά ”…. 

Φαντάζομαι όμως ότι αν θα πήγαινες σε μηχανικό για κάποιο σπίτι σου δεν θα επέλεγες αυτόν που είναι “ξεφτέρι” στα “….φορλογικά (στη φορολογία εισοδήματος )”,  αλλά αυτόν που έχει διαβάσει αρκετές από τις περίπου 33000 σελίδες της πολεοδομικής νομοθεσίας  τουλάχιστον όπως και άλλες πολλές περί αντοχής των οικοδομών ων ουκ έστι αριθμός……!  

Εκεί στους δεύτερους είμαι εγώ ταγμένος εξ επιλογής !

 

Υ.Γ  Ευχαριστώ για τα άρθρα και κλείνω εδώ.

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

συνάδελφοι, οι δαπάνες από αγορά ηλεκτρονικού υπολογιστή, ειδών γραφείου, εξοπλισμού κτλ εκπίπτουν σε ποσοστό μόνο και ποιο ποσοστό?

επίσης τα ενοίκια επαγγελματικής στέγης σε τι ποσοστό?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.