Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φοροτεχνικά - Εκπιπτόμενες δαπάνες


fanis

Recommended Posts

Εμένα πάντως μου έκοψαν κανονικά τιμολόγιο και μου το έστειλαν μέσω ταχυδρομείου.

Η πληρωμή είχε γίνει μέσω e-banking οπότε δεν προηγήθηκε απόδειξη είσπραξης.

Εσύ μήπως πήγες αυτοπροσώπως από εκεί και είναι λίγο διαφορετική η διαδικασία;

 

Το τιμολόγιο μου ήρθε μαζί με τους κωδικούς ενεργοποίησης.

Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Την πληρωμή την έκανα απευθείας στο ΤΕΕ μιας και ήμουνα εκεί για άλλο λόγο.

 

Μόλις μίλησα με το λογιστήριο του ΤΕΕ. Όπως λέει ο ssouanis, μαζί με τους κωδικούς ενεργοποίησης στέλνουν και ένα τιμολόγιο, άσχετα με τον τρόπο εξόφλησης που έχει χρησιμοποιήσει κάποιος.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Τελικά έχουμε καταλήξει κάπου για τα έξοδα του κινητού?

Περνάμε σαν έξοδο το 50% του λογαριασμού και εκπίπτει το 100% του ΦΠΑ?

Μετά από εκατοντάδες googlαρισματα εκεί κατέληξα αλλά μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει με σιγουριά?

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο σου θα γράψεις όλο το ποσό της δαπάνης ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ το οποίο και εκπίπτει (ολόκληρο).

Του χρόνου όταν κάνεις φορολογική αναμόρφωση θα θεωρήσεις ως έξοδο το μισό της δαπάνης.

π.χ. άμα έχεις λογαριασμό κινητού 123€ μαζί με το ΦΠΑ τότε.

Στο βιβλίο σου ως δαπάνη που εκπίπτει του ΦΠΑ θα γράψεις 100€, στη στήλη του ΦΠΑ θα γράψεις 23€.

Του χρόνου ως έξοδο θα σου αναγνωρισθούν (μέσω της φορολογικής αναμόρφωσης) τα 50€.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο σου θα γράψεις όλο το ποσό της δαπάνης ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ το οποίο και εκπίπτει (ολόκληρο).

Του χρόνου όταν κάνεις φορολογική αναμόρφωση θα θεωρήσεις ως έξοδο το μισό της δαπάνης.

π.χ. άμα έχεις λογαριασμό κινητού 123€ μαζί με το ΦΠΑ τότε.

Στο βιβλίο σου ως δαπάνη που εκπίπτει του ΦΠΑ θα γράψεις 100€, στη στήλη του ΦΠΑ θα γράψεις 23€.

Του χρόνου ως έξοδο θα σου αναγνωρισθούν (μέσω της φορολογικής αναμόρφωσης) τα 50€.

 

Καταρχας χίλια συγγνωμη εαν ρωτήσω ανοησία, αλλά πήγα σε λογιστή για να μην ασχοληθώ με αυτά και τωρα βλέπω ότι πρέπει να τα μάθω για να τον ελέγχω.

 

Τι είναι η φορολογική αναμόρφωση και είναι υποχρεωτική για όλους ή κατι σαν τον αυτοέλεγχο?

Εαν κατάλαβα καλά θα το περάσω τωρα ολόκληρο το ποσό στα βιβλία

100 + φπα 23, ωστε να πάρω πίσω όλο το ΦΠα και του χρόνου θα κάνω αναμόρφωση στο ποσό αυτό ώστε στο καθαρό μου εισόδημα να υπολογιστει σαν έξοδο μόνο το 50%. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Η φορολογική αναμόρφωση είναι απαραίτητη για όλους όσους δηλώνουν έξοδα τα οποία δεν αναγνωρίζονται στο σύνολο τους.

π.χ. έξοδα συντήρησης και κίνησης αυτοκινήτου και κινητό τηλέφωνο. Αυτά είναι τα πιο συνηθισμένα.

 

Το παράδειγμα το κατάλαβες σωστά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περνάμε σαν έξοδο το 50% του λογαριασμού και εκπίπτει το 100% του ΦΠΑ?

/QUOTE]

 

O οποίος λογαριασμός αφορά ένα κινητό τηλέφωνο (έναν αριθμό) ή τόσους αριθμούς όσοι και οι εργαζόμενοι στην επιχείρηση (αν υπάρχουν μισθωτοί απασχολούμενοι ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

στο νέο οδηγό φορολόγησης διαβάζω ότι:  

 

1. αν ο επαγγελματίας έχει έδρα το σπίτι του, τότε θα μπορεί να εκπίπτουν τα έξοδα ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, κτλ κατ' αναλογία όμως, τα οποία είναι συνήθως το 1/3 του συνολικού εξόδου. σε αυτή την περίπτωση όμως πρέπει απαραίτητα ο λογαριασμός να είναι στο όνομά του? 

 

2. αν ο επαγγελματίας έχει κάποιο πελάτη στο εξωτερικό ή σε άλλη πόλη της Ελλάδας θα μπορεί να περνά στα έξοδά του, τα έξοδα το ταξιδιού. δηλαδή αρκεί το απόκομμα του εισιτηρίου στο όνομά του?

 

3. τα τέλη κυκλοφορίας και οι φόροι (πχ δημοτικός φόρος) δεν εκπίπτουν καθόλου?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.