Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φοροτεχνικά - Εκπιπτόμενες δαπάνες


fanis

Recommended Posts

Οχι φίλε μου δεν θα σε κατηγορήσω.

Κουβέντα κάνουμε.

Μήπως όμως είναι άδικο το σύστημα έσοδα-έξοδα για τους άλλους και όχι γιατί δεν ισχύει για εμάς?

Και αναφέρομαι στα επαγγέλματα που "πουλάνε" αυτό που έχουν στο μυαλό τους και όχι αυτά που μεταπωλούν κάτι.

Δεν ξέρω, πραγματικά με έβαλες σε σκέψεις.

Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο, θα προσπαθήσω να το διερευνίσω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ και γω σαν νέο μέλος

 

Δεν μπορούσα να βρω πιο επίκαιρο θέμα. Έχω λίγους μήνες σαν ελεύθερος επαγγελματίας και έχω λαλήσει με τα φορολογικά. Από κάθε μεριά ακούω και διαφορετική άποψη.

 

Αν έχω καταλάβει καλά, αν κάποιος χρησιμοποιήσει όλες αυτές τις εκπτώσεις του ΦΠΑ, θα κλειθεί μετά από 5 χρόνια να ελεγχθεί και σε περίπτωση που δεν πείσει τον ελεγκτή, θα πληρώσει το ποσό των 1500ε. Αυτό θα είναι σαν να πληρώνει 25ε το μήνα για 5 χρόνια.

 

Αν εγώ γλυτώνω απο την έκπτωση του ΦΠΑ περισσότερα λεφτά απο αυτά τα 25ε, γιατί να μην δηλώσω στις δαπάνες μου ότι τιμολόγιο έχω και δεν έχω? Από βενζίνες, πετρέλαια, κινητά και δεν ξέρω και γω τι άλλο?!?!?!?!???

 

Δεν θέλω να κάνω τον εξυπνάκια. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν πούμε ότι έχω λογαριασμό κινητού 100euro τον μήνα, γλυτώνω 8,5euro άρα συνολικά 510euro.

Πόσο προσαύξηση θα έχει αυτό το ποσό στην 5ετία?

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος (ίσως εξ ιδίας πείρας αν και το

απεύχομαι) πόση μπορεί να είναι αυτή η προσαύξηση στην 5-ετία της μή

απόδοσης ποσού ΦΠΑ...

Αν δηλαδή το πρόστιμο είναι πολύ μεγαλύτερο από 1500Ευρώ να

μην περνάμε στα βιβλία τα τιμολόγια τηλεφωνίας για να ησυχάσουμε επιτέλους... :cry:

Link to comment
Share on other sites

sako

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Για να γλυτώνεις ΦΠΑ αξίας 25€ το μήνα πρέπει να έχεις έξοδα ~130€ το μήνα που κανονικά δεν θα έπρεπε να τα βάλεις στα έξοδα.

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις αυτό που λες υπό δύο προϋποθέσεις:

1) να κρατήσεις ένα μέτρο δηλαδή να έχεις "καλή" αναλογία εσόδων-εξόδων και να μην εμφανίζεις υπερβολικά μεγάλα έξοδα,

2) να έχουν λογική βάση τα έξοδα σου και να μην είναι άσχετες δαπάνες.

 

 

vtounto

Νομίζω ότι υπάρχει διπλασιασμός των όποιων προστίμων. Βέβαια όλα είναι μαχητά.

Εγώ πάντως τα περνάω, γιατί κρατώ τις προϋποθέσεις που ανέφερα παραπάνω στον sako.

Πάντως την τελευταία φορά πλήρωσα τα 1500€ και κοιμόμουν ήσυχος, ενώ την προ-προηγούμενη που δεν πλήρωσα και με είχαν καλέσει για έλεγχο των φορολογικών μου στοιχείων είχα ένα άγχος που κράτησε 1,5 χρόνο! Τόσο χρειαζόταν για τον έλεγχο.

Από τότε λέω "βρε άι στο... καλό σας παλιό κλέφτες πάρτε 300€ το χρόνο και αφήστε με ήσυχο, αλλά να ξέρετε ότι τα περνάω στα έξοδα μου και όταν θα 'ρθείτε να αγοράσετε σπίτι θα το πληρώσετε και σεις και όλοι σας".

Γιατί τελικά αυτό γίνεται παντού και πάντα.

Και ο καφές που πληρώνεις 4€ έχει το κόστος της μαφίας περασμένο στην τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση:

--Εκτός από τηλέφωνα και βενζίνες που αναφέρθηκαν πιο πάνω, ποιες άλλες δαπάνες μπορώ να βάλω στο βιβλίο εσόδων εξόδων?

--Υπάρχει κάποιος κατάλογος πραγμάτων ή οτιδήποτε δηλώσω εγώ ότι αποκτήθηκε για την επιχείρηση γίνεται δεκτό?

 

 

 

"Μια ερώτηση" σου λέει μετά...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΑΘ ή ΕΥΔΑΠ ή όπως αλλιώς τη λένε, hardware, software, έπιπλα γραφείου, ενοίκια, έξοδα προσωπικού και ό,τι άλλο ξοδεύεις για το γραφείο σου και την άσκηση του επαγγέλματός σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το τιμολόγιο που πληρώνουμε κάθε εξάμηνο στο ΤΣΜΕΔΕ - εφόσον βέβαια το πληρώνουμε εμείς- περνιέται και αυτό στα έξοδα μας;

Link to comment
Share on other sites

όχι,

 

περνάς μόνο τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ που πληρώνεις για να εκδόσεις μια οικοδομική άδεια ή για την επίβλεψη μιας οικοδομικής άδειας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.